Bývalý Lúčničiar hľadal tanec, našiel najmä cenné piesne. Folkloristi zo Sklabine oslavujú 40 rokov

Turčianske zvyky bolo treba čistiť.

Svadba v Turci – k tomuto pásmu z roku 1987 sa vrátili Sklabinčania aj tento rok. Svadba v Turci – k tomuto pásmu z roku 1987 sa vrátili Sklabinčania aj tento rok. (Zdroj: archív FS Sklabiňa)

SKLABIŇA. Dospeláci z folklórnej skupiny oslávili 40, deti 15 rokov. Obe zoskupenia zo Sklabine mali čo a čím oslavovať. V repertoári majú vlastné sklabinské piesne.

Prečítajte si tiež Rozbité dlaždice na chvíľu zmiznú. Pešiu zónu chcú v Martine definitívne opraviť Čítajte 

Návraty. Tak nazvali folkloristi zo Sklabine svoj program, v ktorom ukázali nové a oživili aj svoje staršie programové pásma. Vystupovali s nimi vo svojich začiatkoch na Turčianskych slávnostiach folklóru (TSF) a tento rok budú znova. Lebo majú spoločné jubileum.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Folkloristi zo Sklabine majú za sebou bohatých 40 rokov. Objavili sa najprv na slávnostiach v Turci a potom aj Detve, vo Východnej a každý rok účinkujú na tých našich turčianskych.

SkryťVypnúť reklamu

Dedičstvo svojich predkov Sklabinčania odprezentovali v televíznych dokumentoch Majáles a Láska v Turci, naspievali LP platňu a s vlastnými piesňami, nahrali CD. Vydali aj piesne muzikanta Jozefa Ďuríka – Haliené, ktoré zozbierali Tumovci do spevníka.

Svoj repertoár predviedli na slávnostiach výročia dospeláckeho i detského súboru, na ktorých vystúpili aj hostia z Detského foklórneho súboru (DFS) Turiec, Záturčianski heligonkári, speváci zo Sučianky a mladí členovia DFS zo Sabinova, odkiaľ sa do Sklabine priženil jeden z členov súboru, ktorý je zároveň bratom jeho vedúcej.

Ale veď to sú také obyčajné piesne...!

Ľudové tradície a folklór sa udržali na dedinách aj v druhej polovici 20. storočia, neboli však organizované formou folklórnych zoskupení. V tom čase ich oficiálne zachovával a šíril najstarší turčiansky folklórny súbor (FS) Turiec, v ktorom v 80.-tych rokoch účinkovala aj Monika Barabášová.

SkryťVypnúť reklamu

Tá sa s ďalšími členmi súboru a hlavne etnografkou Hanou Zelinovou a Jelkou Borcovanovou rozbehli do okolitých dedín, aby svoj program obohatili o ďalšie piesne a tance z celého regiónu. Prieskum robili aj v Sklabini.

„Choreograf a bývalý Lúčničiar Peter Králiček tu hľadal tanec, ale našiel hlavne cenné piesne. Vraj, popočúvaj si pásku, také zaujímavé trávnice sú tam. Keď som to počula, tak si hovorím: to je nádhera,“ zaspomínala si Monika Barabášová.

Môže Vás zaujať Zatiaľ neexistuje spôsob, ako z tela úplne dostať mikroplasty, vraví vedkyňa Kadášová Čítajte 

Tá sa dostala k Želmíre Majerčíkovej, speváčke a bývalej poštárke, ktorá všetkých poznala a zaviedla ju k pamätníkom starých čias, dobrým speváčkam a spevákom. Nahrávala si piesne, spomienky, zvyky, ktoré neskôr preniesli aj na javisko.

Spočiatku sa tím výskumníkov stretával s nedocenením. „Namietali, že veď ale to sú len také obyčajné piesne, čo my tu máme. To, čo dávajú v rozhlase, tie sú pekné. Bolo dôležité, aby získali presvedčenie, že má význam to udržať a posielať ďalej,“ vysvetlila Monika Barabášová.

SkryťVypnúť reklamu

Na scénu prichádza Gruska

V roku 1983 sa v Martine objavil Viliam Gruska, všestranne nadaný človek a organizátor folklórnych slávností v Detve, pre ktoré ako architekt vytvoril i prírodný amfiteáter. Na Folklórnych slávnostiach pod Poľanou v Detve sa na javisku mal odprezentovať aj región Turiec spolu s Hornou Nitrou.

