TURIEC. V Turci bojujú ochranári s odchytom raka červeného, jedného z najinvazívnejších živočíchov v Európe, už dva roky.
Spozorovali ho v okrese Turčianske Teplice, presnejšiu lokalizáciu ochranári minulý rok nešpecifikovali, aby sa nešíril.
Prednedávnom zrealizovali druhú eridikáciu raka červeného.
„Od nájdenia nepôvodného invázneho raka červeného vo voľnej prírode v jednom z potokov v Turci prešli už dva roky. Napriek úsiliu o jeho odstránenie a pravidelnému odchytu, pri ktorom sme odchytili už viac ako dvadsaťtritisíc jedincov na menej ako dvoch kilometrov toku, raky sú tu stále,“ opísali.
Rýchlo sa množia
Ochranári priblížili, že rak červený je jeden z najinvazívnejších živočíchov sveta s vysokou schopnosťou množiť sa.
„Požiera vodné bezstavovce, ryby, obojživelníky ale aj rastliny, žije aj v znečistenej vode a vydrží aj mimo nej.“
Doplnili, že počas tohtoročnej akcie odchytili viac ako 4500 kusov, ďalšie uhynuli počas dezinfekcie toku a brehov potoka.
Eradikáciu zrealizovali podľa schváleného plánu a na základe rozhodnutia Okresného úradu Turčianske Teplice. „Lokalitu aj naďalej sledujeme a pokračujeme v úsilí o ochranu našej pôvodnej fauny,“ spresnili.

Samica odchová tisíce mláďat
Mária Apfelová z Národného parku Veľká Fatra minulý rok pre naše médium povedala, že rak červený je menší, hĺbi si podzemné chodby dlhé až dva metre a je odolný voči vysychaniu tokov, ich znečisteniu. Jeho rozmnožovacia schopnosť je vysoká a rýchlo sa šíri. Samica odchová až šesťsto mláďat v dvoch rozmnožovacích termínoch, za rok aj tisícdvesto.

„Okrem prenášania ochorenia má rak červený závažný vplyv na pôvodné druhy rastlín a vodných živočíchov, ktorými sa živia,“ povedala Apfelová a doplnila, že v porovnaní s našim rakom sú raky červené agresívnejšie.
Rak červený teplomilný druh a k prežívaniu v podmienkach Európy mu veľmi pomáha postupné otepľovanie či skracovanie zím.
Problematika invázií nepôvodných druhov je podľa ochranárov čoraz akútnejšia. Okrem raka červeného sa na Slovensku rozšírili aj ďalšie druhy nepôvodných rakov, ktoré roznášajú ochorenie račieho moru.