SUČANY. Spoločnosť EBA zneškodňuje a zhodnocuje rôzne i nebezpečné odpady v siedmich prevádzkach na Slovensku. Jedna z nich je v priemyselnej zóne medzi Sučanmi a Martinom. Práve tu sa spoločnosť rozhodla dobudovať špeciálnu solidifikačnú linku na nakladanie väčšieho množstva nebezpečných odpadov.
V zozname sú ortuť, azbest, arzén
Obec už minulý rok poslala Ministerstvu životného prostredia (MŽP) SR petíciu a aj svoje nesúhlasné stanovisko, pretože zámer spoločnosti podľa nej nie je v súlade s územným plánom. Ministerstvo dalo spoločnosti EBA ale zelenú. Vo svojom záverečnom stanovisku uvádza aj zoznam nebezpečných odpadov. Niektoré obsahujú prvky ortute, azbestu či arzénu.
Nová solidifikačná linka je naprojektovaná na 100 ton odpadu denne.
Po spracovaní budú látky ekologické
Samotná spoločnosť EBA tvrdí, že jej prevádzka je vzdialená takmer jeden kilometer od zastavaného územia v extraviláne a priemyselnej zóne, ktorá je plne v súlade s územným plánom.
Ako píše na svojej stránke, pri solidifikácii ide o premenu sypkého alebo kvapalného odpadu na pevný materiál, pričom sa vytvárajú fyzikálne bariéry spomaľujúce alebo znemožňujúce transport toxických látok do prostredia.
„Dobudovanie zariadenia prinesie do spracovania odpadov modernizáciu a nové technológie, ktoré sú na konci procesu oveľa viac ekologické. Finálny produkt, ktorý už nevykazuje nebezpečné vlastnosti na mieste spracovania nezostáva, ale je určený na ďalšie využitie mimo regiónu,“ reagovala spoločnosť EBA, ktorá – ako napísala - je tiež otvorená ďalšiemu vecnému dialógu s občianskou iniciatívou.
Územný plán majú rešpektovať všetci
Obec s Občianskou iniciatívou za zdravé Sučany spoločnosti ani odborným posudkom nedôveruje a vyvolal veľký protest, ktorým ľudia tejto prevádzke povedali hlasné nie. S transparentmi a hlasnými pokrikmi ich prišlo na námestie niekoľko desiatok.
„Cítiť tu zápach. Nechceme, aby naše deti dýchali toxický vzduch! Čo im tu necháme, turčiansku záhradku alebo turčianske smetisko?“ znelo z pódia.
„Trváme na tom, že to je v rozpore s územným plánom. Územný plán je základný a hlavný dokument, ktorý by mali rešpektovať všetci. Aj ministerstvo,“ vyhlásil starosta Martin Rybár, ktorý už proti rozhodnutiu rezortu životného prostredia podal v mene obce odvolanie.

Spoločnosť EBA podľa neho stojí na ploche, pre ktorú platí podmienka pokračovať v ekologizácii výrobných procesov tak, aby negatívne vplyvy výroby na okolité funkčné plochy boli minimalizované.
Pozvanie od Eby odmietol
Na protest pozvali organizátori protestu štátneho tajomníka MŽP i zástupcov spoločnosti EBA, účasť nepotvrdili. Martin Rybár pripustil, že spoločnosť EBA reagovala tým, že ich pozvala, aby sa na takúto už fungujúcu linku prišli pozrieť osobne.
„V tomto štádiu je to už zbytočné. Na čo, keď už ministerstvo rozhodlo? Tá pozvánka mala prísť niekde na začiatku,“ reagoval starosta.
Namiesto trávičky nebezpečný odpad
Sučancov tiež pobúrilo zistenie, že spoločnosť už nebezpečný odpad zneškodňuje. „Mysleli sme si, že kompostujú trávičku a konáriky. Až v decembri minulého roka sme sa dozvedeli, že už dlhší čas spracúvajú 44 druhov nebezpečných odpadov a chcú ich rozšíriť na 186 druhov,“ prezradila aktivistka Anna Ferková.
Občania sa v decembri stretli aj so zástupcami spoločnosti, ktorí im priblížili svoj zámer. S ich vysvetlením ale neboli domáci spokojní.
„Bolo tam také zahmlievanie, lebo nebolo jasné, odkiaľ budú ten odpad dovážať. Odvoláme sa na súd aj my obyvatelia,“ dodala Ferková.