Gruska vytvoril organizačný tím, ktorý dal dokopy za pol roka šesť folklórnych skupín – v Turčeku, Mošovciach, Dubovom, Krpeľanoch, Ratkove a Podhradí. Podobne predtým pomáhal pripravovať programy pre festival v Detve na Orave, Liptove a potom na Považí.

Po Detve prišlo veľké nadšenie a odhodlanie vytvoriť ďalšie folklórne skupiny. V roku 1984 tak vznikla FS Sklabiňa, a to najmä z členiek – speváčok , ktoré vystupovali na družstevných dňoch.

„Sklabiňa má taký gazdovský, chlapský, mužný ráz. Celkom na začiatku sa však sformovala skupina so 6 ženami a jedným mužom - Vladkom Kučmom, výborným spevákom, ktorý priskoro zomrel na následky z koncentračného tábora. Postupne tu spievalo až 14 mužov,“ zaspomínala si Monika Barabášová. Prvou vedúcou bola práve Želmíra Majerčíková, pod jej vedením Sklabinčania prvýkrát vystúpili na 1. ročníku TSF, ktoré sa konali v Blatnici a boli v tom čase spojené s okresným družstevným dňom.

Dnes má skupina zhruba 20 členov, z toho štyroch mužov. Jedným z nich je Milan Kováč, jeden zo zakladajúcich členov skupiny a jeden z jeho neskorších vedúcich. „Mal som vtedy 33 rokov a k folklóru som mal blízky vzťah. Veď už dlho predtým, ako mládežníci, sme sa neoficiálne združovali a v dedine vystupovali, len sme nemali žiaden názov,“ vysvetlil.

Išla jedna, išli všetky

V roku 1987 sa skupina výrazne omladila. „Išla moja starká, išla som aj ja. Myslím, že tak to bolo asi v každom dome,“ hovorí Zuzana Kovačková , ktorá mala v tom čase 13 rokov.

„Bolo nás veľa kamarátok a ani sme nerozmýšľali, že nejdeme. Bolo to také spontánne: kde išla jedna, tam sme išli všetky,“ doplnila ju Denisa Vaváková.

Obe vydržali v súbore asi tri roky, potom prišli iné záľuby, škola a rodinný život. Do súboru sa obe vrátili pred piatimi rokmi na 35. výročie.

Z regiónu Developer chce v Martine postaviť dva veľké bytové domy so zelenými strechami Čítajte 

„Zavolal nás ujo Milan, vraj poďte si niečo zaspievať. Mne sa nechcelo. Povedala som si, že raz pôjdem a dáko sa z toho potom vyvlečiem. A som tu už päť rokov. Baví ma to. Strašne sú zlaté tie žienky, je to inšpiratívny kolektív a majú nám čo odovzdať,“ priznala Zuzana Kovačková.

Folklór treba čistiť

Milan Kováč ako vtedajší vedúci chcel skupinu opäť omladiť. Na jeho podnet vznikla pred 15 rokmi aj Detská folklórna skupina Deti spod Borinky, ktorú v škole vedie družinárka Janka Ďuríková. V skupine má desať detí.

„Baví nás tancovať, spievať, páčia sa nám dlhé šaty, ktoré máme oblečené,“ zhodli sa sesternice Julka a Eliška Beličkové. Obe pochádzajú z rodiny, v ktorých sa folklór roky pestoval. Eliška chcela tancovať v FS Turiec, detí majú však prekvapivo toľko, že sa do martinského tímu nedostala.

Folklór je teda opäť v móde. „Áno, cítiť to, no cítiť i to, že tu bola prestávka a ľudia sa do folklóru vrhajú bez znalostí. Ťahajú doň veci, ktoré doň nepatria,“ pripomína Monika Barabášová, ktorá preto zdôraznila vďaku za spoluprácu s odborníkmi.

Napísali sme tiež Velil Boeingom, osudným sa mu stal vetroň. Skúsený pilot v deň nehody plachtil súťažne Čítajte 

„Pomáhali nám očistiť turčianske zvyky od cudzích vplyvov, ustriehnuť to, lebo to je dôležité pre ich zachovanie.“

Poklad z maminej truhlice

Etnografi pomohli oživiť v Sklabini aj ich ľudový odev. „Sklabiňa je blízko mesta, čo ovplyvnilo aj ľudový odev. Ľudia tu chodili za prácou, nechceli vytŕčať v sedliackom a gazdovskom oblečení. Keď som sa v 80.-tych rokoch rozprávala s osemdesiatničkami, povedali, že už ich stará mať nechodila v kroji, ale mala kabátik, zásteru a sukňu. V lajblíku chodili len mladé dievčence. Muži nosili tmavé nohavice zastrčené v čižmách,“ opísala.

