Milióny litrov kravského mlieka pre slovenské mliekarne či ovčie mlieko, ktoré smeruje do bryndziarní. K tomu hovädzí dobytok chovaný na mäso aj pestovanie 20 druhov plodín. Aj to je i v súčasnosti pýchou Turčianskeho regiónu, kde sa rozprestierajú farmy skupiny SANAGRO.
Celkovo hospodária na ploche cez 6-tisíc hektárov. V regióne Turiec fungujú štyri spoločnosti, ktoré spadajú pod skupinu SANAGRO. A to Poľnohospodárske družstvo Turiec, Poľnohospodárske družstvo Mošovce a farmy Agro – Háj a Agro – Háj Mošovce.
„Snažíme sa prispievať k podpore udržateľnosti vidieka maximálnym ekonomickým využívaním potenciálu pôdy v regióne a zabezpečiť produkciu kvalitných plodín, mlieka či mäsa,“ opísal Adam Hrebíček, regionálny riaditeľ skupiny SANAGRO pre oblasť Turiec. Pripomína, že na družstve Mošovce majú uznaný šľachtiteľský chov ovce plemena Cigája a v regióne chovajú aj plemená hovädzieho dobytka Charolais, ktorý sa predáva na mäso. Nemožno zabúdať ani na chov národného plemena - Slovenskej dojnej ovce. „Chov hovädzieho dobytka plemena Holstein na farme Agro – Háj Mošovce patrí zase medzi najväčšie chovy v regióne Turiec s ročnou produkciou mlieka 4 700 000 litrov,“ dodal Adam Hrebíček.
Pokračovanie v tradícii a práca pre ľudí z regiónu
Poľnohospodárske družstvá Turiec či Mošovce pritom píšu v regióne dlhoročnú tradíciu. Družstvo Mošovce funguje takmer 70 rokov a družstvo Turiec necelých 50 rokov. Okrem chovu zvierat sa na farmách v regióne pestuje aj 20 druhov plodín. Napríklad repka, pšenica, jačmeň či mak. Samozrejme, pestujú sa aj krmoviny pre hospodárske zvieratá ako kukurica alebo lucerna siata. „Začali sme tiež s pestovaním cukrovej repy,“ priblížil Adam Hrebíček.
Farmy dávajú prácu 85 ľuďom, z toho je 64 mužov a 21 žien. Takmer všetko sú to ľudia z regiónu. „Zamestnávame mladých ľudí od 20 rokov až po skúsených ľudí pred dôchodkom a v sezóne využívame aj dôchodcov,“ dodal. Starší zamestnanci pracujú podľa jeho slov celý život na družstve a mladí pracovníci sú vychovaní svojimi rodičmi, ktorí tiež pracovali na družstvách, takže to majú v krvi.
Práca v poľnohospodárstve nie je podľa Adama Hrebíčka nikdy monotónna, nesprevádza ju každodenná rutina. Pracuje sa pod holým nebom so striedajúcimi sa ročnými obdobiami. „Je to fabrika pod holým nebom, pracovníci sú v blízkom kontakte s prírodou,“ opísal.

Boj s klimatickými zmenami
Aj na Slovensku zápasí poľnohospodárstvo s klimatickými zmenami a snaží sa mu prispôsobiť. Hľadajú sa napríklad nové technológie a plodiny vhodné do našich podmienok. „Chceme v našom regióne rozvinúť systém hospodárenia nazývaný agrolesníctvo a samozrejme každý rok zvyšovať produkciu a kvalitu vypestovaných plodín, rozšíriť špeciálnu rastlinnú výrobu a nadojiť toľko mlieka, aby to bolo ekonomicky efektívne,“ doplnil Adam Hrebíček.
Farmy SANAGRO v Turčianskom regióne
- Patrí sem Poľnohospodárske družstvo Turiec, Poľnohospodárske družstvo Mošovce, farmy Agro – Háj a Agro – Háj Mošovce
- Dovedna hospodária na ploche 6254 hektárov, z čoho je vyše 4-tisíc hektárov ornej pôdy, zvyšok trvalý trávny porast
- Zamestnávajú 85 ľudí - 64 mužov a 21 žien – 99 % je z regiónu
- Pestujú 20 plodín
- Chovajú hovädzí dobytok plemena Holstein na mlieko s ročnou produkciou takmer 5 mil. Litrov, hovädzí dobytok plemena Charolais na mäso a ovce plemena Cigaja (uznaný šľachtiteľský chov) a plemena Slovenská dojná ovca