Ľudia smrť neprijímajú a boja sa jej. Ich blízki preto často zomierajú opustení v nemocnici

Umieranie je v dnešnej spoločnosti tabu.

ilustračné foto. ilustračné foto. (Zdroj: archív (TASR))

MARTIN. „Umieranie, ako prirodzený odchod z tohto sveta, sa stalo v našej spoločnosti tabu,“ konštatuje dlhoročná zdravotná sestra a bývalá opatrovateľka Eva z Martina.

Už je to takmer 20 rokov, keď ako začínajúca opatrovateľka sedela po prvýkrát pri lôžku umierajúceho u neho doma a sledovala jeho posledný výdych.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Doba sa podľa nej za ten čas zmenila. Svojich blížnych vytesňujeme za múry nemocníc, rôznych ústavov a hospicov. Mnohí tam umierajú opustení a osamelí.

Na žiadosť respondentky ponechávame iba krstné meno, jej totožnosť redakcia pozná.

SkryťVypnúť reklamu

Umieranie kedysi na dedine

Keď kedysi niekto umieral, bol súčasťou rodiny až do konca svojho života. „Dokonca, aj my ako deti sme videli a vnímali jeho odchádzanie. Nikto nás nevyčleňoval,“ spomína Eva.

Zomrelého umyli, obliekli. Nechali ho ležať v truhle naprostred obývačky a v posvätnom tichu pri ňom horeli sviečky.

Súvisiaci článok Paliatologička: Človek má právo vedieť, že zomiera. Ak mu to lekár nepovie, je to zlyhanie Čítajte 

„Pamätám si na tie vzácne chvíle. Takto zomrela moja prastarká. Potom prišli dovnútra ľudia z dediny. Všetci spoločne spievali nábožné piesne, modlili sa. Aj farár prišiel. Robila sa „odlúčka“ zosnulého od rodiny a blízkych. Všetci sme boli na pohrebe, aj deti,“ rozpráva Eva.

Odvtedy prešlo takmer päťdesiat rokov. Za ten čas sa nazeranie spoločnosti na umieranie zmenilo. Prijatie smrti, ako nevyhnutnej súčasti života, vystriedal strach. Mnohí dospelí sa s umieraním blízkeho človeka, najčastejšie rodiča, stretnú až vo vyššom veku po štyridsiatke či päťdesiatke.

SkryťVypnúť reklamu

Zrazu sa musia konfrontovať s novou skutočnosťou, ktorú nikdy predtým nezažili. A, prirodzene, boja sa. Aj preto sa treba o umieraní otvorene rozprávať, poodhaliť závoj jeho tajomstva, aby sme ho dokázali vnímať ako dôstojné naplnenie a ukončenie každej ľudskej púte tu na zemi, zamýšľa sa Eva.

Budeš tu so mnou?

Eva doopatrovala do konca svojich dní asi tridsať ľudí v ich domácom prostredí. Každý z nich odchádzal v atmosfére pokoja a bezpečia. S umierajúcim sa prišli rozlúčiť príbuzní, keď už vedeli, že sa priblížila jeho posledná hodina.

Prichádzajúca smrť dáva o sebe znať. Človek slabne, veľa spí, prestane prijímať potravu. „Na Majku si rada spomínam. Tá mi tak utkvela v pamäti. Pýtala sa ma – Budeš tu so mnou? – Budem. Aj šaty, aj topánky do truhly, všetko sme spolu vybrali.

SkryťVypnúť reklamu

– Oblečieš mi to? – Oblečiem,“ spomína niekdajšia opatrovateľka. Eva zostala pri umierajúcej Majke do poslednej chvíle. Neodišla ani domov, lebo jej to sľúbila. Bola s ňou posledných Majkiných 36 hodín. Čakali obe, pani Majka odišla pokojne.

Z regiónu Šéfka tímu novej nemocnice v Martine podala výpoveď. Odchádzajú aj jej kolegovia Čítajte 

Jej blízki sedeli pri nej v obývačke, ktorá bola prispôsobená pre ňu. „Majka ležala. Boli sme pri nej, až kým nevydýchla naposledy. Ani sanitku sme nevolali, načo aj. Vedeli sme, že odchádza. Boli sme tam – všetci spolu. Jej odchod bol dôstojný. Všetci boli takí pokojní a vyrovnaní,“ s láskou v hlase spomína Eva.

Všetci máme v sebe tú moc, že môžeme svojou prítomnosťou pomôcť blížnemu odísť v pokoji a bez strachu na druhú stranu. Stačí len sedieť pri umierajúcom, držať ho za ruku a dávať mu svojou nehou silu, vraví.

