MARTIN/VRÚTKY. Protimonopolný úrad uložil odpadovej spoločnosti Brantner Fatra pokutu za zneužívanie dominantného postavenia na trhu. Dopustiť sa ho mala tým, že mestám Vrútky a Martin účtovala za skládkovane komunálneho odpadu nezanedbateľne viac, než iným obciam, pričom rozdiel v cenách objektívne nezdôvodnila.
Toto správanie úrad vyhodnotil ako praktiku neprimeraných obchodných podmienok. Ďalej ho opisuje ako vykorisťujúce, ktoré v konečnom dôsledku pocítili obyvatelia oboch miest. Rovnako konštatuje, že sa tieto praktiky snažila firma zakryť.

Ide o opätovné rozhodnutie úradu, ktorý spoločnosti vymeral pokutu z rovnakého dôvodu už v roku 2022. Tá následne podala rozklad a Rada úradu vec vrátila na opätovné preskúmanie. Nové rozhodnutie úrad vydal v polovici marca, v ktorom potvrdzuje svoje prvotné závery.
Výšku pokuty znížil z pôvodných 297-tisíc na 180-tisíc eur. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné a spoločnosť voči nemu môže podať rozklad.
Hoci Protimonopolný úrad vo svojom oznámení o uložení pokuty podnikateľa priamo nemenuje, ide o spoločnosť Brantner Fatra. Vyplýva to z rozhodnutia, ktoré si naša redakcia vyžiadala na základe infozákona.
Spoločnosť považuje opätovné rozhodnutie za nezákonné, skutkovo nepodložené a nesprávne. Zástupcovia Brantner Fatra tiež plánujú využiť všetky zákonné prostriedky, aby preukázali, že dodržiavajú zákon a sú spoľahlivým obchodným partnerom.
Dôrazne tiež odmietajú tvrdenie úradu o tom, že sa praktiku snažili zakryť.
Rovnaká služba ich vychádzala drahšie
Spoločnosť Brantner Fatra vlastní a prevádzkuje skládku komunálneho odpadu Martin-Kalnô. Protimonopolný úrad v spomínanom dokumente popisuje, že má v časti turčianskeho regiónu, konkrétne v okrese Martin, dominantné postavenie a pre obce je tak nevyhnutným obchodným partnerom.
Prejavuje sa to napríklad aj tým, že do verejných obstarávaní sa žiadne iné odpadové firmy nehlásia, a to aj napriek tomu, že ich samosprávy aktívne oslovujú.
To bol aj prípad Vrútok. V tendri na zber a likvidáciu komunálneho odpadu predložila ponuku iba spoločnosť Brantner Fatra, ktorá zákazku aj získala. Zmluvu uzatvorili od roku 2019 až do konca roka 2022.

Vrútkam sa nezdalo, že v porovnaní s inými obcami platia za tonu odpadu na skládke výrazne viac. Zaujímali sa o cenotvorbu, a keď u firmy nepochodili, obrátili sa na Protimonopolný úrad. Ten sa podnetom začal zaoberať.
Skúmal, koľko za zneškodňovane odpadu na skládke účtuje spoločnosť iným obciam. Prechádzal 50 zmlúv, pričom zistil, že v tom čase platilo za tonu odpadu najviac mesto Vrútky. Druhú najvyššiu cenu malo mesto Martin.
Rozdielne ceny sami o sebe ešte nie sú zneužitím dominantného postavenia. Úrad sa ďalej zaujímal, či sú objektívne zdôvodniteľné. V prvom rozhodnutí dospel k záveru, že neboli.
„Služba uloženia zmesového komunálneho odpadu na skládku predstavuje rovnakú službu pre všetky obce, avšak spoločnosť Brantner Fatra za túto rovnakú službu vyžadovala od miest Vrútky a Martin v nezanedbateľnej miere vyššie ceny v porovnaní s ostatnými obcami. (...) Tento rozdiel v cenách nie je možné objektívne odôvodniť, napr. rozdielmi v nákladoch, zmluvných podmienkach alebo ekonomickou hodnotou služby,“ uvádza Protimonopolný úrad vo svojom rozhodnutí z februára 2022.
Spoločnosť sa už vtedy bránila, že ceny sú riadne vysúťažené vo verejných obstarávaniach, v ktorých si okrem iného predpokladanú hodnotu zákazky určujú samotné mestá a obce. Úradu tiež vyčítala, že nepredložila žiadnu ekonomickú analýzu, ktorá by podopierala jeho tvrdenie, že ide o nezanedbateľný cenový rozdiel. Trvala tiež na tom, že úrad nepreukázal žiadne konkrétne porušenie pravidiel.
Menili ceny „potichu“?
Necelý pol rok po vydaní rozhodnutia o uložení pokuty ho Rada úradu zrušila a vec vrátila na opätovné preskúmanie. Urobila tak potom, čo spoločnosť Brantner Fatra podala rozklad. V ňom uviedla, že niektorým obciam zvýšila ceny za skládkovanie.

„V čase vydania rozhodnutia preto už údajné protisúťažné konanie netrvalo, nakoľko cenové rozdiely vytýkané Úradom sú už v súčasnosti nepatrné,“ cituje PMÚ z ich stanoviska.