V prestížnej sérii Spartan Race patrí 25-ročný JÁN VLADÁR do užšej svetovej špičky. Predovšetkým pre elitných pretekárov spomínanej série pripravili organizátori zo Saudskej Arábie extrémnu výzvu, preteky Tough Mudder Infinity.
Konali sa v púšti, trvali osem hodín a počas nich bolo treba zvládnuť prekážky ako elektrošok, kde pretekári behali pomedzi lanká, v ktorých bolo elektrické napätie, či plávanie v ľadovej vode, do ktorej organizátori neustále sypali kusy ľadu. Extrémne silnú konkurenciu pritiahla do Saudskej Arábie i dotácia pol milióna dolárov výrazne prevyšujúca sumy, ktoré si najlepší pretekári rozdeľujú v iných prekážkových behoch.
Martinčan, ktorý vlani skončil na majstrovstvách sveta Spartan na desiatom mieste, štartoval v štvorčlennom družstve zo Spojených arabských emirátov – Ajman tím. Jeho členom je napríklad Sergei Perelygin (majster sveta Spartan 2022), pričom spomínané kvarteto patrilo medzi ašpirantov na medailu a nakoniec dobehlo do cieľa na výbornej druhej priečke.
Vyzerá to tak, že nielen futbalistov, ale tiež šikovných pretekárov zo série Spartan Race lákajú do svojich tímov šejkovia z Emirátov. Ako ste sa dostali do Ajman tímu?
Na pretekoch Tough Mudder Infinity sa súťažilo v troch kategóriách – individuál, dvojčlenné družstvá a štvorčlenné družstvá. Pôvodne som plánoval štartovať medzi jednotlivcami, ale niekedy koncom minulého roka mi zavolal Sergei Perelygin, či nenastúpim v jeho tíme. Okrem neho boli ďalšími členmi družstva arabskí pretekári Obaid Alnuaimi (9 a 7. z MS v Abu Dhabi 2022 a 2023, medailista z Ázijských hier v polmaratóne) a Saleh Alsuwaidi (medailista z Ázijských hier v polmaratóne). Sú to fantastickí borci a prvé, čo mi napadlo, bolo, či s nimi budem stíhať. Najmä preto som si zobral pár dní na rozmyslenie.

Čo najviac zavážilo pri rozhodovaní?
Keď som začínal súťažiť na Spartanoch, v jedných pretekoch na Slovensku sa predstavil i Sergei, ktorý bol už vtedy ikonou tohto športu a jedným z mojich vzorov. Súťažiť s ním v jednom tíme bolo splnením sna. Rovnako dôležité však bolo rozumne posúdiť svoje schopnosti a byť si istý, že sa dokážem pripraviť tak, aby som bol konkurencieschopný a tímu nič nepokazil. Pre ilustráciu, jeden arabský pretekár z nášho družstva zabehol polmaratón za 1:05 h a druhý má osobák, tuším, o minútku horší.
Čo sa ešte dočítate:
- ako v tíme hodnotili to, že im prvenstvo uniklo o pár minút,
- čo bolo počas súťaženia v púšti najťažšie,
- aký komfort si pretekári užili v starobylom oázovom meste AlUla.
Zohrávali pri rozhodovaní úlohu aj peniaze?
Samozrejme, lenže suma bola taká vysoká, že ju podľa zmluvy nemôžem prezradiť (smiech). Teraz vážne, dá sa povedať, že v Ajman tíme som bol na akomsi hosťovaní, organizátori nám preplatili ako tímu náklady a to bolo celé. Pre mňa bola najväčšia odmena byť súčasťou kvalitnej skupiny pretekárov, ktorá mala reálnu šancu celú súťaž v štvorčlenných tímoch vyhrať.
Nakoniec sa vám takmer podarilo triumfovať, keď vaše družstvo skončilo druhé len s minimálnou stratou na víťazný tím. Nemrzel v cieli párminútový odstup od prvého miesta?
Sergei patrí medzi pretekárov, ktorí chcú vždy vyhrať a druhé či tretie miesto nepovažuje za prenikavý úspech. Už pri pohľade na štartovú listinu bolo viac-menej jasné, že o stupne víťazov budú bojovať štyri tímy vrátane nášho. Tak, ako sme mohli vyhrať, rovnako sme mohli skončiť na štvrtej priečke. Nakoniec sme takmer až do konca bojovali o prvenstvo.