MARTIN. Štátny inštitút odborného vzdelávania v Bratislave (ŠIOV) v rámci Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky v oblasti REPowerEU vybral spomedzi slovenských stredných škôl sedem v rámci realizácie zaujímavého projektu prechodu na zelenú energiu.
Z nášho kraja sa do úzkeho výberu dostala Stredná odborná škola stavebná zo Žiliny a Spojená škola z Martina ako jediná z turčianskeho regiónu. Na slávnostnom podpise memoranda o spolupráci oboch stredných škôl so ŠIOV bola prítomná predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová, riaditeľ ŠIOV Branislav Hadár a riaditeľ Spojenej školy v Martine Milan Žingor.

Pre slovenské školy znamená podpísanie memoranda zlepšenie vzdelávania a zvýšenie kvality výučby žiakov v študijnom odbore technik energetických zariadení budov. Na martinskej strednej odbornej škole v tomto odbore študuje už tretí rok 23 žiakov. Martinská spojená škola patrí na Slovensku medzi najmodernejšie a najlepšie vybavené.
Nové učebné priestory, zrekonštruované dielne, vybavené najmodernejšou technikou, sú predpokladom, že študenti sa môžu vzdelávať na najvyššej úrovni. A práve podpísanie memoranda so ŠIOV a Žilinským samosprávnym krajom prináša nové možnosti.
Do školy sa do konca júna tohto roka dostane ďalšia finančná „injekcia“. Projekt je pre obe krajské školy dotovaný čiastkou 2 milióny eur. Ako povedala županka kraja Erika Jurinová, Spojenú školu v Martine považuje za najpripravenejšiu pre realizáciu projektu.

Učebne vybudované v škole budú slúžiť na získanie zručností a overenie nadobudnutých vedomostí v oblasti nasadzovania obnoviteľných zdrojov energie s využitím SMART technológií. Školy ich využijú na praktické a teoretické vyučovanie a školenie pedagógov v oblasti zlepšenia nakladania s energiami smerom k znižovaniu emisií CO2 a využívaniu vodíka. Energetika v smere ochrany svetovej klímy predstavuje kľúčové odvetvie, ktoré si vyžaduje kvalifikovaných ľudí.