Najskôr kybernetický útok, teraz digitalizácia. Výmenu šéfky národnej knižnice vysvetľuje ministerstvo rôzne

Inštitúciu dočasne vedie nová riaditeľka.

Slovenská národná knižnica v Martine. Slovenská národná knižnica v Martine. (Zdroj: SNK)

MARTIN. Pred necelými dvoma týždňami vymenila ministerka kultúry Martina Šimkovičová vedenie Slovenskej národnej knižnice v Martine (SNK). Bývalú generálnu riaditeľku Katarínu Krištofovú vo funkcii dočasne nahradila Ivana Kostrabová.

Pozornosť pritom vzbudzuje, ako ministerstvo vysvetľuje odvolanie niekdajšej šéfky knižnice. Kým v prvom stanovisku pre MY Turiec ho odôvodňovalo kybernetickým útokom a manažérskymi zlyhaniami, v aktuálnej tlačovej správe kritizuje najmä nezvládnutú digitalizáciu. Tú pritom vo svojich pôvodných vyjadreniach nespomenulo ani raz.

SkryťVypnúť reklamu

Ivana Kostrabová je na čele SNK od 26. marca. Ministerstvo o personálnej zmene vo vedení informovalo o desať dní neskôr na svojej webstránke aj prostredníctvom tlačovej správy.

Nová riaditeľka je dlhoročnou pracovníčkou knižnice, ktorá dosiaľ pôsobila ako riaditeľka odboru financií a plánovania. Inštitúciu povedie až do riadneho výberového konania, ktoré vypíšu do šiestich mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kybernetický útok

„Bývalé vedenie Slovenskej národnej knižnice v Martine nezvládlo proces digitalizácie kultúrneho dedičstva vo svojej správe. Navyše, napriek rozpočtu cca 79 miliónov eur na roky 2012 – 2024 určených na tento účel, nedokázala bývalá generálna riaditeľka Katarína Krištofová zabezpečiť ani pripravenosť inštitúcie voči kybernetickým útokom,“ uvádza rezort v oznámení zo 4. apríla.

SkryťVypnúť reklamu

Práve nedostatočné zabezpečenie inštitúcie voči kybernetickým útokom bol jedným z dôvodov, ktorým rezort pre MY Turiec vysvetľoval Krištofovej koniec. Bývalá riaditeľka knižnice však tvrdí, že ministerstvo pripravovalo jej odvolanie ešte skôr, než sa o hackerskom útoku na stránky knižnice dozvedelo.

Oslovili sme v tejto súvislosti aj ministerstvo s otázkou, kedy sa o kybernetickom napadnutí dozvedeli. Dodnes nám neodpovedali.

Ďalšími dvoma dôvodmi, pre ktoré Krištofovú z postu odvolali, bola „nedostatočná ochrana nehmotného kultúrneho dedičstva a pochybenia v manažérskej činnosti“. Uviedol to rezort kultúry v reakcii na naše otázky ešte 26. marca. Nezvládnutú digitalizáciu vtedy vo svojom stanovisku nespomenuli.

Bývalá riaditeľka vtedy upozornila, že ochranou nehmotného kultúrneho dedičstva sa knižnica ani nezaoberá, keďže ide o ústne tradície a prejavy ľudovej kultúry, kým oni majú na starosti písomné kultúrneho dedičstvo. Výhrady k jej riadeniu podľa jej slov aktuálni predstavitelia rezortu tiež nekomunikovali.

SkryťVypnúť reklamu

Kritizujú digitalizáciu

V aktuálnom stanovisku sa rezort opiera najmä o nezvládnutú digitalizáciu kultúrneho dedičstva, ktorú knižnica rozbehla v roku 2012. Jej cieľom bola masová digitalizácia obsahu knižničných a archívnych fondov a ochrana nosičov informácií pred nevyhnutnou degradáciou.

