MARTIN. Vo svete je trendom a postupne sa udomácňuje aj u nás. Robotickú chirurgiu spustili pred časom aj v Martine.

V Univerzitnej nemocnici Martin (UNM) pre ňu pripravovali lepšie priestory a dnes slávnostne otvorili nové Centrum robotickej chirurgie.
Takéto pracoviská sú na Slovensku štyri. V tom martinskom však ako prví spustili robotický program aj v hrudníkovej chirurgii. Nádej na šetrnejší zákrok ako aj rýchlejšie zotavenie tak budú mať aj pacienti s nádormi na pľúcach.
Nemusia stáť nad pacientom
Robotický systém Da Vinci v Martine naostro spustili do prevádzky pred necelým rokom. Ide o jeho najmodernejšiu generáciu Xi. Odoperovali s ním už desiatky pacientov vrátane detských. Používajú ho gynekológovia, urológovia, chirurgovia, ľudia z ďalších medicínskych špecializácii sa na prácu s ním pripravujú.
Pracovať budú už v nových priestoroch v šiestom pavilóne, v ktorom centrum slávnostne otvorili.
Jedným z chirurgov, ktorí prístroj využívajú, je aj Kamil Biringer. Spustenie robotickej chirurgie podľa neho nebolo v slovenských podmienkach jednoduché a trvalo niekoľko rokov. Okrem dotácie, z ktorej systém zakúpili, k tomu paradoxne pomohla aj pandémia.

„Vznikla vtedy potreba eliminovať riziko prenosu infekcie z pacienta na personál a zabezpečiť pritom chod zdravotnej starostlivosti. Systém Da Vinci má v tomto obrovskú výhodu, pretože umožňuje operovať pacienta bez toho, aby operatér priamo stál nad otvorenou medicínskou ranou,“ načrtáva benefity medicínskeho pomocníka.
Dodáva, že sa k systému môžu pripojiť pomocou telemedicíny aj zo vzdialených erudovaných centier. „Operatéri tak môžu operovať tak povediac z opačnej strany sveta,“ dopĺňa.
V UNM majú na prácu s robotom aktuálne vyškolených sedem tímov z piatich rôznych odborností. Nedávno k nim pribudli aj hrudníkoví chirurgovia.
To najdokonalejšie, čo máme
Vo februári tohto roka spustili robotický program hrudníku ako prví na Slovensku.
„Prestavuje to pre nás významný míľnik. Robotický systém je aktuálne to najdokonalejšie, čo máme k dispozícii,“ hovorí prednosta Kliniky hrudníkovej chirurgie Anton Dzian.
Pokrok v chirurgii bola už laparoskopia. Vďaka robotovi však budú zákroky pre pacientov ešte menej invazívne.
„Ide hlavne o precízne, jemné operovanie, šetrné ku tkanivám. Redukciu pooperačných bolestí, nízke krvné straty, skorú rekonvalescenciu a rýchle prepustenie do domácej starostlivosti,“ vysvetľuje ďalej, aký prínos bude mať systém pre pacientov. A to najmä onkologických.
„Budeme sa zameriavať na nádory pľúc, najčastejšie karcinóm pľúc, a takisto aj na nádory medzihrudia a pohrudnice,“ špecifikuje ďalej Anton Dzian, ktorého robotická operácia čakala aj dnes.

Systém prináša benefity aj pre zdravotnícky personál. Dzian ho prirovnáva k operovaniu pod mikroskopom.
„Čo sa týka vizualizácie, pri robotike sa pozeráme do operačného poľa v 3D zobrazení, v HD kvalite, umožňuje nám desaťnásobný zoom (priblíženie obrazu), a tým pádom sledujeme veľké detaily,“ približuje s tým, že takto dokážu operovať precízne.
Aktuálne majú vyškolený jeden operačný tím na robotické operácie hrudníka. Tvoria ho operátor, konzulový chirurg, asistent, inštrumentárky aj anesteziologický tím. Zaúčal ich školiteľ z pražskej nemocnice Motol. Jedno z posledných školení prebiehalo pri reálnej operácii, ktorá prebiehala pod dohľadom skúseného robotického chirurga.
Trend v chirurgii
Na slávnostne otvorenie pracoviska prišli aj riaditeľ UNM Peter Durný, štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Ladislav Slobodník, rektor Univerzity Komenského v Bratislave Štefan Števček, pozvaní boli tiež predsedníčka Žilinského kraja Erika Jurinová aj primátor Martina Ján Danko.
Prítomní sa zhodli, že miniinvazívna chirurgia je trendom a budúcnosťou chirurgie.
„Slovenská medicína má v robotickej medicíne veľký hendikep a veľký dlh voči našim pacientom a pacientkám,“ skonštatoval Kamil Biringer. Pripomenul, že systém Da Vinci funguje nielen v prospech pacienta, ale aj zdravotníckeho personálu, edukovať má aj budúcich lekárov.
Rektor UK Marek Števček upriamil pozornosť na samotný názov prístroja, ktorý je spätý s ľuďmi – vizionármi.
„Prvé použitie slova robot sa pripisuje spisovateľovi Karlovi Čapkovi v jeho románe. Robotický systém Da Vinci pomenovali po dvoch velikánoch, ktorí videli ďalej ako ostatní,“ povedal rektor s tým, že v nové pracovisko je spojením vedy, výskumu a inovácií a poskytovaním zdravotnej starostlivosti.

Rečníci vyzdvihli aj spoluprácu UNM a Jesseniovej lekárskej fakulty. Tá získala na systém v hodnote takmer tri milióny eur dotáciu z eurofondov.
Primátor Ján Danko v týchto priestoroch začínal svoju klinickú prax ako sekundárny lekár. Ocenil, ako ho po rokoch dokázali pretvoriť na moderné centrum.