MARTIN. Martinčanka Janka Húsková sa prebojovala na majstrovstvá sveta v dog puller športe, ktorý si aktuálne získava srdcia psov a psovodom na všetkých kontinentoch.
Spolu so svojim psom Aresom siahali na svetovom šampionáte v Prahe po najcennejšom kove, ktorý im unikol len o vlások. V disciplíne dog puller runnig bolo z toho nakoniec výborné piate miesto.
Dva nešťastné hody
V spomínanej disciplíne je súťažná plocha rozdelená do troch zón. Psovod stojí v strednej štartovacej zóne s dvoma pullermi (špeciálne kruhy) v rukách. Psovod po dvojklepe pullerov odštartuje a hodí jeden smerom k vybranej bežeckej zóne.
Pes vyštartuje za hodeným pullerom, chytí ho v behu bez zastavenia. S chyteným pullerom sa vracia naspäť k psovodovi do štartovacej zóny. Po vrátení pulleru psovod okamžite hodí druhý puller smerom k druhej bežeckej zóne a proces sa opakuje. Súťaž prebieha 90 sekúnd a cieľom je, aby pes za tento čas úspešne chytil a vrátil puller čo najviac- krát.
„Ares je v tejto disciplíne a vo svojej kategórii veľmi silný. Dokáže mi puller doniesť až jedenásťkrát. Teraz sa nám to podarilo desaťkrát, lenže dvakrát som mu puller zle hodila a tie dva pokusy nám teda nezapočítali. Víťaz disciplíny mal desať platných donesení, čiže ak by som sa viac koncentrovala na hody, isté by sme už mali druhé miesto a čakal by nás, obrazne povedané, rozstrel o zlato. Veľmi ma to mrzí, bola som na seba dlho nahnevaná, ale je to ďalšia skúsenosť, z ktorej sa dá poučiť,“ hovorí Janka Húsková a dodáva, že vďaka Aresovi veľa času získa tým, že je naučený doniesť puller priamo do jej rúk. To všetky psy nerobia a ich psovodi tak musia po puller zájsť, čím strácajú drahocenné sekundy.

Na prvý pohľad sa zdá, že ide o jednoduchú disciplínu, ale nie je to pravda. Na vlastnej koži to zistili i psovodi, ktorí sa venujú klasickému kynologickému výcviku.
„Ich zverenci zvládajú v priemere 4 až 5 platných pokusov. Bez špeciálneho tréningu to nejde. S Aresom sme sa na majstrovstvá sveta zodpovedne pripravovali, dá sa povedať, že na dennej báze,“ prezrádza sympatická Martinčanka, ktorá pracuje na martinskej mestskej polícii, dlhodobo sa venuje kynológii a tiež pôsobí ako dobrovoľný hasič – kynológ v DHZO Sučany.
„Boli sme nedávno v Zubrohlave pomáhať pri hľadaní nezvestnej osoby. Moja sučka Ellis nezvestného našla, no, žiaľ, už sa mu pomôcť nedalo,“ pridáva menej príjemnú skúsenosť Janka Húsková, ktorá má doma troch nemeckých ovčiakov Aresa, Ellis a Donnu.
Treba si to skúsiť
Na svetový šampionát v dog puller športe sa prebojovala vďaka tretiemu miestu z majstrovstiev Slovenska a dvom druhým miestam na kvalifikačných pretekoch v Sabinove. Je to síce mladé odvetvie, no rýchlo napreduje, veľmi populárne je napríklad u našich susedov v Čechách, Poľsku či v Maďarsku. V Prahe na majstrovstvách sveta boli aj súťažiaci z Ukrajiny, Portugalska a Talianska. Dog puller je výborný spôsob, ako sa zabaviť so svojím psom, zároveň mu dopriať potrebný pohyb a posilniť vzájomné puto.
Môže ho robiť každý pes, bez ohľadu na plemeno, vek alebo veľkosť. Súťaží sa kategóriách micro, mini, midi, maxi, drive a heavyweight.
„Na súťažiach štartovali deti a tiež ľudia nad šesťdesiat rokov. Tento šport je skvelý v tom, že nemá prakticky žiadne obmedzenie či už pre psa, alebo človeka. Naozaj ho môže robiť každý. Mám rada nové veci, rada sa púšťam do nových výziev a ani raz som neoľutovala, že som sa dala na dog puller. Treba si ho určite vyskúšať, je to zábava,“ odporúča Janka Húsková.
Následne ešte doplnila, že po dog puller runningu je druhou hlavnou disciplínou dog puller jumping. Tá spočíva v tom, že psovod drží v ruke dva pullery a pes skáče, aby chytil jeden z nich vo vzduchu počas skoku. Po chytení pes dopadne na zem a následne puller púšťa. Psovod následne ponúka druhý puller a pes celý proces opakuje. Cieľom opäť je, aby pes v deväťdesiatsekundovom časovom limite chytil puller čo najviackrát.