VRÚTKY. Obľúbená súťaž detských folkloristov O zlatú guľôčku spoznala svojich víťazov. Najlepší hudobníci z Turca spomedzi spevákov i hráčov na ľudových nástrojoch získali zlaté pásmo a zároveň priamy postup do krajského kola.

Najlepší z najlepších budú svoj región zastupovať aj v celoštátnom kole v Habovke.
Dve kategórie s jedným súťažiacim
„Súťažiaci sa predstavili v kategóriách ľudové hudby, sólisti inštrumentalisti, spevácke skupiny a sólisti speváci/spevácke duá,“ informovala Anna M. Mihaliková, metodik pre folklór a hudbu v Turčianskom kultúrnom stredisku v Martine, ktoré podujatie aj organizovalo.
Prvé dve kategórie mali iba po jednom súťažiacom, ich vystúpenia však stačili na postup.
„V oboch prípadoch to boli výstupy primerané veku účinkujúcich s aranžmánom a výstavbou čísla pôsobivou pre diváka. Ich kultivovaný prejav hovorí o dobrom vedení mladých muzikantov,“ uviedla porota.

Zlaté pásmo a priamy postup do krajského kola tak za ľudové hudby vyhrala Ľudová hudba DFS Turiec pod vedením Pavla Dvorana. Ako sólista inštrumenalista zaujala svojou hrou na cimbale Adela Mihaliková z Nolčova.
V kategórii spevácke skupiny zvíťazila spomedzi štyroch súťažiacich dievčenská spevácka skupina DFS Lúčik pod vedením Gabariely Očkajovej. Návrh na postup získala spevácka skupina z DFS Turiec.
Porota tu vyzdvihla „viditeľnú stopu odborného vedenia," ktoré sa prejavilo nielen v speve, ale aj na samotnom výbere piesní, dramaturgii i oblečení detí, kde využili rozmanitosť ľudového odevu.
Najviac bolo spevákov
Najviac detí sa prihlásilo do kategórie sólisti speváci a spevácke duá, priblížila
Kto sedel v porote:
Vystúpenia hodnotila trojčlenná porota. Predsedal jej etnograf, hráč na ľudových nástrojoch, tanečník, spevák a dlhoročný riaditeľ Podpolianskych slávností v Detve Igor Danihel.
Ďalšou členkou bola speváčka, pedagogička, riaditeľka stredoslovenského osvetového strediska v Banskej Bystrici Tatiana Salajová, ktorá je zároveň vedúca ženskej speváckej skupiny Trnky, venovanej tradičným spevom.
Kvality súťažiacich hodnotila aj Daria Čerpáková, učiteľka hudby, klaviristka, hudobná pedagogička, zapisovateľka a upravovateľka ľudových piesní.
Mihaliková. Zo 41 súťažiacich sa do krajského kola prebojoval Filip Skoršepa z Valče, na postup navrhli aj Júliu Vaňkovú a Luciu Balážovú.
„Väčšia časť sólistov spievala bez hudobného sprievodu, čo je náročné na udržanie intonačnej línie. Všetky prípadné nedokonalosti vokálneho prejavu sú ľahko identifikovateľné,“ zhodnotili porotcovia s tým, že napriek tomu boli spevácke výkony na dobrej úrovni.
Odborná porota zároveň vybrala aj 16 najlepších spevákov sólistov, ktorí sa zúčastnia Koncertu v záhrade Etnografického múzea. Konať sa bude v nedeľu 9. júna, ako sprievodné podujatie 40. Turčianskych slávnosti folklóru.
Organizátorom podujatia bolo Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Vyhlasovateľom a garantom súťaže je Národné osvetové centrum.

Z regionálneho kola postupujú víťazi do krajského kola, ktoré sa uskutoční 4. mája v obci Kamenná Poruba. Odtiaľ víťazi poputujú do celoštátneho kola, ktoré sa bude konať od 7. do 9. júna v Habovke.