MARTIN. Jaroslav Rataj, umeleckým menom Yaro, bol v tetovaní samoukom. Od detskej izby, cez ako sám hovorí, plesnivú izbu v Anglicku, dnes tetuje ľudí počas luxusných plavieb v Karibiku. Jeho umelecké diela zdobia telá slávnych anglických futbalistov.
Hovorí, že tetovanie nie je len pre mladých klientov a rovnako trendy môže byť aj v dôchodkovom veku.
V rozhovore sa dočítate:
- Ako sa dostal k práci tetovača na lodi,
- ktoré slávne osobnosti tetoval,
- čo bizarné si nechávajú ľudia tetovať,
- ktorá časť tela počas tetovania bolí najviac.
Ako ste sa dostali k tetovaniu?
Úplne náhodou. V tom čase, keď som začínal toho toľko nebolo. Moji prví klienti boli kamaráti a prvé štúdio moja detská, prípadne obývacia izba. Samozrejme, keď rodičia neboli doma.
Zaujímavé, že zo samouka sa vypracuje skúsený tetovač, ktorého si neskôr vyberú aj napríklad známi športovci. Ako ste sa dostali ku tetovaniu na lodi?
Ponuku som našiel na sociálnej sieti. Tetovacie štúdio Squid Ink, ktoré sa nachádza na každej jednej z lodí spoločnosti Virgin Voyages, vlastnia firmy s výrobou tetovacích farieb a strojčekov.
Spoločnosť Virgin vlastní štyri identické luxusné lode, ktoré sa v závislosti od sezóny pohybujú po celom svete. Ide hlavne o Karibik, Stredozemné more, juhovýchodnú Áziu, Austráliu či chladnejšie oblasti ako je Írsko, Nórsko, ale aj Kanada.
Ako práca tetovača v netradičnom prostredí funguje?
V tetovacom štúdiu na lodi pracujem pre tím. V každom štúdiu sa nachádza manažér, ktorý pôsobí na lodi nepretržite niekoľko mesiacov. Na starosti má chod celého štúdia, tatérov, zákazníkov, platby. Na lodi tetujeme po dvoch, kontrakt nám trvá od dvoch do štyroch týždňov, takto sa striedame z tímu asi sto tatérov z celého sveta.
Štúdio na lodi vzniklo ako nápad dostať tetovanie opäť na more, odkiaľ v našej západnej kultúre aj čiastočne vzišlo, ako to poznáme u starých námorníkov.

Tetujete na lodi aj s prirážkou?
Áno, na lodi sa tetuje iba s prirážkou. V čase, keď ma prijali na palubu, šlo o jediné miesto na svete, kde zákazníka možno tetovať priamo na mori, zároveň s najkrajším výhľadom. Okrem toho ľudí tetuje tatér, ktorý prišiel často z druhej strany planéty. Zákazníci si teda platia skôr za exkluzivitu ako za tetovanie samotné.
Spomínate si aj na svoje najdrahšie tetovanie?
Cena tetovaní je rôzna. Mám niekoľko klientov, ktorí nechali už tisíce eur za celé ruky, chrbát. Šlo ale o projekty na niekoľko sedení, ktoré som uskutočnil v priebehu mesiaca až roka.
Cena tetovania na lodi sa pohybuje od stopäťdesiat do päťtisíc dolárov za celodenné sedenie. Z toho však ide značná časť do kasy pre štúdio.