Odvolanie svojím podpisom podporila aj Eva Malková zo Sučian. „Záleží mi na kvalite ovzdušia v tejto obci. Pozrela som si aj dokumenty, ktoré sú voľne prístupné na internete a nesúhlasím, aby sa zvyšovalo množstvo spracovávaného nebezpečného odpadu,“ povedala.
Emisie nepoznajú ploty
Sučancov prišli podporiť aj ľudia z okolitých obcí. Martinský poslanec Jozef Petráš poukázal na štúdie SHMÚ, podľa ktorých sú v turčianskej kotline zhoršené rozptylové podmienky.
„Čokoľvek sa deje s ovzduším v Sučanoch, pocítia to aj Martinčania. To isté so spodnými vodami, ktoré idú smerom na Martin. Jednoducho povedané: emisie a spodné vody nepoznajú ploty,“ vysvetlil svoju prítomnosť a podporu Jozef Petráš.
Vypichol tiež výsledky kontrol Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) za roky 2019 až 2022, ktorá zisťovala v prevádzke dodržiavanie 11 podmienok. Z nich 6 vyhodnotila ako nedodržané.
SIŽP zistila, že spoločnosť EBA do niektorých základok primiešala nesprávny druh odpadu alebo spracovala odpad na ploche, ktorá nebola zabezpečená proti nežiadúcemu úniku nebezpečných látok do pôdy a podzemných vôd. „Ak sa dopustili takýchto chýb pri malom množstve nebezpečných odpadov, ako im môžeme veriť pri zneškodňovaní ich väčšieho množstva?“ pýta sa Petráš.

Nie je to právoplatné
Podľa MŽP proces EIA, ktorý posudzuje vplyvy na životné prostredie, ešte nebol právoplatne ukončený, keďže záverečné stanovisko ešte nenadobudlo právoplatnosť. Verejnosť ho môže pripomienkovať a odvolať sa. Proces je teda stále zvrátiteľný.
„V prípade podania odvolaní, tzv. rozkladov, bude konať minister životného prostredia na základe odborných odporúčaní rozkladovej komisie,“ reagoval rezort na vzniknutú situáciu. Rezort eviduje aj petíciu občanov, ktorá bola vyhodnotená v samostatnom konaní na MŽP, a to oddelením sťažností a petícií.
Vo svojej reakcii dodal, že podľa územného plánu obce rozširovanie existujúcej činnosti spoločnosti EBA nie je zakázanou činnosťou.
V Rakúsku sú také linky bežné
Ján Chovanec, riaditeľ Zväzu odpadového priemyslu, tvrdí, že takéto solidifikačné linky máme v krajine tri, ale ani jednu strede Slovenska. Preto sa rozhodli vybudovať ju v Sučanoch, kde v menšej prevádzke funguje už roky.
„Vo všeobecnosti je táto technológia vo svete bežne využívaná, hlavne na stabilizáciu a úpravu odpadov a zbavenia nebezpečných vlastností. Vo veľkej miere sa využíva napríklad v Rakúsku a bežne sa takéto zariadenia nachádzajú aj v blízkosti obytných zón a miest,“ povedal. Zároveň ubezpečuje, že celá prevádzka
má monitorovací systém podzemných vôd a na linke sa budú spracovávať prevažne polotekuté alebo tuhé odpady s obsahom kontaminantov, teda žiadne tekuté kyseliny či ortuť.