Nemusí sa báť, pretože je pri ňom niekto – dcéra, vnučka, vnuk, syn – komu môže dôverovať. „To je úžasné. Tak by som si svoj odchod z tohto sveta aj ja priala,“ hovorí Eva.

Je toto dôstojné?

V nemocnici sa Eva často stretáva s opačnou reakciou. Umrie napríklad staručká pani, ktorá tam pobudla mesiac až tri. Reakciou na jej smrť je veľký krik.
Eva chápe bolesť a stratu pozostalých. Zároveň však hovorí, že to predsa očakávali, že ich na to pripravovali.

Niektorí ale nechápu, že sa liečiť nedá donekonečna, že sa život nedá držať donekonečna. Toto akoby naša západná kultúra stratila.

Môže Vás zaujať Nezamotáva sa do vlasov a nesaje ani krv. Netopier pomôže ochranárom búrať mýty Čítajte 

Neprijímame smrť, nerozumieme jej. Zomrieť sa dnes nenosí. A ak áno, tak niekde odložený a potichu, nikomu na obtiaž.

Pokiaľ je to len možné a zdravotný stav umierajúcich to dovoľuje, mali by sme ich doopatrovať doma. Z Eviných úst, ktorá sa nevie zmieriť so súčasným stavom, znie obžaloba spoločnosti.

„Žiaľ, situácia je taká, akoby sa príbuzní chceli zbaviť umierajúcich, vyčlenia ich z rodiny von. Mám pocit, akoby sme ich odkladali," vraví a uvádza príklad zo svojej praxe.

„Babička ochorela, už ju dali niekam do hospicu alebo do nemocnice. Má 92 rokov, má svoje diagnózy, svoj vek. Mali by ju nechať doma oddýchnuť si. Nie, príbuzní ju pošlú nám do nemocnice. U nás ju napojíme na rôzne trubičky, dáme jej hadičku do nosa, sondy, vrecká, ihly," vraví s tým, že takto ľudia u nich dožívajú.

„Veď je to utrpenie pre nich. Keď je niekto chorý alebo sa stane autonehoda, vážny úraz pri práci, samozrejme, človeka treba zásobovať tekutinami, podávať mu lieky. Ale 90-roční či 100-roční už nemajú prehĺtací a sací reflex. Telo už neprijíma potravu, lebo vie, že sa blíži koniec. Nie, my im dáme sondu. Ono to ľuďom pomôže na chvíľku, ale je to len predlžovanie trápenia človeku. Musím sa preto opýtať. Je toto dôstojné?" pýta sa Eva.

Tak na mňa zazrú

Nie príliš často sa stane, že rodina vystihne okamih a príde do nemocnice práve v hodine H. Eve sa už niekoľkokrát naskytol pohľad, keď bol umierajúci obkolesený najbližšími.

Je krásne, keď rodina túto posvätnú chvíľu stihne. Človek pri blízkych odchádza v pokoji, čo je na ňom aj vidieť. Je spokojný, aj tep srdca umierajúceho je pokojný.
Žiaľ, zdravotné sestričky nemôžu kvôli zaneprázdnenosti čakať v izbe pri pacientovi, kým vydýchne.

„Keď som robila opatrovateľku, tak som čakala. Aj som spala pri pacientovi. Je to veľmi smutné, keď vidím, čo sa ide diať, ako ideme odchádzať z tohto sveta. Takí sami. Nikto ťa nepotrebuje, nikto ťa nechce,“ zamýšľa sa Eva.

Ako zvláštne vníma situácie, keď rodina príde navštíviť pacienta, ale sestričku volajú, aby ho išla prebaliť.

Eva im hovorí, že nech si to vyskúšajú sami, aby sa to naučili, ak ho budú mať o pár dní doma. „Tak na mňa zazrú,“ vykresľuje, „prečo to už mnohí nedokážeme. Nie sme ochotní sa postarať o blízkych umierajúcich.“

Vraj nebanujú

V zahraničných médiách i knihách vyšlo veľa článkov o tom, že máme žiť naplno, aby sme v našich posledných dňoch neľutovali, že sme niečo nestihli alebo neurobili.

Zdá sa, že generácia, ktorá teraz na Slovensku dožíva a lúči sa so životom, nebanuje. Eva ich trpezlivo a s láskou počúva. A to by sme podľa nej mali všetci. Počúvať sa navzájom, pretože jedného dňa už môže byť pre nás neskoro.

