KLÁŠTOR POD ZNIEVOM. Úlohou predprimárneho prírodovedného vzdelávania je vzbudiť u detí záujem o prírodu a naučiť ich, ako poznávame a skúmame prírodu.
Človek je odjakživa zvedavec zvedavý. Nestačilo mu, že milióny hviezd na večernej oblohe môže iba obdivovať. Chcel ich začať skúmať a chcel sa ich aj „dotknúť“.
Aby sme sa o nich a o slnečnej sústave dozvedeli viac, navštívili sme s deťmi z Materskej školy Kláštor pod Znievom Astronomickú pozorovateľňu M. R. Štefánika pri Gymnáziu V. P. Tótha v Martine.
Deti o vesmírne tajomstvá prejavili záujem. Získali prvé vedomosti o Mesiaci, hviezdach, planétach, kométach, súhvezdiach. Všetky poznatky si osvojovali experimentálne, vlastnou aktivitou prostredníctvom zážitkového učenia, založenou pod vedením skvelého Ivana Šaba, za čo mu i touto cestou srdečne ďakujeme.

Deti mali priestor na vlastnú realizáciu, na tvorivé vyjadrovanie. Základné poznatky o vesmíre sú užitočné. Rozvíjajú celkovú osobnosť dieťaťa. Dôležité je pritom poukazovať na súvislosti reality každodenného života a astronómie – učia sa, čo spôsobuje striedanie dňa a noci, striedanie ročných období, počasie, príliv a odliv i to, čo z hviezd môžeme vyčítať.
Niekto vo hviezdach vidí len žeravé gule a obyčajné súhvezdia, no iní v nich hľadajú aj oveľa viac – minulosť, prítomnosť aj budúcnosť.

Premiérová súťaž
V Materskej škole Kláštor pod Znievom sa zároveň 15. marca uskutočnil v spolupráci s rodičmi 1. ročník literárnej prehliadky v prednese poézie – Básničkovo.
Deti všetkých prítomných rodičov, starých rodičov, pani učiteľky, no hlavne porotu svojím vystúpením veľmi potešili a prekvapili. Tá to mala naozaj pri rozhodovaní veľmi ťažké. Rozhodla sa preto, že víťazi budú všetky deti a odmenila ich diplomom a malým darčekom. Nechýbalo ani občerstvenie.
Cieľom bolo do interného projektu zapojiť rodičov, naučiť dieťa doma básničku, motivovať a podporiť čítanie deťom, budovať pozitívny vzťah ku knihám. Pokračovaním projektu bola beseda s detskou spisovateľkou – pani učiteľkou Simonkou, ktorá deťom predstavila svoju budúcu knižku „Kamošky mušky a ubzzučaná ľadová expedícia.“

Detská poézia a próza je jednou z ciest, ktorá môže deťom prinášať radosť, naplnenie a šťastie. Dieťa v nej môže získavať silu pre svoj život a smerovať k sebarealizácii. Mali by sme mať na mysli, že kniha je nielen na dobrú noc.