MOŠOVCE. V turčianskej obci Mošovce zaregistroval zásahový tím počas noci sedem medveďov. Konkrétne šlo o dve rôzne medvedice s dvomi a tromi mladými šelmami v krátkej časovej postupnosti. Obec informovala, že na plašenie nereagovali.
Medvede videli v obývanej časti Mazan v nočných hodinách 9. júna.
„Žiadame ľudí, aby sa v nočných hodinách nezdržiavali v tejto časti obce na verejnom priestranstve a v priebehu dňa dbali na zvýšenú pozornosť," upozornila obec.
Doplnili, že z bezpečnostných dôvodov žiadajú ľudí, aby pri návšteve v prírode so psom bez poľovníckeho využitia ho vodili zásadne na vôdzke, čím zamedzia prilákaniu medveďa.
V prípade stretu s medveďom hnedým treba kontaktovať zásahový tím na čísle 0904 936 846, č. 0902 057 428, alebo políciu na č. 158.
Ako sa vyhnúť stretu s medveďom: Najčastejšie otázky a odpovede
1. Ako spoznám, že som v lese, kde sa vyskytuje medveď hnedý?
Pri pohybe v lese by sme si mali všímať stopy, trus a znaky kŕmenia sa medveďom. Určiť medvediu stopu v teréne je pomerne jednoduché, pretože veľkosť a tvar stopy sú takmer nezameniteľné. Pre neskúsených turistov existuje za určitých okolností možnosť zámeny odtlačku prednej laby mladého medveďa s jazvecom.
U dospelých jedincov medveďa býva šírka prednej laby približne 13 až 18 centimetrov a jej dĺžka od 12 do 17 centimetrov. Zadná laba je o niečo dlhšia a u dospelých jedincov sa pohybuje v rozpätí od 20 do 28 centimetrov.
Charakteristickým znakom pobytu medveďa v lese sú aj takzvané „značkovacie stromy“ a vývratiská.
Môžeme tiež pozorovať rozhrabané mraveniská, prehrabanú pôdu alebo poprevracané kamene.
2. Ako sa pohybovať v lese, kde sa pravdepodobne vyskytuje a žije medveď
Oznamujeme občanom, že v nočných hodinách dňa 9.7. 2024 – utorok, bol zásahovým tímom medveďa hnedého, ktorý u nás realizuje ochranu zdravia a majetku občanov aj pochôdzkovaním v katastri, zaznamenaný v obývanej časti obce Mazan zvýšený výskyt synantropných jedincov – a to 2 rôznych medvedíc s 2 a 3 mladými v krátkej časovej postupnosti, ktoré nereagovali na plašenie.
Žiadame občanov, aby sa v nočných hodinách nezdržiavali v tejto časti obce na verejnom priestranstve a v priebehu dňa dbali na zvýšenú pozornosť.
Zároveň z bezpečnostných dôvodov žiadame, aby ste pri návšteve v prírode so psom, ktorý nie je poľovne upotrebiteľný, tohto vodili zásadne na vôdzke, čím zamedzíte prilákaniu medveďa psom k vašej osobe.
V prípade stretu s medveďom hnedým kontaktujte priamo zásahový tím na tel. čísle 0904 936 846, č. 0902 057 428, alebo políciu na č. 158.
Situácia je v riešení Zásahovým tímom.
hnedý?
Návštevníci lesa, hubári, turisti by sa mali po lese pohybovať v skupinkách. Nevzďaľovať sa od seba a robiť primeraný hluk.
Medveď sa zvyčajne snaží ľuďom vyhnúť, niekedy si nás ale všimnúť nemusí. V lese a jeho blízkosti treba byť preto ostražitý, predovšetkým ráno, večer a v noci, ale tiež počas dňa v hustej vegetácii alebo blízko zdrojov potravy. Vyhnúť sa neočakávanému stretu s medveďom pomôže aj schopnosť rozpoznať pobytové znaky a najčastejšiu potravu medveďa.
3. Aké sú rizikové faktory pri pohybe lesom?
Obzvlášť pozorní by sme mali byť pri pohybe v hustom poraste, na miestach s hojnosťou lesných plodov, pri zdochlinách, zlej viditeľnosti alebo počuteľnosti, respektíve, ak sa pohybujeme proti vetru, pri tečúcej vode a podobne.
4. Ako sa vyhnúť stretu s medveďom pri obmedzenej viditeľnosti, ktorú môže spôsobiť napríklad zlé počasie?
Pri obmedzenej viditeľnosti pomôže akýkoľvek zvukový prejav, teda pískanie, tlieskanie, hlasnejší rozhovor, na základe ktorého má medveď možnosť zareagovať na blížiaceho sa človeka a vyhnúť sa mu.
5. Je pohyb po značkovanom turistickom chodníku bezpečný?
Riziko stretnutia s medveďom je menšie, keď sa pohybujeme v skupine po vyznačených chodníkoch a počas denného svetla.
6. Medveď vs. pes: Ochráni nás pes pred medveďom? Odoženie ho? Alebo naopak môže pes situáciu zhoršiť?
Odporúčame držať psa na vôdzke. Voľne pohybujúci sa pes môže medveďa vyrušiť počas odpočinku, alebo ho dokonca rozzúriť svojím štekotom a priviesť priamo k vám.
7. Aké sú ďalšie odporúčania, ako sa vyhnúť stretu s medveďom v lesoch s jeho výskytom? Pomôže sprej na medvede?
V prípade pohybu v miestach s výskytom medveďa hnedého Zásahový tím odporúča turistom nosiť so sebou „medvedí sprej“ a naučiť sa ho správne používať. Sprej na medvede by mal mať minimálne 225 g a obsahovať 1 – 2 percentá kapsaicínu. Sprej by mal poskytnúť aspoň 6 sekúnd postreku s dosahom aspoň 7,5 metrov.
8. Môže jedlo, pri kempovaní či stanovaní v prírode, prilákať medveďa? Na čo si dať pozor?
Pri všetkých turistických, športových aktivitách a kempovaní je potrebné udržiavať lokality čisté a bez lákadiel. Vhodné je vyčistiť priestor ohniska, nádoby a riady hneď po použití.
Pri stanovaní je potrebné vyhnúť sa miestam v blízkosti zvieracích chodníkov, lokalitám s hojnosťou potravy medveďov a výskytom synantropných jedincov.
Jedlo je vhodné si pripravovať v dostatočnej vzdialenosti od miesta odpočinku. Medveď má totiž veľmi dobrý čuch. Odporúčame tiež poriadne zvyšky jedla zabaliť a ideálne ich umiestniť mimo miesta spania, napríklad zavesením na strom. V prípade záujmu medveďa o stan je hlavným dôvodom vôňa jedla a nie záujem o turistov.
To isté platí aj o potravinách v ruksakoch, odporúčame ich zabaliť do vzduchotesných obalov.