S petíciou uspeli. Martinskú priemyslovku sťahovať nebudú

Župa nechce investovať do poloprázdnych budov.

Stredná priemyselná škola technická v Martine ostane v súčasných priestoroch. Stredná priemyselná škola technická v Martine ostane v súčasných priestoroch. (Zdroj: archív SPŠT)

MARTIN. Martinská priemyslovka sa nebude sťahovať do areálu Spojenej školy, ako to svojom zámere navrhovala žilinská župa. Presun do iných priestorov stopla petícia s takmer desať tisíc podpismi a krajskí poslanci, ktorí jej vyhoveli.

Popri Turci mali adresu meniť viaceré školy v kraji na Liptove aj Kysuciach. Župa na margo navrhovaných zmien hovorila , že sa chce správať ako rozumný hospodár. Kapacity škôl totiž podľa jej údajov presahujú reálne počty žiakov, časť budov si tiež pýta obnovu, pričom veľa peňazí stojí ich samotná prevádzka.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež Najlepšie výsledky v kraji majú gymnazisti z Martina. Sú tiež v top desiatke Slovenska Čítajte 

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) preto pripravuje takzvanú racionalizáciu siete škôl. Zjednodušene povedané, docieliť má to, aby peniaze určené na vzdelávanie neslúžili na vykurovanie poloprázdnych priestorov, ale aby ich investovali do modernizácie výučby.

V Turci sa zatiaľ zmeny konať nebudú. Navrhované presťahovanie Strednej priemyselnej školy technickej zablokovala petícia. Iniciátori poukazujú na kvalitu a históriu školy, vyšší počet záujemcov, než môžu prijať, na nezodpovedané otázniky, spochybňujú tiež dáta, s akými kraj pracuje. Ten upozorňuje, že školu môžu v budúcnosti dobehnúť potrebné investície.

Nemajú toľko peňazí

Za posledných dvadsať rokov klesol počet študentov natoľko, že niektoré stredné školy v žilinskom kraji nie sú naplnené ani spolovice. Vyplýva to z informatívnej správy, ktorú župa predložila na ostatné krajské zastupiteľstvo.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem nedostatku žiakov je problémom aj zastaraná infraštruktúra, ktorá vyžaduje vysoké náklady na správu a údržbu. Časť škôl ekonomicky iba prežíva a je nutné ich dotovať z rozpočtov pre iné školy.

„Župa považuje za nevyhnutné realizovať' aktivity smerujúce k optimalizácii siete stredných škôl,“ píše sa ďalej v rokovacom materiáli.

Optimalizácia by v praxi znamenala presťahovanie vybraných škôl do spoločných areálov. S tým, že by si zachovali svoju identitu a samostatné vedenie.

Ako uviedla predsedníčka kraja Erika Jurinová, ide o otázku efektívneho nakladanie s financiami.

„Nerozhodujeme o tom, či školy ostanú vo svojich priestoroch, ale o tom, ako budeme hospodáriť s našimi zdrojmi,“ povedala v pléne s tým, že o čo viac ušetria na prevádzkových nákladoch a nutných obnovách, o to viac môžu investovať do rozvoja a modernizácie. Prípadne do iných oblastí ako sú cesty či mosty.

SkryťVypnúť reklamu

Dodala, že za posledných šesť rokov investovali viac peňazí do odstraňovania havarijných stavov objektov než do modernizácie vzdelávania.

Ukázali aj na priemyslovku

Zmeny sa mali týkať aj Turca. Kraj navrhol presťahovať martinskú priemyslovku do areálu Spojenej školy technickej v Martine.

Nemala zaniknúť. „Zmenila by sa len jej adresa, identita oboch škôl by bola zachovaná,“ uvádza informatívna správa. Nešlo ešte o definitívne rozhodnutie, skôr návrh, ktorý malo prerokovať aj zastupiteľstvo.

A prečo chceli v Turci spájať práve tieto školy? Ako približuje rokovací materiál, obe majú rozsiahle areály náročné na údržbu a prevádzku. Naplnenosť kapacít sa u nich pohybuje medzi 43 a 66 percent. Priemyslovka má podľa kraja kapacitu 600 žiakov, kým aktuálne ju navštevuje 392 žiakov. Spojená škola má kapacitu 1150 študentov, v aktuálnom roku do nej chodí menej než polovica.

Môže Vás zaujať Parkovať budú podľa nových pravidiel. Martinčanov čakajú rezidentské karty aj zjednosmernenie ulíc Čítajte 

Na oboch školách je zo strany ŽSK niekoľko miliónový investičný dlh. „Vzhľadom na to, že Stredná priemyselná škola by na najbližších desať rokov potrebovala 6,2 milióna a Spojená škola 2,45 milióna, je úvaha o spojení škôl do jedného areálu opodstatnená,“ napísal odbor školstva a športu Úradu ŽSK vo svojom vyjadrení ku petícii s tým, že spojením škôl by ušetrili viac ako šesť miliónov investícií.

