TURIEC. Daždivá jeseň, teplá zima a zasa daždivá jar. A potom obdobie dlhého sucha a vysokých teplôt. To sú podmienky, v ktorých v tomto roku rástli poľnohospodárske plodiny. Poľnohospodári v Turci z úrody veľkú radosť nemajú.

Obilniny v horšej kvalite
Hoci množstvo zožatej úrody zodpovedá zhruba vlaňajšiemu výsledku, jeden rozdiel tu predsa je.
„Môžeme hovoriť o priemernej úrode, avšak v horšej kvalite. Vlhko spôsobilo, že v našom regióne bolo zasiatych o 20 percent menej pestovateľských plôch obilnín a tiež ovplyvnilo i kvalitu obilia. Už začiatkom júla, keď sa začala žatva, sa zberala úroda, ktorú poznačili júnové dažde a je v nich vypálený lepok alebo veľa toxínov, ktoré sú pre potravinárske účely neprípustné,“ vysvetlila Ivica Lačná, predsedníčka Turčianskej regionálnej poľnohospodárskej a potravinovej komory, podľa ktorej mala najväčší prepad oproti vlaňajšku repka.

Na juhu vyčíňali hraboše
Priemerné úrody hlásia aj v iných častiach Slovenska. „Niektoré produkčné regióny na juhu mali zaplavené polia a mali tu tiež problém s hrabošmi. Polia z dôvodu napadnutia hrabošom neboli zberané, čo spôsobilo istý výpadok,“ podotkla Lačná.
Vývoj počasia s nerovnomernosťou zrážok nie je pre poľnohospodárov vôbec priaznivý.
„V júni sme odsúvali kosenie tráv kvôli daždivému počasiu , tropické leto zas spôsobilo nedostatok krmovín v letných kosbách, tiež vyschnuté pasienky a urýchlilo nám to zber kukuríc. Teraz na jeseň sme zas kvôli suchu nemohli siať ozimné plodiny ako jačmeň a repku,“ vymenovala.
Vďaka slnečnému letu mohli hospodári tento rok ukončiť žatvu v tradičnom termíne. Z polí posledné obilie zmizlo už 27. augusta. Podľa Ivice Lačnej je však pre Turiec vhodnejšie suché ako daždivé počasie. „Naša zem je ťažká a udrží vlahu. Aj šľachtitelia sa prispôsobujú vývoju počasia. Šľachtia odrody odolnejšie voči suchu,“ vysvetlila.
Kravy boli bez vody
Horúce leto sťažilo poľnohospodárom i chov hovädzieho dobytka. Len v Sklabini chovajú stovku kráv na mäso a tri stovky majú dojníc.
„Dojnice boli v maštali, museli sme povyberať z maštalí steny, aby tam lepšie prúdil vzduch, používame ventilátory a rosiče. Dobytok chovaný na mäso pasieme pod Ploskou, kde chýbala voda. Problém s vodou na pasienkoch spôsobuje nedostatok snehu v zime a aj vypiľovanie lesov, ktoré vlahu zadržiavajú. Válovy a napájadlá boli prázdne,“ vysvetlila. Dojnice pritom v Turci ročne dávajú 25 miliónov litrov mlieka.