„Špecifickým cieľom bola digitalizácia slovacikálnych dokumentov z knižničných a archívnych fondov a vybudovanie funkčnej infraštruktúry pre digitalizačné a konzervačné centrum knižničných a archívnych dokumentov.

Napriek uvedenému a tiež faktu, že napríklad s porovnaním so susednou Českou republikou bol rozpočet knižnice na tento účel až 5-násobne vyšší, sa nepodarilo všetky stanovené ciele naplniť,“ píše ďalej ministerstvo vo svojom oznámení.

Ako ďalej dopĺňa, digitalizácia historického knižného fondu s vydaním pred rokom 1830 tvorila iba 0,36 percent digitalizovaných objektov, pričom digitalizované knižné jednotky vydané po roku 1990 tvorili 44 percent.

„Z uvedeného vyplýva, že napriek tomu, že digitalizácia historického fondu vydaného pred rokom 1830 bola vedením Slovenskej národnej knižnice deklarovaná ako kľúčová, netvorila ani percento zdigitalizovaných dokumentov.“

Rezort tiež kritizuje, že digitalizácii chýbal jasný plán a bola robená masovo bez akejkoľvek selekcie. Primárne sa podľa nej digitalizovali odborné časopisy a populárne časopisy, pričom odborné časopisy sú pre vedeckú komunitu sprístupňované v medzinárodných databázach, ku ktorým prístup financuje rezort školstva.

„Z vyššie uvedených dôvodov ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová odvolala generálnu riaditeľku z funkcie, aby tak zamedzila pokračovaniu ďalších zlyhaní vedenia,“ uzatvorilo ministerstvo.

Chýbali financie na IT servis

Výhrady k digitalizácii ministerstvo pôvodne nemalo, vraví odvolaná riaditeľka. Tú pôvodne odvolali bez udania dôvodu a keď požiadala o vysvetlenie, uviedli, že za jej koncom je kybernetický útok.

„O tom, že dôvodom môjho odvolania je nezvládnutý proces digitalizácie písomného kultúrneho dedičstva Slovenska, som sa od ministerstva kultúry dozvedela z tlačovej správy, nikdy predtým to ako problém nebolo ani spomenuté,“ reaguje pre MY Turiec Katarína Krištofová.

Ako dopĺňa, s počudovaním vníma, že sa tento argument objavil až desiaty deň po jej odvolaní a po uverejnení prvotných dôvodov.

Pripomína tiež, že vedenie SNK, ktoré je obvinené z pochybenia pretrvávajúceho 12 rokov, tvorí okrem generálneho riaditeľa deväť riaditeľov odborov, ktoré za konkrétne činnosti v procese digitalizácie priamo zodpovedajú. „Celé roky doteraz, aj po mojom odvolaní,“ dodáva.

Zároveň objasňuje, ako to bolo s rozpočtom na digitalizáciu. Na projekt SNK získala 40 miliónov eur z eurofondov. Financovali z nich aj rekonštrukciu a modernizáciu dvoch budov s pokročilou technológiou, mzdy dvesto zamestnancov či špičkové technológie.

Každý výdavok prešiel auditom zo strany vlády aj EÚ a kontrolou Najvyššieho kontrolného úradu, dopĺňa bývalá riaditeľka.

Po tom, čo v roku 2015 skončila implementačná fáza projektu, už vyčleňovalo peniaze ministerstvo kultúry zo štátneho rozpočtu. Na tzv. udržateľnosť výsledkov digitalizácie dávali ročne päť miliónov. Podľa slov bývalej šéfky knižnice išli na presne stanovené účely, ako napríklad na prevádzku Konzervačného a digitalizačného centra SNK, platy či servis a údržbu technológií. Až do roku 2021.

„V ďalších rokoch sa prostriedky na tento účel výrazne znižovali, čoho dôsledkom bolo prepúšťanie zamestnancov, ukončenie zmlúv na servis a údržbu technologickej infraštruktúry digitalizácie, vrátane inštalácie bezpečnostných aktualizácií komponentov IT systémov digitalizácie, ktoré zaručujú kybernetickú bezpečnosť,“ vraví Katarína Krištofová s tým, že z potrebných prostriedkov zostalo na tento účel menej ako desatina.