Dodávajú tiež, že areál Spojenej školy je modernizovaný a ponúka široké možnosti školských a mimoškolských aktivít. Zároveň ide o školy, ktoré ponúkajú technické vzdelanie a odbory zamerané na strojárstvo, elektrotechniku a informačné technológie.

Petíciu podpísalo takmer desaťtisíc ľudí

Verejnosť sa prakticky okamžite postavila proti sťahovaniu martinskej priemyslovky. Poukazovali na 72-ročnú históriu školy, tisíce absolventov či kvalitu výučbu. Ľudia sa tiež pýtali, čo sa stane s ikonickou budovou, v ktorej škola sídli.

Za zachovanie výučby na tomto mieste rozbehli aj petíciu. Krajských poslancov v nej žiadali, aby nevydali žiadne povolenie na sťahovanie do iných priestorov a aby vo svojej činnosti pokračovala v tých súčasných.

Petíciou sa zaoberal odbor školstva a športu, ktorý jej odporúčal nevyhovieť. Ďalej petícia s takmer desaťtisíc podpismi smerovala na rokovanie krajského zastupiteľstva.

„Ani jeden z uvedených bodov racionalizácie sa priemyslovky v Martine netýka. Záujem o štúdium dlhodobo prekračuje počet žiakov, ktorý môže škola podľa normatívu prijať,“ uviedla na rokovaní predsedníčka petičného výboru Lenka Huňorová.

Dodala, že kapacity sú podľa nej nadhodnotené a v skutočnosti sú nižšie. Čo sa týka normatívu, je škola sebestačná a netreba ju dofinancovávať z prostriedkov iných škôl.

Z regiónu Majú problém dostať sa na miesto požiaru. Hasičom bránia v prejazde zle zaparkované autá Čítajte 

Pripomenula tiež, že za posledných päť rokov vybudovali viaceré nové učebne, zrekonštruovali posilňovňu, športoviská a aktuálne ukončujú debarierizáciu. A to z vlastných a sponzorských zdrojov a projektom veľkých zamestnávateľov.

„Pri prípadnom sťahovaní by došlo ku stratám na majetku, ktorý nemôžu presťahovať. Počítačovú sieť, zrekonštruované rozvody, debarierizácia či vzduchotechnika v jedálni,“ upozornila.

„Škola a budova má svoje genius locii. Bola postavená ako modelová škola, jedna z dvoch, v bývalom Československu,“ povedala v pléne z radu občanov Zdenka Kováčiková.

Neboli jednotní

Krajské zastupiteľstvo napokon aj napriek odporúčaniu odboru školstva petícii vyhovelo. Ani poslanci za Turiec nemali v otázke ďalšieho postupu jednotný názor.

Milan Ftorek vyzdvihol skvelé renomé školy, spojené aj s jej aktuálnym sídlom. Práve pre nejasné zámery s areálom petíciu podporil. „Z dôvodov, ktorí autori petície spomínajú, ma najviac trápi osud ikonickej budovy. V Turci máme až priveľa príkladov chátrajúcich budov,“ dodal s tým, aby netrestali sťahovaním jednu z najúspešnejších škôl v regióne.

Tomáš Zanovit si zas nevedel predstaviť, ako by po technickej stránke fungovali v jednom areáli dve živé školy.

Tatiana Červeňová uviedla, že sa pri stretnutí o optimalizácii rozprávali o štyroch možných alternatívach. „Alternatíva spojenia škôl tak, ako je uvedená, je pre mňa neprijateľná,“ povedala s tým, že osobne ju zaujal variant technického centra pre študentov s odborným zameraním.

O tomto tzv. technologickom kampuse sa prvýkrát verejne hovorilo práve na krajskom zastupiteľstve. V rokovacom materiáli bola len stručná zmienka o študentskom technickom centre, ktoré by zriadili v prípade presťahovania priemyslovky do areálu Spojenej školy.

Ideu centra v pléne podporili aj Michal Uherčík a Erika Cintulová. Tí zároveň apelovali na to, aby o téme otvorene diskutovali. „Nám všetkým záleží na kvalite vzdelávania a uplatnení študentov, sme na rovnakej lodi. Poďme sa baviť o najlepších riešeniach,“ povedala Cintulová, ktorá sa zároveň iniciátorov petície spýtala, či by sa bránili aj presťahovaniu do nového moderného centra.

V podobnom duchu vystúpil Uherčík, ktorý kolegov žiadal, aby pokračovali v diskusii o racionalizácii a hľadali ďalšie možnosti. Navrhol preto, aby župa pripravila alternatíve riešenia optimalizácie v regióne. V prípade spojenia škôl žiadal župu vypracovať komplexný projekt technologického kampusu so zázemím pre obe školy aj s potrebnými investíciami na jeho dobudovanie.

