Na 19. ročníku festivalu martinské SKD koncertom oslávi osemdesiatku

Dotyky a spojenia: žiadny priemer, len inšpiratívne a odvážne divadlo.

BUDEME TAM – hlása slogan divadelného festivalu Dotyky a spojenia v Martine. V dňoch 24. až 29. júna sa sprítomní na podobu SOM TU. Mesto zaplavia tričká účastníkov a festivalových divákov, obe divadelné sály, námestie, niektoré školy aj objekt Etnografického múzea sa premenia na dočasné centrum divadelného diania.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

33 inscenácií, 28 diskusií, 5 workshopov, 9 tvorivých dielní, 7 koncertov a 2 výstavy sľubujú podnetné zážitky. Aj o nich sme sa rozprávali s programovou riaditeľkou 19. ročníka festivalu Dotyky a spojenia Monikou Michnovou.

Tento rok budú mať nad festivalom patronát kostýmová výtvarníčka Marija Havran a scénograf Jozef Ciller. Prečo práve táto dvojica?

Doterajšími patrónmi a patrónkami festivalu boli vždy herečky, herci alebo režiséri. Tento rok sme chceli upriamiť pozornosť na tvorcov, ktorých práca nespochybniteľne prispieva ku kvalite divadelnej inscenácie, ale ktorí väčšinou stoja v zákulisí a ľudia ich nepoznajú. Marija Havran a Jozef Ciller sú rešpektovaní umelci, autority vo svojom odbore a my sa tešíme, že prevzali záštitu nad 19. ročníkom festivalu. Navyše, Jozef Ciller pôsobil dlhé roky v martinskom divadle, spolu s ďalšími stál pri zrode nášho festivalu – dokonca navrhol, aby sa volal Dotyky a spojenia – preto sa nám zdalo pekné osloviť práve jeho, aby držal nad festivalom ochrannú ruku.

Prinesie festival v svojej dramaturgii, štruktúre programu novinky?

Štruktúra festivalu sa naposledy výraznejšie zmenila po pandémii, keď sme rozšírili programovú sekciu Junior. V nej uvádzame inscenácie poslucháčok a poslucháčov vysokých umeleckých škôl a martinského súkromného konzervatória. Chceli sme im poskytnúť viac priestoru na prezentovanie ich tvorby. Tento rok sme zase výrazne rozšírili ponuku workshopov, pretože sebarozvoj a vzdelávanie považujeme za dôležité. Pripravili sme workshop dramatickej výchovy pre mladých ľudí, marketingový, herecký a klaunský workshop pre profesionálov, ale tiež workshop autorského divadla, ktorý je otvorený pre širokú verejnosť.

Aké bolo prioritné kritérium dramaturgickej rady pri výbere inscenácií do Hlavného programu?

V prvom rade išlo o časové kritérium: uvádzame iba inscenácie, ktoré vznikli od apríla roku 2023 do konca marca tohto roku. Ponúkame určitú aktuálnu vzorku, na základe ktorej si odborná aj laická verejnosť môže urobiť predstavu o tom, v akom stave sa nachádza divadelná tvorba na Slovensku. Aby sme ako dramaturgická rada zaradili inscenáciu do Hlavného programu, musí nás predovšetkým zaujať: hľadáme tie najzaujímavejšie inscenácie, ktoré sú inšpiratívne, odvážne a nie priemerné. Výber je vždy subjektívny, ale našou snahou je priniesť do Martina dobré divadlo.

Spája tohtoročné inscenácie nejaká nosná téma, forma či žáner?

Snáď len to, že ide o kvalitné činoherné inscenácie. Inak je výber pestrý a zámerne sa ho nesnažíme oklieštiť nejakou témou. Vyberáme z toho, čo v danom období v divadlách na Slovensku vzniklo.

Festival mal vždy ambíciu zrkadliť nielen stav spoločnosti, ale aj súčasného slovenského divadla. Čo teda uvidíme, kam sa posúva, aké sú tendencie jeho vývoja?