Dodáva tiež, že ministerstvo opakovane upozorňovali na možné riziká i na to, že IT infraštruktúru treba riadne servisovať a to si vyžaduje násobne viac financií, než dostávajú.

„Môj názor je, že kým tieto prostriedky poskytované boli, ministerstvo si svoju zodpovednosť voči písomnému kultúrnemu dedičstvu plnilo tak, ako má. A keď s tým v roku 2023 prestalo, s plným vedomím akceptovalo aj zodpovednosť za to, že infraštruktúra digitalizácie bude plne vystavená kybernetickým hrozbám, technickým zlyhaniam a postupnému odchádzaniu v dôsledku absencie predpísaného servisu a údržby,“ myslí si Katarína Krištofová.

Politické rozhodnutie?

Krištofová tiež vraví, že nie je pravda, že vedenie SNK deklarovalo ako kľúčovú digitalizáciu historického fondu spred roka 1830, ako to vo svojej tlačovej správe tvrdí ministerstvo kultúry.

„Žiaľ, nie je tomu tak, ani tomu tak nikdy nemalo byť. Cieľom masovej digitalizácie je digitalizácia všetkých slovacikálnych dokumentov z konzervačného fondu SNK, ako aj historických knižničných dokumentov a fondov a vybraných dokumentov z Literárneho archívu SNK,“ tvrdí Katarína Krištofová.

Vysvetľuje tiež, že nízke percento digitalizovaných dokumentov spred tohto roka súvisí s tým, že vydavateľská činnosť pred rokom 1830 nebola na území dnešného Slovenska nadmieru rozbujnená. Aj v celkovom fonde SNK tvoria fyzické dokumenty spred tohto obdobia nízky podiel.

Materiály digitalizovali podľa digitalizačného plánu, pričom ministerstvo kultúry podľa jej slov "vždy vopred vedelo, čo a v akom počte sa bude digitalizovať."

