MARTIN. Oči predstavujú okno do duše a psychických procesov. Ich vyšetrenie pomocou špeciálnych prístrojov dokáže podľa lekárov povedať veľa o zmenách v centrálnom nervovom systéme pri psychických poruchách.

Jediný na Slovensku
Lekári z Univerzitnej nemocnice v Martine začali prednedávnom pri diagnostike psychických porúch využívať psychofyziologické laboratórium. Jeho súčasťou sú dva prístroje Pupillometer a Eye tracking.
„Prístroje umožnia komplexné objektivizovanie zmien psychických funkcií v detskej psychiatrii, ktoré sme doteraz mali možnosť sledovať najmä na základe subjektívneho vyšetrenia. Spôsob diagnostiky je unikátny a používame ho ako jediní na Slovensku,“ opísala nemocnica.

Doplnili, že Pupillometer na meranie zrenicového reflexu a Eye tracking určený na vyšetrenie priemeru zrenice a očných pohybov predstavujú neinvazívny spôsob vyšetrenia. Pre pacienta je úplne bezpečný a robí sa bez akejkoľvek traumatizácie. Vyšetrenie podľa nemocnice môže odhaliť vývojové zmeny mozgu, ktoré sa objavujú pri psychických poruchách u detí, ako napríklad autizmus.
„Ide o veľmi senzitívnu diagnostiku vybraných psychiatrických ochorení s určením ich prognózy. Zvlášť v detskej psychiatrii vyšetrenie použitím oboch prístrojov dokáže výrazne pomôcť v sledovaní efektu farmakoterapie, prípadne nefarmakologických intervencií pri jednotlivých diagnózach.“

Vedia odhaliť včasné zmeny
Vybudovanie psychofyziologického laboratória plánovala nemocnica dlhodobo. Na myšlienke pracovali viac ako dvadsať rokov prednosta psychiatrickej kliniky Igor Ondrejka a Ingrid Tonhajzerová z Ústavu fyziológie Jesseniovej lekárskej fakulty.
Moderné laboratórium je podľa nemocnice prienikom vedeckých, klinických a odborných poznatkov a slúži detským psychiatrickým pacientom z hľadiska diagnostického i terapeutického.
„V súčasnosti dokážeme diagnostikovať stresový profil pri rôznych diagnózach, podľa ktorého prispôsobujeme a nastavujeme personalizovanú terapiu pre detského pacienta a vieme odhaliť včasné zmeny procesov v organizme ešte skôr, ako sa klinicky prejavia,“ popísal Igor Ondrejka.

Pupillometer nemocnica zakúpila vďaka podpore Nadácie Kvapka nádeje.
Podľa slov jej predstaviteľov reagovali na akútny nedostatok diagnostických a terapeutických kapacít oddelení detskej psychiatrie na celom Slovensku kampaňou Nehádž hlavu za hlavu, ktorej cieľom je efektívne rozšírenie a modernizácia detských psychiatrických pracovísk nadregionálneho významu.
„Sme hrdí na to, že sa nám v rámci kampane podarilo pre Univerzitnú Nemocnicu Martin zabezpečiť moderné diagnostické prístrojové a prevádzkové vybavenie,“ uviedol správca nadácie Michal Kaľavský.
„Sme si istí, že prostredníctvom skorej a presnej diagnostiky je možné významnou mierou zvýšiť úspešnosť liečby psychiatrických pacientov a prispieť tak k vyriešeniu vznikajúceho zdravotného problému skôr, ako bude nutné zmierňovať následky neskorej alebo nesprávnej liečby.“