Hodnotenie prenechám odborníkom. Osobne som rada, že sa v programe presadzujú ženy režisérky. V tohtoročnom Hlavnom programe predstaví svoju tvorbu až päť z nich. Ak vezmeme do úvahy aj program Pre mladé publikum, ktorý je tiež výberový a v ktorom uvádzame inscenácie pre deti a násťročné diváčky a divákov, je režisérok až sedem. Práce študentiek réžie nájdeme aj v programe Junior, a to ma veľmi teší.

Divadlo je počas festivalu otvorené aj najmladšiemu publiku. Na čo sa môžu mladí diváci (a ich rodičia) tešiť tento rok?

Na programe pre najmenších si dávame obzvlášť záležať. Tento rok máme v programe naozaj širokú ponuku inscenácií pre deti už od troch rokov. Mnohé detičky možno práve na našom festivale zažijú divadlo po prvý raz. Cítime to ako záväzok a chceme, aby táto prvá skúsenosť bola pozitívna. Ponúkame predstavenia v interiéri divadla, ale tiež na malom pódiu na námestí. Po všetkých predstaveniach sme pre deti pripravili tvorivé dielne a všetky popoludňajšie pouličné predstavenia uvádzame zadarmo. Stačí len zobrať deti za ruku a prísť. V sobotu 29. júna sa začínajú prázdniny a my sme pre deti a ich rodičov pripravili okrem divadla a dielní aj dva skvelé a zábavné koncerty určené pre celú rodinu.

Najmä domáci Martinčania si obľúbili večerné produkcie pod holým nebom, na námestí. Akými „vychytávkami“ ich chce festival prilákať tento raz?

Program večer na námestí pred divadlom sa v priebehu existencie festivalu stal akousi neoficiálnou oslavou príchodu leta v Martine a regióne. My ho vnímame ako darček pre mesto zo strany festivalu. Hráme pod holým nebom, na všetky podujatia je vstup voľný. To znamená, že užiť si tento program môžu aj tí, ktorí si z rôznych dôvodov nemôžu dovoliť návštevu divadla. To, že je program zadarmo a prístupný pre každého však neznamená, že nám na ňom nezáleží. Naopak. Tento rok opäť na naše večerné pódium prinášame balet, tentoraz spracovanie témy Orwellovho románu 1984 v podaní Baletu Štátnej opery. Exkluzívne v predpremiére prinášame nový hudobno-tanečný projekt SĽUKU Balady. To znamená, že martinskí diváci ho uvidia ako úplne prví na Slovensku. Okrem toho ponúkame koncerty Sone Kmeť, Martina Geišberga a Richarda Autnera či kultovej kapely OJV so špeciálnym hosťom, ktorým je Morena. Ako čerešničku na torte ponúkame narodeninový koncert k 80. výročiu martinského divadla Cirkus SKD, v ktorom sa predstavia členovia umeleckého súboru SKD Martin. Príďte v stredu 26. júna večer na námestie a spoločne zaspievame martinskému divadlu Happy Birthday!

Posledné ročníky festival rozšíril program aj o workshopy dramatickej výchovy priamo na školách, či dokonca tzv. classroom play. Čo je ich cieľom?

Workshopy dramatickej výchovy otvárajú prostredníctvom takzvaného hrania rolí rôzne dôležité témy. Tým, že si mladí ľudia v dôverne známom prostredí triedy zahrajú určité situácie, môžu na ne nahliadnuť otvorenejšie ako doteraz. Cieľom je teda otvárať mladým ľuďom oči aj uši a viesť ich prostredníctvom dramatických situácií ku kritickému mysleniu. Sú to koniec-koncov budúce voličky a budúci voliči. Classroom play je výraz pre inscenáciu, ktorá sa odohráva priamo v triede a je určená pre kolektív triedy. Tento rok na festival prinesieme inscenáciu Slovenského národného divadla Čaute!, ktorú uvedieme štyrikrát a po každom predstavení sme pripravili diskusiu s podpornými tímami, ktoré sa na školách starajú o duševné zdravie našich detí. Workshopy dramatickej výchovy a classroom play majú teda spoločné to, že divadlo prinášajú priamo do tried za deťmi a násťročnými divákmi. Je to iný typ zážitku a my dúfame, že v mladých ľuďoch vzbudí chuť po divadle a prídu sa pozrieť, či už na festival alebo na niektoré predstavenie martinského divadla.

