MARTIN. Futbal zažíval v Martine najlepšie časy v období, keď seniorský tím hrával II. celoštátnu ligu. Do metropoly Turca prichádzali mužstvá ako Sparta Praha, Bohemians Praha, Hradec Králové, Inter Bratislava, Nitra, Lokomotíva Košice či Prešov. Naši im bez problémov dokázali konkurovať a svoj podiel na tom mal aj vynikajúci brankár Karol Hrebeň.
Mal prezývku ako Schrojf
Rodák z Gajár začínal ako útočník a aj na tomto poste sa dokázal veľmi slušne presadzovať. Jedného z mládežníckych trénerov však zaujala mrštnosť mladého futbalistu a v šestnástich ho prvýkrát postavil do brány. Ako ukázala budúcnosť, urobil dobre.
Do Martina prišiel Karol Hrebeň tesne po vojenčine. Bolo to vďaka funkcionárovi jeho materského klubu v Gajaroch, ktorý pracoval v Malackách v závode patriacom pod Martinské strojárne, takže do Turca často služobne cestoval.
„Jedného dňa mi len povedal, že mi v Martine vybavil skúšku. Konkurenciu tu vtedy mali neskutočnú, pri príchode som bol asi tak brankár číslo šesť. Potešilo ma i to, keď mi dali šancu v béčku,“ začína rozprávanie gólman, ktorého spoluhráči pre jeho pružnosť prezývali Gumár.
Rovnakú prezývku mal i Viliam Schrojf, s ktorým ho spájal podobný štýl chytania, pričom hrdina z MS 1962 v Chile bol i jeho vzorom.
Čo sa ešte dočítate:
- s ktorými spoluhráčmi si v Martine najviac rozumel,
- na akú tragickú udalosť z roku 1972 si spomenul,
- ako sa legendárny tréner Štefan Jačiansky správal k svojim zverencom, či dovolil hráčom aspoň pivo.
Nikdy nepovedal, že nevládze
Pozícia mladého brankára sa radikálne zmenila po príchode Štefana Jačianskeho. Trénerského mága zaujala jeho pracovitosť a zobral si ho k sebe do áčka.
„Nikdy som nepovedal nie, nikdy som nepovedal nevládzem, takých hráčov mal Pišta báči rád. Najskôr ma postavil do brány v pohárovom zápase proti Prešovu. Veľa roboty som síce nemal, ale podarilo sa mi zlikvidovať tri samostatné nájazdy. Potom mi dal šanci i v lige a už som ju z rúk nepustil,“ pokračuje brankár, ktorý si nakoniec v martinskom drese odkrútil desať sezón.