Bývalý Lúčničiar hľadal tanec, našiel najmä cenné piesne. Folkloristi zo Sklabine oslavujú 40 rokov

Turčianske zvyky bolo treba čistiť.

Svadba v Turci – k tomuto pásmu z roku 1987 sa vrátili Sklabinčania aj tento rok. Svadba v Turci – k tomuto pásmu z roku 1987 sa vrátili Sklabinčania aj tento rok. (Zdroj: archív FS Sklabiňa)

SKLABIŇA. Dospeláci z folklórnej skupiny oslávili 40, deti 15 rokov. Obe zoskupenia zo Sklabine mali čo a čím oslavovať. V repertoári majú vlastné sklabinské piesne.

Prečítajte si tiež Rozbité dlaždice na chvíľu zmiznú. Pešiu zónu chcú v Martine definitívne opraviť Čítajte 

Návraty. Tak nazvali folkloristi zo Sklabine svoj program, v ktorom ukázali nové a oživili aj svoje staršie programové pásma. Vystupovali s nimi vo svojich začiatkoch na Turčianskych slávnostiach folklóru (TSF) a tento rok budú znova. Lebo majú spoločné jubileum.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Folkloristi zo Sklabine majú za sebou bohatých 40 rokov. Objavili sa najprv na slávnostiach v Turci a potom aj Detve, vo Východnej a každý rok účinkujú na tých našich turčianskych.

SkryťVypnúť reklamu

Dedičstvo svojich predkov Sklabinčania odprezentovali v televíznych dokumentoch Majáles a Láska v Turci, naspievali LP platňu a s vlastnými piesňami, nahrali CD. Vydali aj piesne muzikanta Jozefa Ďuríka – Haliené, ktoré zozbierali Tumovci do spevníka.

Svoj repertoár predviedli na slávnostiach výročia dospeláckeho i detského súboru, na ktorých vystúpili aj hostia z Detského foklórneho súboru (DFS) Turiec, Záturčianski heligonkári, speváci zo Sučianky a mladí členovia DFS zo Sabinova, odkiaľ sa do Sklabine priženil jeden z členov súboru, ktorý je zároveň bratom jeho vedúcej.

Ale veď to sú také obyčajné piesne...!

Ľudové tradície a folklór sa udržali na dedinách aj v druhej polovici 20. storočia, neboli však organizované formou folklórnych zoskupení. V tom čase ich oficiálne zachovával a šíril najstarší turčiansky folklórny súbor (FS) Turiec, v ktorom v 80.-tych rokoch účinkovala aj Monika Barabášová.

SkryťVypnúť reklamu

Tá sa s ďalšími členmi súboru a hlavne etnografkou Hanou Zelinovou a Jelkou Borcovanovou rozbehli do okolitých dedín, aby svoj program obohatili o ďalšie piesne a tance z celého regiónu. Prieskum robili aj v Sklabini.

„Choreograf a bývalý Lúčničiar Peter Králiček tu hľadal tanec, ale našiel hlavne cenné piesne. Vraj, popočúvaj si pásku, také zaujímavé trávnice sú tam. Keď som to počula, tak si hovorím: to je nádhera,“ zaspomínala si Monika Barabášová.

Môže Vás zaujať Zatiaľ neexistuje spôsob, ako z tela úplne dostať mikroplasty, vraví vedkyňa Kadášová Čítajte 

Tá sa dostala k Želmíre Majerčíkovej, speváčke a bývalej poštárke, ktorá všetkých poznala a zaviedla ju k pamätníkom starých čias, dobrým speváčkam a spevákom. Nahrávala si piesne, spomienky, zvyky, ktoré neskôr preniesli aj na javisko.

Spočiatku sa tím výskumníkov stretával s nedocenením. „Namietali, že veď ale to sú len také obyčajné piesne, čo my tu máme. To, čo dávajú v rozhlase, tie sú pekné. Bolo dôležité, aby získali presvedčenie, že má význam to udržať a posielať ďalej,“ vysvetlila Monika Barabášová.

SkryťVypnúť reklamu

Na scénu prichádza Gruska

V roku 1983 sa v Martine objavil Viliam Gruska, všestranne nadaný človek a organizátor folklórnych slávností v Detve, pre ktoré ako architekt vytvoril i prírodný amfiteáter. Na Folklórnych slávnostiach pod Poľanou v Detve sa na javisku mal odprezentovať aj región Turiec spolu s Hornou Nitrou.

