MARTIN. Priestory Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity sa začiatkom februára premenili na lego arénu. Regionálne kolo First Lego League (FLL), ktoré sa tam uskutočnilo, opäť prinieslo úspech martinskému Kockovňa Teamu.
Žiaci od 9 do 16 rokov – druhé miesto a postup do národného finále SR v kategórii Challenge, ktoré sa uskutoční 9. marca v Bratislave.
Medzinárodná súťaž podporuje v deťoch zvedavosť a snahu riešiť problémy. Ich úlohou je skonštruovať robota s využitím stavebníc LEGO, ktorý plní určené misie v robotickej hre a zbiera za to body.
Rozvíjajú teda svoje programátorské a konštrukčné zručnosti, vedomosti a zlepšujú svoju angličtinu. Tímy tiež navrhujú inovatívne riešenie skutočného problému súvisiaceho s témou, ktorá je vždy vopred určená, takže pracujú na výskume dlhšiu dobu.

„Zadaním tejto sezóny je MASTERPIECE. Veda, technológia, inžinierstvo, umenie a matematika (STEAM) inšpirujú k veľkolepým nápadom, novým vedomostiam a kreativite. STEAM zručnosti v umení a v dizajne sme prepojili s tvorivosťou a inováciou. Jednou z úloh bolo vytvoriť inovačný projekt k zadanej téme. Vymysleli a vytvorili sme jedinečné veľkolepé dielo, ktoré sme nazvali MARTIN’s magic colosseum.
Prepojili sme oblasti STEM, umenie, históriu, nové vedomosti z exkurzií, naše predošlé skúsenosti a vytvorili 360-stupňový obraz mesta Martin. Doplnili sme k nemu vedomostný kvíz, naprogramovali ovládač a zakomponovali virtuálnu realitu. MARTIN’s magic colosseum si môžete pozrieť a vyskúšať v Kockovni. Porota náš inovačný projekt zaradila medzi tri najlepšie,“ vysvetlila Ivona Smiešková, jedna z trénerov Kockovňa Teamu a lektorka kurzov Lego robotika s angličtinou v Martine.
Spoločne s manželom Milanom Smieškom, odborníkom a nadšencom pre programovanie a robotiku, viedli v tejto sezóne 10-členný tím. Kockovňa je STEAME vzdelávacie centrum v oblasti rozvoja digitálnych kompetencií pre deti a mládež so sídlom v mestskej časti Martin-Priekopa.
Dostať sa spomedzi 14 tímov Žilinského kraja do národného finále najväčšej robotickej súťaže pre žiakov základných a stredných škôl vo veku od 9 do 16 rokov, sa martinskému tímu podarilo už druhý rok po sebe.
Pre deti to bola veľká výzva. O prihláške do tohto ročníka prakticky hovorili hneď po skončení toho predchádzajúceho – v národnom finále skončili na 7. mieste.
„Po zaplatení registračného poplatku sme od organizátora získali špeciálne hracie podložky a pomôcky, potrebné k súťaži. Hneď od septembra sme začali s tréningom, intenzívne sme trénovali aj cez prázdniny, počas Vianoc a cez víkendy,“ dopĺňa I. Smiešková, trénerka tímu a riaditeľka Kockovne – STEAME vzdelávacieho centra, ktorá takto doslova a do písmena napĺňa Komenského motto škola hrou.

Do FLL sa zapojila aj so štyrmi tímami detí v mladšom školskom veku (6 – 10 rokov) a aj im sa darilo. V kategórii Explore získali ocenenie za tímový model, za základné hodnoty a za programovanie.
Hoci dánske farebné plastové kocky sú celosvetovým fenoménom a pozná ich snáď každý, nie každý vie, že v mnohých krajinách sú už desiatky rokov oficiálnou vyučovacou pomôckou na školách.
Samozrejme, nie tie, ktoré bežne dostaneme v hračkárstve. Farebné kocky 28. januára oslavujú svoj medzinárodný deň a tohto roku oslávili 66. narodeniny.
Presne 28. januára 1958 bratia Godtfred Kirk a Karl Georg Christiansenovci spolu s Axelom Thomsonom požiadali o patent na svoj LEGO stavebnicový systém.