Podľa čoho ste tento rok vyberali tému dopoludňajších diskusií – menšiny v divadle?

Prvotným impulzom bolo označenie LGBTI+ umelcov zo strany ministerstva kultúry ako tých, ktorí si nezaslúžia podporu pre svoju tvorbu. Nesúhlasíme s takýmto rozdeľovaním a rozhodli sme sa dať priestor viacerým menšinám v divadle, aby v diskusii pomenovali kľúčové témy a problémy, s ktorými sa stretávajú. Diskutovať budeme o divadle národnodnostných menšín, divadle sociálne a zdravotne znevýhodnených skupín aj o queer divadle. Diskusie v kaviarni BREPT sú prístupné verejnosti a všetkých srdečne pozývam.

Čo by ste návštevníkom festivalu odporučili, aby určite neprehliadli?

Každý nech si zvolí to, čo ho najviac zaujíma či láka. Všetky podstatné informácie nájdete na stránke dotykyaspojenia.sk. Ja okrem návštevy divadla odporúčam dve diskusie a dve výstavy. Diskusie v podstate rámcujú festival. Témou diskusie publicistu Michala Havrana, ktorá sa uskutoční v pondelok 24. júna, je stav slovenskej kultúry. Chceme hovoriť o tom, ako so vztýčenou hlavou čeliť tlaku, ktorý na sebe pociťuje kultúrna obec. Záverečná festivalová diskusia v sobotu 29. júna sa volá Finále a pôjde v nej o zhodnotenie festivalu a festivalových inscenácií. Na obidve diskusie je vstup voľný, sú otvorené pre verejnosť. Festival ponúkne aj dve výstavy. Výstava Majstrovské lekcie je venovaná životnému jubileu režiséra Ľubomíra Vajdičku a pripravili sme k nej aj dve kurátorské prehliadky od tej najkompetentnejšej osoby – spoluautorky výstavy a riaditeľky divadelného ústavu Vladislavy Fekete. Druhá výstava Obrazy pre Svetielko je srdcová záležitosť festivalu – ide o benefičnú predajnú výstavu obrazov herca Jána Dobríka. Celý výťažok z predaja obrazov pošleme organizácii Svetielko nádeje, ktorá pomáha deťom a rodičom na detskej onkológii v Banskej Bystrici. Kúpte si na festivale Dotyky a spojenia obraz, spolu podporíme dobrú vec. BUDEME TAM.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Začínal s jednou Feliciou, dnes vozí manažérov z celého sveta
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  3. Na Marka oharka do jarka
  4. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 18 814
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 925
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 257
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 364
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 765
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 046
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 660
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 505
  1. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  2. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  3. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  4. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  5. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  6. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  7. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  8. Janka Bittó Cigániková: Transakčnú daň musel nadizajnovať „totálny génius“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 748
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 319
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 73 786
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 669
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 278
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 11 855
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 732
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 538
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Valča si upevnila pozíciu na čele tabuľky.

Druhé víťazstvo v sezóne vybojovala Blatnica, Valča zvýšila náskok na čele tabuľky.


Malý Čepčín získal veľmi dôležité body.

Očakávaný súboj pod Magurou sa nehral, už v predstihu preložili zápas Kláštor - Turany.


Agresívny zákazník skončil v rukách polície.


3
Aktuálne prebieha ďalšia etapa výmeny rozvodov v celkovej dĺžke 4268 metrov v lokalite Ľadoveň.

Rekonštrukcia má znížiť počet porúch.


TASR
  1. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  2. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  3. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  4. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  5. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  6. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  7. Andrea Školudová: NOŽE v kuchyni a Feng Shui
  8. Janka Bittó Cigániková: Transakčnú daň musel nadizajnovať „totálny génius“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 748
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 319
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 73 786
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 669
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 278
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 11 855
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 732
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 538
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  5. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?