Gruska vytvoril organizačný tím, ktorý dal dokopy za pol roka šesť folklórnych skupín – v Turčeku, Mošovciach, Dubovom, Krpeľanoch, Ratkove a Podhradí. Podobne predtým pomáhal pripravovať programy pre festival v Detve na Orave, Liptove a potom na Považí.

Po Detve prišlo veľké nadšenie a odhodlanie vytvoriť ďalšie folklórne skupiny. V roku 1984 tak vznikla FS Sklabiňa, a to najmä z členiek – speváčok , ktoré vystupovali na družstevných dňoch.

„Sklabiňa má taký gazdovský, chlapský, mužný ráz. Celkom na začiatku sa však sformovala skupina so 6 ženami a jedným mužom - Vladkom Kučmom, výborným spevákom, ktorý priskoro zomrel na následky z koncentračného tábora. Postupne tu spievalo až 14 mužov,“ zaspomínala si Monika Barabášová. Prvou vedúcou bola práve Želmíra Majerčíková, pod jej vedením Sklabinčania prvýkrát vystúpili na 1. ročníku TSF, ktoré sa konali v Blatnici a boli v tom čase spojené s okresným družstevným dňom.

Dnes má skupina zhruba 20 členov, z toho štyroch mužov. Jedným z nich je Milan Kováč, jeden zo zakladajúcich členov skupiny a jeden z jeho neskorších vedúcich. „Mal som vtedy 33 rokov a k folklóru som mal blízky vzťah. Veď už dlho predtým, ako mládežníci, sme sa neoficiálne združovali a v dedine vystupovali, len sme nemali žiaden názov,“ vysvetlil.

Išla jedna, išli všetky

V roku 1987 sa skupina výrazne omladila. „Išla moja starká, išla som aj ja. Myslím, že tak to bolo asi v každom dome,“ hovorí Zuzana Kovačková , ktorá mala v tom čase 13 rokov.

„Bolo nás veľa kamarátok a ani sme nerozmýšľali, že nejdeme. Bolo to také spontánne: kde išla jedna, tam sme išli všetky,“ doplnila ju Denisa Vaváková.

Obe vydržali v súbore asi tri roky, potom prišli iné záľuby, škola a rodinný život. Do súboru sa obe vrátili pred piatimi rokmi na 35. výročie.

Z regiónu Developer chce v Martine postaviť dva veľké bytové domy so zelenými strechami Čítajte 

„Zavolal nás ujo Milan, vraj poďte si niečo zaspievať. Mne sa nechcelo. Povedala som si, že raz pôjdem a dáko sa z toho potom vyvlečiem. A som tu už päť rokov. Baví ma to. Strašne sú zlaté tie žienky, je to inšpiratívny kolektív a majú nám čo odovzdať,“ priznala Zuzana Kovačková.

Folklór treba čistiť

Milan Kováč ako vtedajší vedúci chcel skupinu opäť omladiť. Na jeho podnet vznikla pred 15 rokmi aj Detská folklórna skupina Deti spod Borinky, ktorú v škole vedie družinárka Janka Ďuríková. V skupine má desať detí.

„Baví nás tancovať, spievať, páčia sa nám dlhé šaty, ktoré máme oblečené,“ zhodli sa sesternice Julka a Eliška Beličkové. Obe pochádzajú z rodiny, v ktorých sa folklór roky pestoval. Eliška chcela tancovať v FS Turiec, detí majú však prekvapivo toľko, že sa do martinského tímu nedostala.

Folklór je teda opäť v móde. „Áno, cítiť to, no cítiť i to, že tu bola prestávka a ľudia sa do folklóru vrhajú bez znalostí. Ťahajú doň veci, ktoré doň nepatria,“ pripomína Monika Barabášová, ktorá preto zdôraznila vďaku za spoluprácu s odborníkmi.

Napísali sme tiež Velil Boeingom, osudným sa mu stal vetroň. Skúsený pilot v deň nehody plachtil súťažne Čítajte 

„Pomáhali nám očistiť turčianske zvyky od cudzích vplyvov, ustriehnuť to, lebo to je dôležité pre ich zachovanie.“

Poklad z maminej truhlice

Etnografi pomohli oživiť v Sklabini aj ich ľudový odev. „Sklabiňa je blízko mesta, čo ovplyvnilo aj ľudový odev. Ľudia tu chodili za prácou, nechceli vytŕčať v sedliackom a gazdovskom oblečení. Keď som sa v 80.-tych rokoch rozprávala s osemdesiatničkami, povedali, že už ich stará mať nechodila v kroji, ale mala kabátik, zásteru a sukňu. V lajblíku chodili len mladé dievčence. Muži nosili tmavé nohavice zastrčené v čižmách,“ opísala.

