Spočiatku má príznaky podobné chrípke. V niektorých prípadoch pacient ani netuší, že práve prekonáva kliešťovú encefalitídu.
„Vo všeobecnosti môžeme povedať, že gro pacientov má mierny priebeh. Stále však ide o závažné ochorenie, ktoré keď sa prejaví naplno, spôsobí zápal mozgových blán,“ vraví infektológ RÓBERT ROSOĽANKA z Univerzitnej nemocnice Martin.
V rozhovore približuje, ako sa prejavujú dve najčastejšie ochorenia prenášané kliešťom, ako sa môžeme chrániť a aj to, ako liečia ochorenie, na ktoré zatiaľ nie je liek.
Odborník z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny tiež vysvetľuje, prečo riziko hrozí aj pri nepasterizovaných mliečnych výrobkoch a ako sa infikuje samotný kliešť.
Podľa údajov úradu verejného zdravotníctva vlani na Slovensku zaznamenali najviac prípadov kliešťovej encefalitídy za posledných 60 rokov. Evidujete nárast prípadov aj vy?
Nárast za posledné roky evidujeme aj my, vrátane prípadov, ktoré sme museli hospitalizovať. Na druhej strane, naše infekčné oddelenie má menej lôžok a tieto kliešťom prenosné neuroinfekcie často končia aj na neurológii, preto o celkovom počte môžeme mať skreslený obraz. Ale áno, aj my vnímame, že nárast za posledné obdobie určite je.
Skúsme si toto ochorenie priblížiť.
Kliešťová encefalitída je vírusové ochorenie, ktoré primárne napáda nervový systém. Keď sa prejaví naplno, spôsobuje zápal mozgových blán.

Aké má príznaky?
Zaujímavé na encefalitíde je, že má tzv. dvojfázový priebeh. Na začiatku má chrípkové príznaky – ľudia môžu mať teploty, bolesti kĺbov a svalov. Po nejakom čase odznejú a nastáva druhá fáza, väčšinou v rozpätí pár dní, eventuálne aj niekoľkých týždňov, prejavuje sa zápalom mozgových blán.
Najčastejšie človeka bolí hlava a môže mať znova zvýšené teploty. Pri závažnejšom priebehu sa pridružujú ťažkosti, napríklad poruchy reči, dezorientácia, poruchy vedomia, kde hrozí až upadnutie do kómy.
Sú však aj prípady, kedy človek encefalitídu prechodí a ani o tom nevie, prejaví sa len bolesťou hlavy a mierne zvýšenou teplotou.
Nie u každého teda encefalitída prepukne až do zápalu mozgu.
Vo všeobecnosti môžeme povedať, že gro pacientov má mierny priebeh encefalitídy. Ťažký s fatálnym koncom býva len vo veľmi malých percentách prípadov, jednom až dvoch. Stále je to však závažné ochorenie, ktoré môže človeku spôsobiť problémy až vo forme zápalu mozgových blán. Treba prihliadať na to, že vírus je nastavený tak, aby neuroinfekciu vyvolal.
V rozhovore sa tiež dozviete:
- Aké je riziko nákazy boreliózou, ak kliešťa odstránime v prvých hodinách,
- čo hrozí pri neliečenej borelióze,
- aká je účinná prevencia, ktorú robia niektoré rodiny už automaticky,
- ktoré ochorenie prenášané kliešťom zapríčinilo počas prvej svetovej vojny smrť množstva vojakov.
Je pravda, že riziko závažnejšieho priebehu stúpa s vekom?
Je to nebezpečné ochorenie, ale vo väčšine prípadov si s ním imunitný systém poradí sám. Samozrejme, keď človek starne, starne s ním aj imunitný systém, tým pádom môžeme povedať, že riziko závažnejšieho priebehu môže stúpať aj s vekom.
Liek na encefalitídu zatiaľ nie je. Ako prebieha jej liečba a ako lekári postupujú pri komplikáciách?
Hoci pokusy boli, doteraz nie je žiaden liek, ktorý by priamo ničil vírus kliešťovej encefalitídy. Pacienta môžeme sledovať a liečiť len symptomaticky, viac-menej tak, aby sme predchádzali komplikáciám.

Ale je to ochorenie, ktoré je samoliečiteľné, ľudský organizmus by si s ním mal poradiť sám. Vo väčšine prípadov, čo sme sa stretli, sa pacienti vyliečili bez komplikácií. Samozrejme, môžu nastať postencefalitické ťažkosti, problémy so spánkom, sústredením, bolesti hlavy a ďalšie ťažkosti, ale po nejakom čase by mali odznieť.
Povedzme, že nás uštipol kliešť a začneme badať príznaky typické pre chrípku, zvýšenú teplotu, bolesť hlavy, svalov. Kedy je načase vyhľadať lekársku pomoc?
To je veľmi ťažká otázka, u každého pacienta je to individuálne. Ak by mal teploty, pretrvávajúce bolesti hlavy, ktoré sú závažnejšieho rázu a necítil by sa lepšie ani po dvoch-troch dňoch, vtedy by som zrejme vyhľadal lekára. Prípadne ak by si príbuzný všimol, že sa mu dotyčný zdá iný, má ťažkosti s vyjadrovaním, je dezorientovaný, aj to môže byť príznakom encefalitídy.
Treba si tiež uvedomiť, že niekedy ani nevieme o tom, že sme boli poštípaní. Kliešte sú organizmy, v ktorých podstate je, aby neboli odhalené a aby prežili, nacicajú sa, odpadnú a infikujú nás bez toho, aby sme o tom tušili. V týchto prípadoch je odpoveď na otázku, kedy presne vyhľadať pomoc, ešte náročnejšia.
Spomínali ste, že encefalitída má v začiatkoch príznaky podobné chrípke. Stretli ste sa vo vašej praxi s prípadom, že za vami prišiel pacient, ktorý nevedel, čo mu je, no napokon ste spätne zistili, že prekonal encefalitídu?
Pamätám si prípad mladého chlapca, ktorý prišiel na našu ambulanciu s tým, že ho pobolievala hlava a mal teploty. V čase, keď nás navštívil, už tie bolesti nemal také intenzívne. Odobrali sme mu vzorky na kliešťovú encefalitídu, čo sa dá robiť obyčajne z krvi a keďže mu nič iné nebolo, išiel domov.
Keď po nejakom týždni prišiel, výsledky vyšetrenia potvrdili, že prebehla kliešťová encefalitída, pričom nemal žiadne iné ťažkosti, okrem bolesti hlavy a mierne zvýšenej teploty. Mladý chlapec toto ochorenie prechodil. Takýchto prípadov môže byť viac, pacienti len o tom ani nevedia.
Aj napriek tomu, že na ochorenie neexistuje cielený liek, je nutná adekvátna diagnostika na predchádzanie komplikácií. Ale znova, kedy presne to urobiť, je individuálne.
Kliešťovej encefalitíde sa dá predchádzať očkovaním. Ktorým skupinám sa vyslovene odporúča?