MARTIN. Žilinská eseročka B-enterprise ohlásila vlani zámer výstavby troch bytových domov v Košútoch. Dovedna chce stavať tri sedempodlažné bytové domy so 180 bytmi, ku ktorým má prislúchať 240 parkovacích miest.
Tie sa navrhli v čiastočne zapustených garážových podlažiach, ktoré budú dovedna dve. Projekt pomenovali Bytové domy Fatra.
Na povrchu, mimo bytových domov, nebudú podľa slov investora žiadne parkovacie miesta. Nové bývanie plánuje napojiť komunikáciu na ulici Kozmonautov. Ide o veľkú investíciu, navrhovateľ ju odhaduje vo výške 15 miliónov eur.

Pozemky, na ktorých majú bytové domy vyrásť, patria podľa údajov na liste vlastníctva spoločnosti TRIXPA, spoločníkmi sú Peter Žídek, Dušan Pavlov a Ing. Dušan Pavlov, všetci sú Turčania.
Jedinou spoločníčkou B-enterprise je Barbora Pekárová.
Kúpeľníci aj hygienici sú proti
Zámer predložila spoločnosť úradom na posúdenie ešte minulý rok. Okresný úrad v Martine vydal nedávno rozhodnutie, že projekt výstavby troch bytových domov sa bude posudzovať podľa zákona o vplyvoch na životné prostredie. Navrhovateľ teda musí nechať spracovať takzvanú veľkú EIU.

Problematické sa pre úrady, ktoré vydávajú stanoviská, zdá byť najmä umiestnenie bytových domov. Hoci tam územný plán dovoľuje stavať, ide zároveň o územie, ktoré je v ochrannom pásme I. stupňa prírodných minerálnych zdrojov. V území sa nachádzajú pramene minerálnej stolovej vody Fatra.
Platia preň viaceré obmedzenia, z ktorých je pre stavbu najzásadnejší zákaz vykonávania výkopových prác do hĺbky väčšej ako dva metre. Okrem iného platí aj zákaz odvodňovacích, trhacích a melioračných prác.
Štátna kúpeľná komisia, ktorá patrí pod ministerstvo zdravotníctva s výstavbou zásadne nesúhlasí.
„Komisia dospela k záveru, že navrhovaná činnosť, výstavba bytových domov Fatra, predstavuje zakázanú činnosť, ktorá by negatívne ovplyvnila vzácne prírodné minerálne zdroje v Martine, ich využiteľné množstvo a kvalitatívne vlastnosti prírodnej minerálnej vody,“ vysvetlila komisia.
Chce ísť najviac do hĺbky 1,8 metra
Navrhovateľ sa obhajuje tým, že podľa územného plánu mesta je v území prípustná funkcia bývania. Ďalej tvrdí, že z predkladaného technického riešenia nevyplýva, že dôjde k porušeniu zákazov platných v chránenom území. Najhlbšou časťou stavby sú rozvody splaškovej a dažďovej kanalizácie. Hĺbka uloženia je podľa projektu od 1,2 do 1,8 metra od úrovne terénu. V prípade čiastočne zapusteného terénu je to 1,3 metra.
„Realizácia výkopových prác všetkých navrhovaných inžinierskych sietí v riešenom území nezasahuje do hĺbky väčšej ako dva metre,“ reaguje navrhovateľ.
Obávajú sa kontaminácie
Podobné stanovisko, ako Štátna kúpeľná komisia, má aj martinský regionálny úrad verejného zdravotníctva.
„Stavebná činnosť počas výstavby navrhovaných objektov ako aj pohyb a práce stavebných mechanizmov v blízkosti zdroja predstavuje riziko kontaminácie podzemných vôd a zdrojov podzemných minerálnych vôd ropnými látkami a inými kontaminantmi,“ reagoval úrad s tým, že obdobné riziko je možné očakávať aj pri prevádzkovaní parkovacích miest v čiastočne zapustených garážových podlažiach nachádzajúcich sa pod bytovými domami.
Navrhovateľ na to reagoval, že dažďové vody zo spevnených plôch budú odvedené do areálovej kanalizácie. „Vody z garážových parkovacích miest budú odvedené rovnako do areálovej kanalizácie so zaústením do existujúcej verejnej kanalizácie. Vzhľadom na umiestnenie stavby v ochrannom pásme, parkovacie miesta budú prečistené v odlučovači ropných látok,“ vysvetlil.

Nesúhlasné stanovisko vzhľadom na lokalitu výstavby dal aj martinský okresný úrad, jeho úsek štátne vodnej správy a požadujú posúdenie zámeru podľa zákona o vplyvoch na životné prostredie. Naopak, toto posúdenie nevyžaduje útvar hlavného architekta mesta Martin.
Majiteľ prameňov sa obáva najhoršieho
K zámeru sa vyjadrila a poslala odmietavé stanovisko aj spoločnosť Budiš, ktorá vlastní plničku a vodu z zdrojov blízko zamýšľanej výstavby plní do fliaš s názvami Fatra a Fatra Extra.
Poukázala na to, že oba vrty sú už staršie a veľmi citlivé na vibrácie, ktoré by ich pri výstavbe mohli poškodiť.
„S ohľadom na unikátne vlastnosti vzácnych minerálnych vôd pochádzajúcich zo Zdroja Fatra a Zdroja Fatra Extra a tiež široké vymedzenie činností, ktoré v ochrannom pásme nie je možné vykonávať, sme presvedčení o tom, že zámer navrhovateľa je objektívne nerealizovateľný. Jeho realizácia by s ohľadom na charakter, rozsah a intenzitu činností potrebných na výstavbu bytových domov a príslušnej infraštruktúry, ako aj ich následné užívanie, je nepochybne spôsobilá negatívne ovplyvniť fyzikálne, chemické, mikrobiologické a biologické vlastnosti minerálnych vôd Fatra a Fatra Extra, ako aj ich využiteľné množstvo a zdravotnú bezchybnosť alebo výdatnosť zdrojov,“ reagovala spoločnosť Budiš.
Musia preukázať, že zámer vodu neznehodnotí
Vzhľadom na viaceré riziká, na ktoré poukázali úrady aj samotná spoločnosť, ktorá využíva zdroje minerálnej vody, rozhodol martinský okresný úrad o tom, že navrhovateľ musí spracovať rozsiahlu štúdiu posúdenia vplyvov na životné prostredie.

„Územie je potrebné posúdiť podrobným inžinierskogeologickým a hydrogeologickým prieskumom, vyhodnotiť mieru rizika a návrh preventívnych opatrení v súvislosti s únikom chemických látok s nebezpečnými vlastnosťami, iných kontaminantov, ktoré môžu negatívne ovplyvniť fyzikálne, chemické, mikrobiologické a biologické vlastnosti prírodných minerálnych zdrojov v Martine, počas výstavby a aj za prevádzky,“ reagoval Miroslav Matula, vedúci odboru starostlivosti o životné prostredie martinského okresného úradu.