VEĽKÁ FATRA. Posledný májový deň je spojený s otváraním studničiek, pripomenuli si ho aj veľkofatranskí ochranári.
„ Cieľom tohto sviatku je nielen zabezpečiť čistú vodu, ale aj upevniť komunitné vzťahy a tradície," opísali ochranári a dodali, že okrem praktického významu má Deň otvárania studničiek aj symbolický význam a predstavuje očistenie a obnovu života po zime.
Studničky pomáhali otvárať turisti aj dobrovoľníci
Ako povedali ochranári, " ch otár, v ktorom by sa studničky nevyčistili, by bol podľa prastarých povier postihnutý nedostatkom vlahy".
Zároveň človek, ktorý otvorí aspoň jednu studničku, bude počas celého roka zdravý. Zbaviť sa má vraj aj bolesti hlavy.
Tradíciu otvárania studničiek v posledný májový deň prevzali aj ekologické zoskupenia či turistické kluby.

„ Tým, že vyčistia lesnú studničku a turistické chodníčky v okolí, oživujú tradície, ale aj opäť spúšťajú letnú turistickú sezónu," pripomenuli ochranári.
Doplnili, že Veľká Fatra je bohatá na množstvo prameňov, ktoré poskytujú čistú pitnú vodu. Tieto pramene sú často zdrojom kvalitnej pitnej vody pre miestnych obyvateľov aj návštevníkov. Pohorie je podľa nich pretkané sieťou potokov a menších riek, ktoré prispievajú k biodiverzite a tvorbe unikátnych biotopov.
Počet studničiek rozšíria
V Národnom parku Veľká Fatra od minulého roka pribudli dve nové studničky v Gaderskej doline. Ochranári prezradili, že ďalšie dve majú počas roka pribudnúť v Ľubochnianskej doline a ešte jedna v Gaderi.
Sviatok otvárania studničiek má korene v starodávnych pohanských zvykoch. Ľudia verili, že prameňom a studničkám je potrebné preukázať úctu, aby im zabezpečili čistú a hojnú vodu na celý rok.