SUČANY. Spoločnosť Prefa, ktorá ťaží pri Sučanoch štrkopiesky, predstavila plán rekultivácie ťažobnej jamy v oblasti Malé Diele. Ide o jedno z troch ťažobných jazier na poliach medzi Sučanmi a martinským privádzačom na diaľnicu.
Pozemky patria spoločnosti Prefa. Úrady aktuálne posudzujú vplyv rekultivácie na životné prostredie.
Rekultiváciu nariaďuje zákon
V oblasti sa nachádzajú dovedna tri vodné plochy, ktoré vznikli po ťažbe štrkopiesov v blízkosti rieky Váh. Keď sa ťažobné stroje dostali na úroveň hladiny podzemnej vody, jamy začala postupne zapĺňať voda.
Jedno z troch ložísk už vyťažili, povolenie vypršalo k 31. decembru 2023. Spoločnosť, ktorá štrkopiesky vyťažila, musí územie zrekultivovať.

„Zásoby štrkopieskov sú v strednej ťažobnej jame vyťažené a táto vyťažená jama tvorí súvislú vodnú plochu oddelenú od východnej vyťaženej ťažobnej jamy a západnej vyťaženej ťažobnej jamy piliermi,“ opísala spoločnosť Prefa v zámere.
Zákon nariaďuje po ukončení dobývania ložiska vypracovať plán jeho likvidácie, teda je potrebné zahladenie následkov dobývania a územie pripraviť na ďalšie využitie.
Rekultivácia môže v prípade ťažobných jám znamenať ponechanie územia ako vodnej plochy, čo je aj najčastejší spôsob rekultivácie. No v Sučanoch sa pri strednej jame týmto krokmi uberať nebudú, jamu zasypú.
Čo môžu nasypať do jamy
Ako vyplýva zo zámeru, ktorý spoločnosť Prefa predložila úradom na posúdenie vplyvov na životné prostredie, na zasypanie vyťaženej časti ložiska budú potrebovať 742-tisíc metrov kubických materiálu.
Použijú inertný ťažobný odpad, ktorý vznikol v minulosti pri dobývaní štrkopieskov.
Ďalej bude možné využiť nekontaminovanú zeminu a iný prirodzene sa vyskytujúci materiál vykopaný počas stavebných prác či certifikovaný recyklát, teda vyrobený zásypový inertný materiál určený na zásypy a prekrývanie.
Ako ďalej vyplýva zo zámeru, použiť bude možné aj odpady, ktoré sú vhodné na spätné zasypávanie. Ide napríklad o zmes tehál, betónu, škridly, obkladačiek či napríklad odpadový štrk.
Materiál bude potrebné k ťažobnej jame doviesť. Jej zasypanie by malo podľa predpokladu trvať 8 mesiacov, čo znamená, že denne príde na miesto priemerne 23 nákladných áut.
Územný plán nedovoľuje ponechať jazero
Ponechanie vodnej plochy, ktorá vznikla pri ťažbe, nedovoľuje na pozemkoch prostrednej jamy územný plán Sučian. Ten výhľadovo uvažuje o rekreácii na pozemkoch západne od neho.

„Výsledkom plánovanej likvidácie je postupné zasypávanie vyťažených priestorov ložiska vhodným zásypovým materiálom a následnou rekultiváciou do pôvodného stavu terénu pred ťažbou štrkopieskov, aby takto vytvorená plocha mohla byť ďalej využívaná v súlade s územným plánom obce Sučany,“ vysvetlila spoločnosť s tým, že územný plán definuje oblasť ako plochu výroby s možnými negatívnymi vplyvmi na životné prostredie.
„Postupnou likvidáciou, zasýpaním vyťažených ťažobných jám vhodným zásypovým materiálom, bude zabezpečená bezpečnosť na vyťaženom priestore ložiska Sučany – Malé Diele a pozemky dotknuté ťažbou budú prinavrátené do druhu pozemku, ako sú evidované v katastri nehnuteľnosti,“ spresnila spoločnosť.