Pôvodný kroj sa nezachoval, len zopár kúskov. V jednom z nich vystupuje Magda Nezdobová. Je to hnedý, takmer 80-ročný lajblík.

„Mám ho po mojej mamine. Sama si ho šila na svadbu v roku 1946 do pozávitných šiat. Lajblík má dva krásne gombíky. Asi budú z Ruska, lebo jej otec Ondrej Zuriaň tam chodil ako olejkár. Bohužiaľ, raz sa odtiaľ nevrátil. Vraj ho tam zabili, ani nevieme, kde má hrob,“ prezradila rodinný príbeh.

Magda Nezdobová šila pre súbor dievčenské sukne a ako viaceré členky vyšívala mužské košele.

Výšivka od muža

Ivan Koškár patrí k najnovším členom - so skupinou spieva tretí rok. Košeľu mu šila „kolegyňa“ Eva Hviščová, výšivku si vybral sám.

„Keďže bolo málo mužov, pridal som sa k nim, veď v mladosti som rok vystupoval doma v Belej. Košeľu ale pre mňa nemali. Bol som na výstave krojov v múzeu a zopár košieľ som si pofotil. Vybral som si jednu z Belej, mala vraj 100 rokov. Vyšíval mi ju jeden pán,“ prezradil.

Za každou piesňou vidí tvár

Sklabinský súbor naďalej spolupracuje s Monikou Barabášovou, ktorá pomáha s činnosťou aj iným skupinám v celom regióne pri zostavovaní programov pre TSF. Je čestnou občiankou Sklabine a s členmi skupiny dokonca aj vystupuje.

„Keď počujem tie piesne, vždy sa mi vynorí tvár a izba, v ktorej sme sa rozprávali, príležitosť, špecifiká toho, kto mi ich spieval. Aj ma to rozcíti. Nie je to ľahké obísť. Lebo, keď vás to ovládne, tak nezaspievate. Začnete plakať,“ vyznala sa folkloristka.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 801
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 484
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 501
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 504
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 438
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 405
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 267
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 001
  1. Peter Slamenik: Černák
  2. František Kukura: Vízia upadnutia Slovenska do bezvýznamnosti
  3. Ján Chomík: Blázni
  4. Jozef Foltýn: Netanjahu je vojnový zločinec, terorista a fašista v jednej osobe
  5. Anna Miľanová: Myslím, mladí ľudia myslia kriticky, ale sú nepochopení, neakceptovaní
  6. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  7. Jaroslav Furman: Ospravedlnenie
  8. Patrik Benčík: Denník advokáta: 6x rozvod manželstva sui generis (svojho druhu)
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 27 322
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 155
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 268
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 254
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 806
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 241
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 975
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 5 928
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Futbalové súťaže pomaly vrcholia, a tak je každý gól dôležitý.

Na derby sa teší Bystrička i Vrútky, do Žabokriek pricestuje líder tabuľky.


Nová tribúna ma kapacitu približne 500 miest.

Metropola Turca by mohla o rok privítať našu kompletnú atletickú špičku.


Milan Lasica.

Predaj vstupeniek na Dotyky a spojenia je spustený.


TASR
Tánička Altusová a Vladko Suchanič spoločne s moderátormi markizáckeho Telerána Simonou Ondrušovou a Marekom Polomským.

Majú radi hory, nahrávajú podcasty o nich a nedávno boli o svojej turistickej a moderátorskej vášni rozprávať aj v markizáckom Teleráne.


  1. Peter Slamenik: Černák
  2. František Kukura: Vízia upadnutia Slovenska do bezvýznamnosti
  3. Ján Chomík: Blázni
  4. Jozef Foltýn: Netanjahu je vojnový zločinec, terorista a fašista v jednej osobe
  5. Anna Miľanová: Myslím, mladí ľudia myslia kriticky, ale sú nepochopení, neakceptovaní
  6. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  7. Jaroslav Furman: Ospravedlnenie
  8. Patrik Benčík: Denník advokáta: 6x rozvod manželstva sui generis (svojho druhu)
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 27 322
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 155
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 268
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 254
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 806
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 241
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 975
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 5 928
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.

Už ste čítali?