Napísali sme tiež Za skládkovanie účtovali dvom mestám viac. Odpadovej firme uložil Protimonopolný úrad pokutu Čítajte 

„Ľudia radi spomínajú na pekné okamžiky – na minulosť, príjemné časy, lásky, partnerov, na to, ako veselo bolo. Áno, sú aj takí, čo banujú. Ale skôr sú to výnimky. Povedia, že ich mrzí, že viacej necestovali a podobne. Každý má určite také to nedosiahnuté kdesi v kútiku duše schované,“ rozpráva.

Evini pacienti sa jej radi zdôveria. Je vraj jedna z mála, ktorá ich ešte počúva, čo hovoria, ktorá si na nich nájde čas. A oni sa tak potrebujú vyrozprávať, cítiť záujem toho druhého. Vnímať, že na nich niekomu záleží.

Mali by sme sa rozprávať

Obetavá žena, ktorá videla odchádzať na druhý breh asi dvesto ľudí, má aj návod pre našu spoločnosť, ako ozdraviť a oslobodiť náš postoj k umieraniu.

Aby bolo podľa nej naše umieranie dôstojné, mali by sme sa o ňom rozprávať. Odborníci a zdravotnícki pracovníci by mali vysvetľovať, čo tento proces sprevádza. Nemali by sme z neho robiť tabu.

„Nemáme sa tváriť, že nie je. Nikto sa nechce o smrti rozprávať, nikoho nezaujíma. Ľudia sa jej boja. Mali by sme byť súčasťou životov umierajúcich ľudí. Nie ich odložiť, izolovať a nerozprávať sa s nimi. No začína to tak byť,“ hlboko sa zamýšľa Eva, lebo ju to trápi a bytostne sa jej to dotýka.

Z regiónu Žijeme na dlh. Pomôcť planéte môže každý aj vo vlastnej záhrade, tvrdí odborníčka Čítajte 

Evine, v súčasnosti nekonvenčné názory, vyzývajú na zamyslenie. Pozná ich celé jej okolie.

„Prirodzený odchod treba brať ako súčasť života. Nie že deti nech nevidia starú mamu v truhle. Alebo by ju nemali vidieť na smrteľnom lôžku. Prečo? Veď to dieťa by malo byť tiež toho súčasťou,“ dodáva.

Keď umieranie ako prirodzený odchod z tohto sveta budeme tajiť deťom, zarábame si podľa nej do budúcnosti na oveľa väčšie problémy. Potom máme napríklad epidémiu „nesmrteľných“ mladých ľudí na cestách, lebo v živote nevideli smrť a jazdia divo. Myslia si, že sú večne živí.

„Strach zo smrti neexistuje, nie je. To len my si ho vyrábame," dodáva na záver Eva.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 772
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 215
  3. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 9 062
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 295
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 612
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 974
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 178
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 053
  1. Martin Škopec Antal: Slovenská opozícia sa drží hesla: Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa
  2. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  3. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  4. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  5. Jozef Černek: Príbeh vrážd staviteľa aj majiteľa záložne: Temný tieň nad Komárnom
  6. Peter Alexander Sokol: Cesta do izolácie: Cla, Trump a geopolitický hazard so západnými alianciami
  7. Vlado Jakubkovič: Andrej, poď k nám.
  8. Michael Achberger: Smrteľná cena za štíhle telo: Tento spaľovač vás môže zabiť!
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 459
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 040
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 66 011
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 201
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 533
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 683
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 189
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 743
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Aktuálne prebieha ďalšia etapa výmeny rozvodov v celkovej dĺžke 4268 metrov v lokalite Ľadoveň.

Rekonštrukcia má znížiť počet porúch.


TASR
 Daniil Kliuchikov strelil všetky štyri góly Bystričky.

Košťany nezaskočili ašpiranta na postup, Vrútky ani Turčianska Štiavnička na svoje zápasy necestovali.


Dielo Reflexe na Signál festivale v Prahe

Prvý ročník Light Art Festivalu premení mesto na veľkú svetelnú galériu.


Radoslav Ďanovský pomohol tímu dvomi gólmi.

Diviaky porazil na jar zatiaľ bezchybné Čierne.


  1. Martin Škopec Antal: Slovenská opozícia sa drží hesla: Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa
  2. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  3. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  4. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  5. Jozef Černek: Príbeh vrážd staviteľa aj majiteľa záložne: Temný tieň nad Komárnom
  6. Peter Alexander Sokol: Cesta do izolácie: Cla, Trump a geopolitický hazard so západnými alianciami
  7. Vlado Jakubkovič: Andrej, poď k nám.
  8. Michael Achberger: Smrteľná cena za štíhle telo: Tento spaľovač vás môže zabiť!
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 459
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 040
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 66 011
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 201
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 533
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 683
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 189
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 743
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov

Už ste čítali?