TURIEC. Viacerými mestami a obcami v regióne dnes prechádzala kolóna traktorov a poľnohospodárskych strojov. Farmári v Turci sa tak pridali k celoslovenským protestom a zároveň podporili demonštrantov v ďalších krajinách Európskej únie.
Sprievod odštartoval dopoludnia zo Žabokriek, prekročil pritom avizovanú štyridsiatku traktorov a ďalšej techniky.
Tunajší poľnohospodári a výrobcovia potravín kritizujú dosiaľ nevyplatené dotácie za uplynulý rok aj nadmernú byrokratickú záťaž.
„Farmár patrí do traktora, nie za počítač," píše sa na jednom z transparentov. „Veľa byrokracie = málo potravín," dopĺňa ďalší. Ako ukazujú ďalšie slogany, mnoho účastníkov protestu je proti dovozu ukrajinských potravín a obilia.
Nesúhlasia tiež s viacerými nariadeniami Európskej komisie. Ako vravia, život na farme im organizujú úradníci od stola.

Pre štrajk čakali vodičov dopravné obmedzenia, kolóna traktorov sa zo Žabokriek presúvala cez Košťany nad Turcom, Martin, Vrútky, Lipovec a ďalej smerom cez Sučany, Turany a naspäť do Martina.
Farmári: poľnohospodárstvo organizuje počasie, nie úradníci
Predsedníčka Turčianskej regionálnej poľnohospodárskej a potravinovej komory pre MY Turiec hovorí, že protest je vyvrcholením ich dlhodobej nespokojnosti s pravidlami spoločnej poľnohospodárskej politiky.
„Nás v podhorských oblastiach sa najviac dotýkajú pravidlami, ktoré nám určujú rôzne termíny kosenia, pasenia, hovoria nám o tom, čo a kedy máme siať, či máme orať alebo nie. Rozhodujú o tom úradníci, ktorí vôbec nie sú znalí poľnohospodárskeho povolania a vôbec nepoznajú podmienky nášho chotára,“ vraví Ivica Lačná.
Dodáva, že ich hlavnou úlohou je vyrábať kvalitné, bezpečné, slovenské potraviny a nie plniť nezmyselné nariadenia. „Poľnohospodárstvo je odvetvie, ktoré prebieha pod holým nebom a je organizované počasím a nie úradníkmi,“ dopĺňa.

Lokálnych farmárov tiež trápi, že politika Európskej únie nie je medzi jednotlivými členskými štátmi jednotná, čo znižuje ich konkurencie schopnosť. Veľkou témou na protestoch bolo aj ukrajinské obilie, ktoré sa dostáva na európsky trh za nízke ceny.
Zjednotenie podmienok je nevyhnutné aj podľa Zlaty Holubovej z poľnohospodárskeho družstva Gader Blatnica.
„Požadujeme, aby sme na spoločnom trhu boli s producentmi, ktorí musia spĺňať rovnaké podmienky pestovania na poliach a chovu zvierat. Kým to tak nie je, sme vo veľkej nevýhode, čo sa týka našich výrobných nákladov, a strácame možnosť byť konkurencie schopní. Stávame sa len trhom pre zahraničné výrobky,“ objasňuje.
O nás bez nás
Protestujúci kritizujú aj tzv. zelenú politiku. Lačná vraví, že požadované opatrenia neboli s poľnohospodármi vôbec prerokované a viaceré sú pre nich ťažko vykonateľné.

„Máme napríklad všeobecne plniť podmienky biodiverzity, vytvárať krajinné prvky vo forme remís, stromoradí, pritom Turiec je región, ktorý všetky tieto prvky má. My, ako podhorský región, máme na ornej pôde, ktorá nám zabezpečuje potraviny a náš každodenný chlieb, vytvárať tieto neprodukčné prvky,“ vysvetľuje Lačná, podľa ktorej tieto zelené ciele obmedzujú a predražujú ich výrobu.
A k výhodnejšiemu postaveniu na trhu sa tak dostávajú zahraničné potraviny aj mäso, ktoré je možné kúpiť za lacnejší peniaz.
Rovnako to vníma aj Zlata Holubová. Nesplniteľné podmienky tzv. zelenej politiky robili podľa nej „úradníci od stola, ktorí poľnohospodárstvu nerozumejú“, a to bez toho, aby sa k nim vyjadrili odborníci.
Papierovačky a nevyplatené peniaze
Pestovatelia a výrobcovia potravín tiež upozorňujú na neúmernú byrokratickú záťaž. Tá podľa predsedníčky regionálnej komory viedla k tomu, že dodnes nemajú niektorí farmári vyplatené dotácie za predošlý rok.
„Byrokratická záťaž je taká nadmerná, že v konečnom dôsledku ani samotní úradníci nedokázali kvôli komplikovanosti vyhodnotiť, či sme splnili alebo nesplnili podmienky a z toho dôvodu väčšina z nás ešte nemá vyplatené platby za rok 2023,“ hovorí Ivica Lačná a dodáva, že ich to dostáva do finančnej neistoty, konkurenčnej nevýhody a platobných neschopností.

Holubová dopĺňa, že nevyplatené peniaze spôsobujú mnohým poľnohospodárom existenčné problémy.
Sú pripravení pokračovať v protestoch
Protestmi chcú docieliť zrušenie akýchkoľvek obmedzení, veľkosti výroby, nezmyselných termínov ako aj zníženie byrokratickej záťaže, menuje požiadavky Ivica Lačná.
„Ďalej chceme dosiahnuť to, aby únia prehodnotila obchodnú politiku voči tretím krajinám, nech sa sem dovážajú iba potraviny, ktoré spĺňajú rovnaké parametre, ako tie, ktoré musíme vyrábať na európskom trhu, alebo nech sa opatrenia uvoľnia a nech im môžeme vyrábať tak, ako v tretích krajinách,“ hovorí ďalej.

Od európskych úradníkov budú tiež žiadať, aby ešte pred zavedením legislatívnych zmien najskôr preskúmali ich dopady.
„Lebo toto všetko je dôsledok toho, že politika bola šitá horúcou ihlou – o poľnohospodároch bez poľnohospodárov,“ vraví s tým, že ak im nevyhovejú, budú v protestnej aktivite pokračovať.