MALÁ FATRA. Stojeden pozorovateľov sa minulý mesiac vydalo do hôr Národného parku Malá Fatra a do okolitého ochranného pásma. Hľadali všetko, čo potvrdí prítomnosť života vlka, medveďa či rysa.
Nezvyčajne teplé počasie prinútilo dobrovoľníkov vyjsť do terénu o niekoľko týždňov skôr, aby mohli stopy hľadať v snehu. Monitoring vlani ochranári rozšírili o územie Lúčanskej Malej Fatry.

Dobrovoľníci prišli aj zo zahraničia
Stav šeliem nie je ľuďom ľahostajný. Nasvedčuje tomu fakt, že sa do zisťovania údajov o divých šelmách prihlásilo až stodesať dobrovoľníkov.

„Okrem domácich boli medzi nimi aj zapisovatelia z Michaloviec, Bratislavy, Prahy dokonca z Ruska a Poľska,“ povedal Tomáš Flajs, strážca Národného parku Malá Fatra, ktorý monitoring organizuje a vyhodnocuje.
Doplnil, že na základe údajov, ktoré im dobrovoľníci pred akciou zašlú, ich vedia napríklad aj podľa technického vybavenia, rozdeliť na jednotlivé trasy. Ku skúsenejším stopárom zväčša pridelia nováčikov, aby ich zaškolili.
Za stopami šeliem sa vydali na celkovo 43 trás po turistických chodníkoch a lesných cestách Malej Fatry. Prešli približne 400 kilometrov a zmapovali národný park i jeho ochranné pásmo.
Výsledky sú podľa Flajsa hodnoverné. Dobrovoľníci musia priložiť dôkazový materiál, napríklad fotografie z terénu vrátane presnej polohy, ktorú zameriavajú prostredníctvom GPS. Pri stope zmerajú šírku a dĺžku kroku a stopy, zachytia detail trusu.

Vlkov by mohlo byť aj viac
Flajs je v teréne svedkom premnoženej raticovej zveri, čo je podľa neho dôkazom, že nemá prirodzeného predátora.