Navrhol tiež, aby v prípade presunu priemyslovky ostala ikonická budova pre potreby školstva a nedostala sa do rúk developerov. Ani jeden z neho návrhov však nemal v zastupiteľstve dostatočnú podporu. Neprešiel ani návrh na obnovu Strednej zdravotníckej školy v Martine.

Napísali sme tiež Ako jeden z prvých na svete opísal otravu známym liekom, vyvolalo to búrlivé reakcie Čítajte 

Hoci petícia stopla sťahovanie školy, župa vytvorenie kampusu nevylučuje.

„Argumenty nás nepresvedčili o tom, že zámer vybudovania študentského technického centra je nesprávny. V zámere nešlo o zlúčenie týchto stredných škôl, išlo o zmenu sídla SPŠT na inú adresu pri zachovaní jej doterajšej identity a fungovania tak, aby vzniklo študentské technické centrum,“ uviedla pre MY Turiec hovorkyňa kraja Eva Lacová na adresu kampusu, od ktorého si sľubovali aj inovatívny prístup k vzdelávaniu.

Dodala, že prijatie petície krajským zastupiteľstvom akceptujú. „Budeme však hľadať nové možnosti riešení, ako budovať školy a ich zázemie na úrovni škôl 21.storočia, zvyšovať atraktivitu odborného vzdelávania a získavať nové technologické zázemie zodpovedajúce potrebám trhu prace i spoločnosti,“ uzatvorila hovorkyňa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  1. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  6. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  7. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  8. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 651
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 381
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 879
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 340
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 068
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 021
  7. Ísť do kúpeľov je IN 4 797
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 579
  1. Viktor Pamula: Máme ešte vôbec opozíciu ?
  2. Martin Eštočák: Nová metodika zmien územného plánu v Prešove: Transparentný nástroj alebo výhoda pre vyvolených?
  3. Erich Mistrík: Načo je vláde taká ministerka a taký splnomocnenec?
  4. Ján Franko: F1: Rýchle kolesá a strážcovia času
  5. Vladimír Bojničan: Deti nie sú otrokmi dogmatickej viery. Sú to ľudia s právom racionálne a kriticky myslieť.
  6. Alex Lupták: Maďarská otázka v rokoch 1990 až 1993 Časť II.
  7. Andrea Ostrihoňová: Trochu poézie do prózy života
  8. Juraj Tušš: Tvorba reality, smrť a nekonečnosť
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 52 018
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 726
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 24 539
  4. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 19 165
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 8 102
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 015
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 784
  8. Richard Vilkus: Keď vládnu burani, päťkári a Samuel Migaľ. 5 989
  1. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  2. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  3. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  4. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  5. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
  6. Radko Mačuha: Ficovi zdochla koza a preto Slovensku zdochne celé stádo.
  7. Tupou Ceruzou: Žandári
  8. Tupou Ceruzou: Mimoriadna situácia
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Za novým Kauflandom vyrastá aj detské ihrisko.

Ihriská sú súčasťou výstavby Kauflandu.


Dynamo prehralo na ihrisku Závažnej Poruby.

Pozitívom zápasu v Závažnej Porube bolo, že v drese Diviak zažili seniorskú premiéru dvaja dorastenci.


Kostolík postavili zo starého dreva za jeden rok.

Občianske združenie odkúpilo starý rekreačný areál vo Vrícku.


Tomáš Krnáč strelil hetrik do siete Trstenej.

Vrútky naďalej na víťaznej vlne, Štiavnička prehrala zápas za štyri minúty, Belá naháňala zajac za chvost, Košťany nedali gól, ale majú bod.


  1. Viktor Pamula: Máme ešte vôbec opozíciu ?
  2. Martin Eštočák: Nová metodika zmien územného plánu v Prešove: Transparentný nástroj alebo výhoda pre vyvolených?
  3. Erich Mistrík: Načo je vláde taká ministerka a taký splnomocnenec?
  4. Ján Franko: F1: Rýchle kolesá a strážcovia času
  5. Vladimír Bojničan: Deti nie sú otrokmi dogmatickej viery. Sú to ľudia s právom racionálne a kriticky myslieť.
  6. Alex Lupták: Maďarská otázka v rokoch 1990 až 1993 Časť II.
  7. Andrea Ostrihoňová: Trochu poézie do prózy života
  8. Juraj Tušš: Tvorba reality, smrť a nekonečnosť
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 52 018
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 726
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 24 539
  4. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 19 165
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 8 102
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 015
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 784
  8. Richard Vilkus: Keď vládnu burani, päťkári a Samuel Migaľ. 5 989
  1. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  2. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  3. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  4. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  5. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
  6. Radko Mačuha: Ficovi zdochla koza a preto Slovensku zdochne celé stádo.
  7. Tupou Ceruzou: Žandári
  8. Tupou Ceruzou: Mimoriadna situácia

Už ste čítali?