Pôvodný kroj sa nezachoval, len zopár kúskov. V jednom z nich vystupuje Magda Nezdobová. Je to hnedý, takmer 80-ročný lajblík.

„Mám ho po mojej mamine. Sama si ho šila na svadbu v roku 1946 do pozávitných šiat. Lajblík má dva krásne gombíky. Asi budú z Ruska, lebo jej otec Ondrej Zuriaň tam chodil ako olejkár. Bohužiaľ, raz sa odtiaľ nevrátil. Vraj ho tam zabili, ani nevieme, kde má hrob,“ prezradila rodinný príbeh.

Magda Nezdobová šila pre súbor dievčenské sukne a ako viaceré členky vyšívala mužské košele.

Výšivka od muža

Ivan Koškár patrí k najnovším členom - so skupinou spieva tretí rok. Košeľu mu šila „kolegyňa“ Eva Hviščová, výšivku si vybral sám.

„Keďže bolo málo mužov, pridal som sa k nim, veď v mladosti som rok vystupoval doma v Belej. Košeľu ale pre mňa nemali. Bol som na výstave krojov v múzeu a zopár košieľ som si pofotil. Vybral som si jednu z Belej, mala vraj 100 rokov. Vyšíval mi ju jeden pán,“ prezradil.

Za každou piesňou vidí tvár

Sklabinský súbor naďalej spolupracuje s Monikou Barabášovou, ktorá pomáha s činnosťou aj iným skupinám v celom regióne pri zostavovaní programov pre TSF. Je čestnou občiankou Sklabine a s členmi skupiny dokonca aj vystupuje.

„Keď počujem tie piesne, vždy sa mi vynorí tvár a izba, v ktorej sme sa rozprávali, príležitosť, špecifiká toho, kto mi ich spieval. Aj ma to rozcíti. Nie je to ľahké obísť. Lebo, keď vás to ovládne, tak nezaspievate. Začnete plakať,“ vyznala sa folkloristka.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 435
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 940
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 439
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 352
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 079
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 107
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 589
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 4 090
  1. Martin Pilnik: Naozaj obhajujete právo zločincov na najvyššiu politickú a morálnu funkciu v štáte? Naozaj?
  2. Jolana Čuláková: Zlyháva štát, médiá, politici aj odborníci. Tragické udalosti tak smerujú viac k zlu a nenávisti ako k dobru a spolupráci
  3. Ondřej Havelka: Rastafariánství v plné nahotě
  4. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené
  5. Lucia Mihalíková: Londýn: Nezabudnuteľná cesta
  6. Vladimír Bojničan: Kritické a analytické myslenie: Základy logickej diskusie a časté chyby v argumentácii
  7. Jozef Černek: Transakčná daň - plaťme ju s radosťou
  8. Ján Valchár: Niečo o kolonizácii a dekolonizácii, časť 1.
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 135
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 041
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 943
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 13 135
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 562
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 275
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 921
  8. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 5 931
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Martin Pilnik: Naozaj obhajujete právo zločincov na najvyššiu politickú a morálnu funkciu v štáte? Naozaj?
  2. Jolana Čuláková: Zlyháva štát, médiá, politici aj odborníci. Tragické udalosti tak smerujú viac k zlu a nenávisti ako k dobru a spolupráci
  3. Ondřej Havelka: Rastafariánství v plné nahotě
  4. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené
  5. Lucia Mihalíková: Londýn: Nezabudnuteľná cesta
  6. Vladimír Bojničan: Kritické a analytické myslenie: Základy logickej diskusie a časté chyby v argumentácii
  7. Jozef Černek: Transakčná daň - plaťme ju s radosťou
  8. Ján Valchár: Niečo o kolonizácii a dekolonizácii, časť 1.
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 135
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 041
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 943
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 13 135
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 562
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 275
  7. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 6 921
  8. Janka Bittó Cigániková: Pán Fico, nemajte strach! My na vašu úroveň neklesneme 5 931
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.

Už ste čítali?