Slovenské národné múzeum (SNM) v Martine si pripomenie 136. výročie narodenia nášho najvýznamnejšieho slovenského maliara. Na jeho narodeniny pripravilo koncert Hudba u Martina Benku, ktorý vzdá hold nielen jeho maliarskemu umeniu, ale aj Benkovej láske k hudbe.
Koncert sa bude konať v Múzeu Martina Benku v piatok 20. septembra o 17.30 h.
Na husliach hral od detstva
Hoci je Martin Benka známy ako zakladateľ slovenskej výtvarnej moderny, o jeho hudobných aktivitách sa vie len veľmi málo. Benka bol výborným huslistom. Na husle sa naučil hrať ako 13-ročný a dokonca komponoval vlastné hudobné diela.

Na koncerte zaznie unikátne naštudovanie Benkovho hudobného diela v podaní sláčikového kvarteta pod vedením Mariána Kramára.
Návštevníci si budú môcť vypočuť nielen málo známu tvorbu samotného maliara, ale aj diela jeho obľúbených skladateľov – Wolfganga Amadea Mozarta, Ludwiga van Beethovena a slovenského skladateľa Eugena Suchoňa, s ktorým sa Benka osobne poznal.
Navrhol dizajn huslí
Hudobná stránka Benkovho života sa premietla nielen do jeho maliarskeho a grafického umenia, v ktorom často čerpal inšpiráciu z hudby, ale aj do ďalších projektov, ako bol napríklad dizajn kubistických huslí, ktoré sám navrhoval a upravoval.
V ateliéroch v Prahe a Martine pravidelne organizoval súkromné koncerty a hrával so sláčikovými kvartetami pre svojich blízkych. V ateliéri svojej vily na Kuzmányho ulici v Martine si dal postaviť práve na túto príležitosť aj hudobné pódium.
Narodeninovým koncertom sa Hudba u Martina Benku nekončí. Reprízu uvedie SNM v novembri a pripomenie si ňou 85. výročie príchodu umelca do Martina a tiež sviatok jeho menín.
Koncert je realizovaný s finančnou podporou mesta Martin a Komisie pre správu pozostalosti Martina Benku pri Fonde výtvarných umení.