VRÚTKY. Kúpalisko vo Vrútkach patrí v Turci k najobľúbenejším. Keď je dobré počasie, cestu za ním merajú aj ľudia z okresov Ružomberok či Žilina.
Oceňujú najmä priaznivejšiu cenu za vstupné a služby, neprekáža im ani sviežejšia teplota vody. Ročne ho navštívi cez 13-tisíc návštevníkov.
Kúpalisko je tiež domovským stánkom Plaveckého a vodnopólového klubu Vrútky, ktorý je zároveň najúspešnejším športovým klubom v meste.
Radnica investuje do údržby tisíce eur
Naposledy kúpalisko prešlo komplexnou rekonštrukciou takmer tridsať rokov dozadu. Podpísal sa na ňom zub času.
Tento rok sa radnica chytá do obľúbeného výletného miesta investovať. Pôjde o opravy za 126-tisíc eur.
„Filtre na starej sústave prestali postupne plniť účel, samospráva zabezpečila výmenu týchto technológií,“ priblížil Branislav Pullmann z referátu údržby bytového a nebytového fondu mesta Vrútky.

Doplnil, že na kúpalisku postupe vymenia filtračnú technológiu, čerpadlá, vodomery a časti potrubí. Stavebné práce plánujú ukončiť ešte tento rok.
Súčasťou revitalizácie bude podľa Pullmanna aj obnova bufetového priestoru. „Mesto v rámci výstavby chodníka na Hornej ulici vymení múr kúpaliska. Taktiež premenia priľahlú spevnenú plochu a zároveň ju prestrešia,“ priblížil a dodal, že plocha bude slúžiť ako priestor pre bufety s občerstvením.

V rámci rekonštrukcie dôjde aj ku skrášleniu prostredia kúpaliska. Pred dvomi rokmi v areáli namaľovali turčianski umelci na šedý múr veľkoplošnú maľbu. Tentoraz ňou skrášlia aj priestory na vonkajšej strane múra.

Na dĺžku bazéna nemali jednotný názor
Kúpalisko začali miestni stavať v roku 1931, teplá voda z blízkej Schulzovskej tehelne mala zásobovať bazén. Keď tehelňu zbúrali, prevádzkovatelia využívali vodu z blízkeho potoka, ktorý v mieste kúpaliska vyregulovali.
Spočiatku ohrievalo vodu iba slnko, neskôr zabezpečoval jej ohrev kotol na tuhé palivo.
Domáci podľa Pullmanna dlho diskutovali aj o dĺžke bazénu. Samospráva presadzovala dvadsaťmetrový bazén, nakoniec vybudovali bazén dlhší o trinásť metrov, o ktorý bojoval vtedajší predseda Slovenského plaveckého zväzu E. Pories.

V kronike vrútockých Hlavných dielní sa spomína, že na výstavbe sa podieľali skoro všetci Vrútočania. Bazén bolo treba vykopať, vymurovať a postaviť obliekarne celé z dreva. Z Vrútok a okolia pomáhali pracovníci a remeselníci.
„Kopali, stavali lešenie, tu ukázali svoju šikovnosť, pretože bola ako zo škatuľky,“ píše sa v kronike.
Financovanie kúpaliska bolo takmer výlučne z vlastných zdrojov, pomáhali občania Vrútok, gazdovia, ktorí poskytli zo svojich hôr drevo a povozy. Kúpalisko spolufinancoval aj Červený kríž. Stavbu ukončili a slávnostne otvorili v auguste 1932 za účasti Alice Masarykovej a jej brata Jana.