„Na záver dodávam, že ministerstvo kultúry by malo prestať útočiť na moju osobu a na samotnú SNK, ktorá sa za uplynulých 20 rokov stala rešpektovanou a modernou národnou pamäťovou a fondovou inštitúciou 21. storočia a priznať skutočný dôvod môjho odvolania, ktorý sa zdá byť politický,“ uzatvára bývalá riaditeľka.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Chcela v Prešove dobrú kávu. Dnes praží pre desiatky kaviarní
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  3. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  4. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  5. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  6. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  7. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  8. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  1. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  3. LESY SR obnovili 100 km lesných ciest
  4. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  5. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  6. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti
  7. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  8. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 16 060
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 4 517
  3. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 4 082
  4. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 792
  5. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 2 972
  6. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín 2 964
  7. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 2 505
  8. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti 2 357
  1. Jaroslav Liptak: Keď AI píše, ale ľudia sa urazia: Odbornosť verzus evolúcia nástrojov
  2. Štefan Šturdzík: Fethiye je krásnou časťou tureckej riviéry.
  3. Adam Ustupsky : Psychologický profil typického voliča Hlas SD
  4. Anton Kovalčík: Cirkev a pápež Pius XII. v a po Druhej svetovej vojne - poučenie.
  5. Vladimír Bojničan: Kultúrne vojny – zákerný boj o návrat dogmatického tmárstva do demokratickej Európy a aj na naše ťažko skúšané Slovensko
  6. Vladimír Krátky: Len aby tá umelá intelegencia neklamala ... .
  7. Jana Venhartová: A opäť ten jedlý hmyz
  8. Robert Štepaník: diel 129 - rubrika: čerstvejšie než treska
  1. Matúš Radusovsky: Biela pena na mede – Znak kvality alebo dôvod na obavy? 11 806
  2. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 9 061
  3. Věra Tepličková: Vážený pán premiér 8 253
  4. Ivan Mlynár: Ficove triky sa pred zavretými dverami Friedricha Merza zmenili na Ficove tiky. 5 751
  5. Ivan Čáni: Migaľ si svoje prvé a s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou aj posledné volebné obdobie užíva „naplno“. 5 647
  6. Rado Surovka: Robert, tak sa o má robiť, do psej matere ! 5 236
  7. Dávid Polák: Pohoda je v pohode, nebláznite. 4 684
  8. Radovan Čipka: Skutok sa stal 4 658
  1. Roman Kebísek: Štúr na Slovanskom zjazde r. 1848: Prioritou Slovanov nie je záchrana Rakúska
  2. Post Bellum SK: Priatelia-Maďari, ktorí zohrali kľúčovú rolu počas Nežnej revolúcie
  3. Radko Mačuha: Peter Pellegrini je prezidentom vojny.
  4. Marcel Rebro: Za každým padlým hrdinom zostala stolička pri stole. A často aj dieťa, ktoré stratilo otca
  5. Marcel Rebro: Deti z Nikopola túžia po tábore. Autobusy však nejdú, vodiči majú strach z dronov
  6. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  7. Roman Kebísek: Po vyše sto rokoch preložili z francúzštiny životopis Štúra od Turcerovej
  8. Marcel Rebro: "Nas mnogo": Od Stalingradu po Bachmut — 80 rokov tej istej ruskej taktiky
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jaroslav Liptak: Keď AI píše, ale ľudia sa urazia: Odbornosť verzus evolúcia nástrojov
  2. Štefan Šturdzík: Fethiye je krásnou časťou tureckej riviéry.
  3. Adam Ustupsky : Psychologický profil typického voliča Hlas SD
  4. Anton Kovalčík: Cirkev a pápež Pius XII. v a po Druhej svetovej vojne - poučenie.
  5. Vladimír Bojničan: Kultúrne vojny – zákerný boj o návrat dogmatického tmárstva do demokratickej Európy a aj na naše ťažko skúšané Slovensko
  6. Vladimír Krátky: Len aby tá umelá intelegencia neklamala ... .
  7. Jana Venhartová: A opäť ten jedlý hmyz
  8. Robert Štepaník: diel 129 - rubrika: čerstvejšie než treska
  1. Matúš Radusovsky: Biela pena na mede – Znak kvality alebo dôvod na obavy? 11 806
  2. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 9 061
  3. Věra Tepličková: Vážený pán premiér 8 253
  4. Ivan Mlynár: Ficove triky sa pred zavretými dverami Friedricha Merza zmenili na Ficove tiky. 5 751
  5. Ivan Čáni: Migaľ si svoje prvé a s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou aj posledné volebné obdobie užíva „naplno“. 5 647
  6. Rado Surovka: Robert, tak sa o má robiť, do psej matere ! 5 236
  7. Dávid Polák: Pohoda je v pohode, nebláznite. 4 684
  8. Radovan Čipka: Skutok sa stal 4 658
  1. Roman Kebísek: Štúr na Slovanskom zjazde r. 1848: Prioritou Slovanov nie je záchrana Rakúska
  2. Post Bellum SK: Priatelia-Maďari, ktorí zohrali kľúčovú rolu počas Nežnej revolúcie
  3. Radko Mačuha: Peter Pellegrini je prezidentom vojny.
  4. Marcel Rebro: Za každým padlým hrdinom zostala stolička pri stole. A často aj dieťa, ktoré stratilo otca
  5. Marcel Rebro: Deti z Nikopola túžia po tábore. Autobusy však nejdú, vodiči majú strach z dronov
  6. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  7. Roman Kebísek: Po vyše sto rokoch preložili z francúzštiny životopis Štúra od Turcerovej
  8. Marcel Rebro: "Nas mnogo": Od Stalingradu po Bachmut — 80 rokov tej istej ruskej taktiky

Už ste čítali?