MARTIN. O Kurz kvasenej zeleniny pod vedením naslovovzatého odborníka Jana Kyselu zo Starého Hrozienkova (ČR) bol značný záujem. Sála Hasičského požiarneho zboru v Martine – Záturčí bola v stredu 20. marca takmer vypredaná.
Práca malých mikroorganizmov
Prítomní sa na dvojhodinovom stretnutí dozvedeli, ako majú správne mliečne kvasiť rôzne druhy zeleniny, a to vo vlastnej šťave, vo farebných nálevoch, so soľou i bez soli, s múkou či ovocím, s rôznymi druhmi korenia, v sude či zaváraninových pohároch.

Jan Kysela sa podelil s receptami kvasenej zeleniny z Valašska a Moravy, Slovenska, Ukrajiny, Ruska, Bulharska i z Južnej Kórey. Zároveň prestavil svoju novú knižku Kvasená zelenina na 1008 spôsobov.
„Kvasenie je premena spôsobená prácou veľmi malých mikroorganizmov a ich pomocníkov. V priebehu kvasenia sa mení chuť, vôňa, farba a tvrdosť surovín, niektoré látky sa spotrebúvajú a iné vznikajú. Vďaka mliečnemu kvaseniu vyrábame kyslú kapustu, kimči a ďalšie výborné druhy kvalitnej zeleniny,“ povedal známy český odborník Jan Kysela.
Kvaseniu zeleniny sa venuje už 12 rokov. Koníček sa mu stal prácou. Priviedla ho k nemu manželka Kateřina pol roka po svadbe. Ona sama študovala kvasenie zeleniny v Kushi Inštitúte v Amsterdame.
Slováci majú iné chute
Jan Kysela okrem iného povedal, že len kapustu je možné naložiť na stovky spôsobov. Oproti Čechom máme my Slováci iné chute. Kým oni tradičnú kapustu nakladajú s rascou, u nás je obľúbená kombinácia s bobkovým listom a korením.
O nakladaní kyslej kapusty sa rozprúdila zaujímavá diskusia. Prítomní sa ochotne podelili s originálnymi rodinnými receptami. V Turci pri nakladaní kapusty často pridávame do súdka jablká, červenú repu, šípky, cesnak či chren.
Príjemnou časťou kurzu bolo záverečné ochutnávanie kvasenej zeleniny. Príchute boli v zaváraninových pohároch pestré a aj netradičné. Účastníci kurzu si pochutili na chrumkavých kvasených uhorkách, mrkve s bielou redkvičkou v umeocte, kalerábe s kurkumou, pálivej čalamáde, redkvičkách v umeocte, cibuli v sójovej omáčke či na kimči s múkou.

Okrem potešenia chuťových pohárikov a ozvláštnenia stravy má každodenná konzumácia kvasenej zeleniny benefity pre naše zdravie. Napomáha tráveniu a zároveň zvyšuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu.