Zo sluhu boháč, lyžovačka po meste. Príbehy z horských chát na Martinkách

Výstavbu podporil i prezident Masaryk.

Pôvodná turistická chata na holiach vyhorela spolu s ďalšími v roku 1944. Pôvodná turistická chata na holiach vyhorela spolu s ďalšími v roku 1944. (Zdroj: Útulne a chaty Malá Fatra)

MARTIN. Na Martinských holiach stáli tri turistické chaty, no všetky zhoreli počas vojny pred 80 rokmi. Jedna z nich má výročia až tri. Jej predchodkyňu otvorili najprv pred 90 rokmi a po jej vypálení vstala opäť z popola. Je tomu už 75 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Martinské hole boli častým cieľom Martinčanov, no turisticky sa začali rozvíjať až po vzniku martinského Klubu československých turistov v roku 1921. Aby sa tu cestovný ruch rozbehol, potrebovali chatu na prenocovanie a k nej cestu.

Výstavbu oboch podnietil starosta Ján Fraňo začiatkom tridsiatych rokov. Hoci bola hospodárska kríza, mesto pod jeho vedením rozkvitalo.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež Ľudia smrť neprijímajú a boja sa jej. Ich blízki preto často zomierajú opustení v nemocnici Čítajte 

Veľkým prínosom bola aj prítomnosť prezidenta ČSR T.G. Masaryka na Bystričke, ktorý Turčanov finančne podporoval. Urobil tak aj v prípade Martinských holí, ktoré si obľúbil. Často ho tu domáci stretli na koni a brával so sebou i hostí.

Výhľadmi na mesto uchvátil aj Eduarda Beneša s manželkou. Na tento projekt daroval mestu 2 milióny korún. Rovnakú sumu dal aj krajinský prezident Jozef Országh, po ktorom cestu na hole pomenovali.

Dovtedy sa chodilo na hole zo Záturčia. „Cesta Jozefa Országha viedla od súčasnej starej budovy Neografie ku kasárňam na Podháji cez vybudované serpentíny až k chate na Veľkej lúke,“ opisuje miestny znalec histórie Igor Dobrovolný.

Jej výstavba trvala niekoľko rokov a mala pôvodne pokračovať do Rajeckých Teplíc, no nestalo sa tak. Celá trasa merala y mesta 11 km a jej zdolanie trvalo na pešo 3 hodiny. Zaujímavosťou je, že Országh, rodák z Abramovej-Laclavej, na slávnostnom otvorení tejto cesty chýbal.

SkryťVypnúť reklamu

Prvá bola Halašovka

Skôr ako začal klub stavať svoju chatu, turisti nachádzali útočisko pod dvomi strechami. Prvá patrila kolibe pre pastierov, ktorú dal už pred rokom 1900 postaviť statkár a podnikateľ Ján Reichel. Časom ju prestaval na chatu pre dcéru Máriu, chorú na tuberkulózu, ktorá ju ale nevyužívala.

Klub československých turistov chatu odkúpil v roku 1927, prerobil a o rok neskôr otvoril. Mala 25 lôžok a svietilo sa v nej petrolejovými lampami. Útulňu nazvali po všestranne aktívnom Andrejovi Halašovi, ktorý vraj ako prvý vyznačkoval trasu na hole. Na jej výstavbu nemalú sumu poskytol aj martinský predseda klubu turistov Emil Koreň.

„Bol to obchodník, ktorý mal pri obchodnej akadémii postavený dvojpodlažný dom s obchodom so strižným a módnym tovarom. Bohužiaľ, už nestojí. Na jeho mieste sú obchody s priechodom k autobusovej stanici,“ doplnil Igor Dobrovolný.

SkryťVypnúť reklamu

Halašovku, ako ju všetci volali, pred 80 rokmi 30. októbra 1944 vypálili. Rovnako ako ďalšie dve chaty – Flochovu a turistickú chatu.

Zo sluhu boháč

Pri zmienke o Jánovi Reichlovi nemožno nespomenúť aj jeho príbeh. Bol roky verným tajomníkom baróna Františka Révaia, ktorému zachránil život. Bezdetný šľachtic svoj rozsiahly majetok v Turci, ku ktorému patrili i pozemky na holiach, po smrti v roku 1914 daroval práve Reichlovi.

Spôsobil tým obrovský škandál. Révaiove netere ale testament napadli a v roku 1918 súdny spor vyhrali. Rodový majetok v okolí Sklabine a Martina získala grófka Mária Cebriánová, ktorá sa niekde spomína aj v súvislosti s útulňou.

Z regiónu Dostavníky vystriedali cyklisti. Na historickej poštovej ceste pribudli nové atrakcie Čítajte 

„Jánovi ostal majetok, ktorý mu barón daroval počas jeho života,“ píše Miroslav Eliáš v knihe o hrade Sklabiňa. Tým majetkom bol napríklad kaštieľ v Záturčí s poľnohospodárskym dvorom a pozemkami, na ktorých jeho syn objavil prameň Fatra.

Aj jeho príbeh končí tragicky. Jána Reichla po vypuknutí Povstania obvinili partizáni z údajnej spolupráce s Nemcami a v septembri 1944 ho v Sklabini zastrelili. Spolu s dcérou Máriou.

Tragédia Flochovej chaty

Druhou chatou pre turistov bola Flochova chata pod Veľkou lúkou, ktorú postavil v roku 1933 podnikateľ Ján Floch so synom Štefanom. Mala 6 izieb, v ktorých našlo nocľah až 50 osôb. Súčasťou chaty bola i reštaurácia a mliekareň.

Pár dní pred vypálením sa v nej ukrýval mladý akademický maliar, grafik a nadšený turista Janko Novák, ktorý sa zapojil do Povstania. To sa mu stalo osudným. Zomrel pri prestrelke s Nemcami. Na jeho počesť sa od roku 1950 organizovali lyžiarske preteky Memoriál Janka Nováka.

Tak ako Halašovka, i Flochova chata ostala len na fotografiách. „Po vojne už chata nebola obnovená. Do tohto priestoru umiestnili dolnú stanicu súčasnej šesťsedačkovej lanovky,“ píše sa v knihe Útulne a chaty Malá Fatra.

Trojchodový obed na holiach

Za to novú šancu po vojne dostala tretia. V úvode spomínaná chata Klubu československých turistov na Veľkej Lúke, ktorá stála povyše Halašovky a tento rok si turisti pripomínajú jej až tri výročia. Jej predchodkyňu slávnostne otvorili pred 90 rokmi spolu s prvým úsekom Cesty Dr. Jozefa Országha - 6. júla 1934.

Trojpodlažná budova mala kapacitu 70 postelí. Do každej izby bol zavedený vodovod, elektrina, klub vybudoval i kúpeľne, kanalizáciu a telefónne spojenie. Len pre zaujímavosť, denná penzia pre člena klubu na izbe bol 30 Kčs, pre nečlena 37 Kčs. Raňajky stáli 4 Kčs, trojchodový obed 10 Kčs, večera 8 Kčs.

Môže Vás zaujať Nezamotáva sa do vlasov a nesaje ani krv. Netopier pomôže ochranárom búrať mýty Čítajte 

Prvým nájomcom bol obchodník a zanietený turista Ferdinand Holko, druhý Karol Kern, ktorý bol predtým chatárom na vysokotatranskej Téryho chate. Príchodom do Turca podporil rozvoj lyžiarskeho športu, keďže sám bol skúseným pretekárom.

Lyžovačka po meste

Do výstavby horských chát Martinčania lyžovali od roku 1921 po uliciach mesta. Prvé lyže do Turca priniesli Révaiovci. Okrem Martina Zimana, neskoršieho chatára na Magure, mali jedny z prvých lyží Andrej Halaša či Ján Petrikovich.

Lyže si buď vyrobili sami, alebo si ich dali urobiť.

„Medzi najznámejších výrobcov lyží v Turci patrili majster Ondrej Sokol z Diakovej, Jesenský z Dolnej Štubne a Debnár z Vrícka,“ uvádza sa v zmienenej publikácii o chatách.

Magura predbehla hole

Po vojne vypálenú chatu na tom istom mieste opäť vybudovali a otvorili v máji 1949. Je tomu už 75 rokov a stojí dodnes. Kým prvá chata pred vojnou stála 300--tisíc korún, novú postavili za 6,5 milióna korún.

K chate tiež zriadili pre autá novú cestu z Vrútok, ktorá slúži dodnes. Kapacita novej chaty sa zvýšila na 150 lôžok. Jej výstavbu mal na starosti majster Čižmárik, betónovanie robotníci z Belej a ich výsledok si bola pozrieť osobne i Alica Masaryková.

Z regiónu Poškodenú lesnú cestu v Gaderskej doline opravili. Návštevníkov čakajú novinky Čítajte 

S rozvojom lyžiarskeho športu Martinské hole ale predbehli iné chaty. Prvý vlek v Turci vybudovali v roku 1955 pri chate na Kľačianskej Magure, skokanský mostík v roku 1951 pri Turanoch. Martinské hole sa dočkali vleku o dva roky neskôr.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 375
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 059
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 169
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 643
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 398
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 124
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 820
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 316
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  3. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  4. Tomas Hlavaty: Cirkev v službách, nepokoj a jednota.
  5. Michal Fizer: Ponad Košice v legendárnej Cessne 172
  6. Martin Krištofiak: Porušuje Ministerstvo zákon ak sprístupňuje rodné čísla?
  7. František Kukura: Slovensko ešte neskončilo. Možno práve začína.
  8. Marián Viskupič: Fico a Kamenický sa pred kamerami tľapkajú po chrbte, čísla ich usvedčujú z klamstva
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 002
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 012
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 000
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 997
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 499
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 224
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 740
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 725
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Marián Kozák: Protikorupčný festival Pucung 2025 v Košiciach
  3. Adam Austera: Nečakaný ťah juhokórejského Samsungu: Nový ultratenký S25 Edge má vymazať predchádzajúci 30 % pokles ceny akcií
  4. Tomas Hlavaty: Cirkev v službách, nepokoj a jednota.
  5. Michal Fizer: Ponad Košice v legendárnej Cessne 172
  6. Martin Krištofiak: Porušuje Ministerstvo zákon ak sprístupňuje rodné čísla?
  7. František Kukura: Slovensko ešte neskončilo. Možno práve začína.
  8. Marián Viskupič: Fico a Kamenický sa pred kamerami tľapkajú po chrbte, čísla ich usvedčujú z klamstva
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 002
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 012
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 000
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 997
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 499
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 224
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 740
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 725
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál

Už ste čítali?