MARTIN. Martin nezvláda každodenný nápor parkujúcich. Nemá pre nich dostatok miest, a tak šoféri parkujú, kde sa dá.
„Problémom sú predovšetkým pracujúci, ktorí odstavia auto na osem a viac hodín. Občan, ktorý si chce v meste niečo vybaviť, nemá kde zaparkovať,“ poukázal na hlavný problém Peter Gavorník, predseda predstavenstva Martinská parkovacia spoločnosť (MPS).
Spoplatnili ulice, ktoré boli zadarmo
Nepomohla ani predošlá parkovacia politika, ktorá pracujúcim vydávala parkovacie karty za ročný poplatok 55 alebo 90 eur. Jej držitelia smú za ňu parkovať na ktoromkoľvek mestskom parkovisku.
„Je to zanedbateľná suma. Týchto kariet máme v centre vydaných cez tisíc kusov, spoplatnených miest máme len asi osemsto,“ vysvetlil.
Mesto preto musí parkovanie v centre zregulovať. Jedným z krokov je spoplatnenie miest, ktoré šoféri doposiaľ využívali zadarmo. Takými boli Ulica Janka Kráľa, V. P. Tótha, okolie Slovenského národného múzea, ulica pod Ústavom M. R. Štefánika, ulice Záborského a Holubyho či časť M. R. Štefánika. V posledných dňoch tu už boli vyznačené parkovacie miesta, pri ktorých už teraz pribúdajú parkovacie automaty.
Vysoké ceny majú odradiť ľudí
Na niektorých z nich si svoje auto budú môcť odstaviť bez akýchkoľvek poplatkov len obyvatelia s trvalým pobytom v Meste – Stred, ak požiadajú o rezidentskú kartu. Za prvé auto totiž nič nezaplatia.
Za druhé auto už ale platiť budú, a to 130 eur. Poplatky za parkovanie pôjdu výrazne hore. Ak bude chcieť parkovať v centre a okolí obyvateľ s trvalým pobytom v meste, ročná karta ho vyjde namiesto doterajších 55 či 90 eur na 280 eur, pričom táto karta pokrýva všetky mestské spoplatnené parkoviská v centrálnej mestskej zóne, vrátane okolia nemocnice. Ľudia, ktorí nie sú z Martina, za takúto kartu zaplatia 700 eur.
V texte sa ďalej dočítate:
- Kto bude platiť za parkovanie najviac,
- čo na novú politiku hovoria poslanci a šoféri,
- nové poplatky v prehľadnej tabuľke.
Vodiči si budú môcť kúpiť aj časový lístok. Za svoje auto na parkovisku zaplatia na maximálne sedem hodín. Ostatné hodiny sú bezplatné.
„Chceme vysokými poplatkami odradiť vodičov od kúpy karty, aby boli aj samotní majitelia áut donútení hľadať aj iné riešenia. Potrebujeme zredukovať množstvo pravidelne a dlhodobo stojacich áut v meste. V regióne už predsa funguje integrovaný dopravný systém. Jednu kartu môžu využívať na vlak, prímestskú a mestskú dopravu,“ vysvetlil Peter Gavorník.

Je to okrádanie, hovoria
Novú parkovaciu politiku chce mesto spustiť od 1. novembra, no už teraz vyvolala veľké vášne. „Osobne to vnímam ako okrádanie, keďže sa nedostaví žiadna protihodnota,“ reagoval na našej stránke na sociálnej sieti Radovan Košťan.
Zavedenie parkovného sa nepáči ani študentom gymnázia. „Aby sme si platili za parkovisko pred školou, mi príde čudné. Niekedy začíname aj treťou hodinou a zvezieme sa aj piati. Asi budeme chodiť autobusom, alebo sa poskladáme na parkovné, lebo sa snažíme byť doma čo najskôr, keďže sme v maturitnom ročníku a potrebujeme čo najviac času na učenie,“ zamyslela sa Ema Berešíková (18), ktorá so spolužiačkami odstavila auto pod gymnáziom.
Kde mám parkovať?
Znechutení sú i nájomníci bytov. Pretože tu nemajú trvalý pobyt, musia za auto zaplatiť vyššie spomenuté sumy. „Mám oficiálnu nájomnú zmluvu, robím v nemocnici. Tam nemôžem mať auto nonstop. Kde ho mám nechať? Neskutočne mi to teraz skomplikovalo situáciu. Celé zle,“ posťažovala sa Michaela Keltošová.