A čo bizarné tetovania?
Bizarné tetovania si popravde nepamätám, snažím sa viac zameriavať na kvalitu a umelecký dojem. V pamäti mi však skôr utkvejú bizarní klienti či bizarné príbehy, ktoré prinášajú. Tých je celkom dosť a robí to prácu o to zaujímavejšiu.
Necítite sa trápne, ak tetujete intímne časti tela?
Z počiatku pri prvých klientoch a hlavne klientkach, v prvom profesionálnom štúdiu v Anglicku, som sa necítil ani tak trápne, ako skôr nervózne. Nikdy však nešlo o tie najintímnejšie partie. Človek si ale na všetko rýchlo zvykne a s postupne získanými skúsenosťami si začnete viac dôverovať, pôsobí tak viac profesionálne a nervozita ostane minulosťou.
Máte klientov, ktorí prídu s jasnou predstavou, alebo si nechajú poradiť?
Samozrejme, klient musí mať hrubú predstavu, čo si chce dať vytetovať. Deväťdesiatpäť percent klientov príde za mnou s istou predstavou, no nevedia si rady, či sa ich predstava dá spolu nakombinovať a často kvôli tomu nespia aj niekoľko dní.
Zabúdajú, alebo si možno len neuvedomujú, že práve toto je náš tatérsky každodenný život. To znamená, že hravo zbúchame celý design, častokrát za niekoľko minút aj vďaka modernejšej technike. Design tak nerobíme hodiny, či niekoľko dní ako naši predchodcovia.
Ktorá časť tela pri tetovaní bolí najviac?
Vo všeobecnosti bolia najviac slabiny, oblasti v blízkosti kostí alebo žíl, čiže rebrá, krk, brucho, hruď. Najmenej možno rameno, stehno, predlaktie.
Ide však o individuálnu záležitosť, čo je pre niekoho prechádzka ružovou záhradou je pre niekoho zas úplne peklo. Štatisticky musím však uznať, že bolesť zvládajú zväčša lepšie ženy.
Dá sa povedať, že z tetovania sa stal trend?
Áno, tetovanie je určite horúcim trendom posledných rokov a mám dojem, že tatérov vyhľadáva každým rokom aj viac ľudí.
Môže zlé tetovanie dokonca uškodiť?
Áno, určite môže. Prirovnám to napríklad k stavebníkom, ak nechcete, aby sa zosypal dom na hlavu, tak si zväčša vyberiete niekoho spoľahlivého, so skúsenosťami, niekoho, kto vám aj poradí a má za sebou mnoho spokojných klientov. Nie toho, čo vám poradí kamarátov kamarát, pretože vás potetuje za dvadsať eur.
Nie vždy však samozrejme platí, že to, čo je drahšie, je aj lepšie. Tetovanie je na celý život, treba sa ku tomu preto aj tak postaviť. To znamená starostlivo si prezrieť tatérove práce, prečítať si recenzie.
Je tetovanie limitové vekom, odkedy je vhodné sa nechať tetovať a akí starí sú prevažne vaši klienti?
V Európskej únii môžeme tetovať už od šestnástich rokov a to so súhlasom rodičov. Osobne sa ale takýmto prípadom vyhýbam, pretože v tomto veku ešte mladí nie sú úplne vyzretí.
Na lodiach Virgin Voyages sú hostia od osemnástich, pretože ide o plavby len pre dospelých. Moji klienti majú od 18 do 99 rokov, najstaršia prvoklientka mala osemdesiatdva.

Z toho vyplýva, že o tetovanie majú záujem ľudia aj vo vyššom veku?
Áno, mám veľa klientov aj po šesťdesiatke. Koža síce vekom stráca na kvalite, no to nebráni si nechať spraviť niečo na pamiatku, alebo len tak pre radosť.
Tetujeme sa hlavne pre seba a vlastné uspokojenie. Rád by som zbavil ľudí v staršom veku dogmy, že tetovanie je len pre mladých. Určite nie je. Verte tomu, že mladí tetovanie vnímajú práve naopak, ako modernú záležitosť, aj keď vidia staršiu potetovanú generáciu.

Aké tetovania sú dnes trendy?
Trendy sa menia každých niekoľko rokov. Momentálne hlavne u mladých je to minimalizmus, ale ľudia sú rôzni a podľa toho si vyberajú aj dizajn.
Dá sa reklamovať aj zlé tetovanie?
Reklamácie v tetovaniach sú pomerne náročné, klient je o všetkých možných rizikách vždy vopred upovedomený a s dizajnom vždy musí súhlasiť.
Vnímate rozdiely medzi slovenskými a zahraničnými klientmi?
Skôr ani nie a možno ani nechcem. Každý máme rozdielne pohľady, názory, správanie.
Koho slávneho ste tetovali?
Medzi známe mená patria určite futbalisti Wes Morgan, Marcin Wasilewski, Jeffrey Schlupp z Leicester city.
Plánujete sa tetovaním živiť aj v budúcnosti?
Momentálne pracujem na zaujímavom projekte, takže plánov a nápadov mám veľa, som otvorený novým veciam. Prácu milujem, no viem, že tetovať celý život nebudem.