MARTIN. V budove kina Moskva otvorili komunitný priestor pre všetkých, aký Martinčania ešte nepoznajú. Je to kombinácia materského centra pre matky s deťmi a klubovne pre školákov. Bezplatný klub môžu využívať celý deň neobmedzene.
Jeho tvorcovia si boli tento model pozrieť v Estónsku, v našej krajine sa tiež pomaly šíri – podobné centrá majú v Kysuckom Novom Meste a v Trnave. Martinčania si ho nazvali Naboso.
„Je to koncept verejnej obývačky, ktorý už v niektorých krajinách Európy funguje. Vyzúva sa u nás a chodíme naboso, aby sme sa tu cítili príjemne,“ vysvetlili Tomáš Gulán s Máriou Ondráčkovou.
Začalo sa to vojnou
Za centrom Naboso stojí pätica tvorcov z troch občianskych združení, ktoré spojili prvýkrát sily po vypuknutí vojny na Ukrajine. Spoločne vytvorili záujmové združenie Synergia. Tomáš Gulán je z MARTinklúzie, Mária Ondráčková s dcérou Emou je z dobrovoľníckeho združenia Wings Forewer, Ivana Súkeníková a Petra Piršelová sú z materského centra Matka a dieťa Turca.
„Keď k nám prišli Ukrajinci, starali sme sa o nich. Rozdeľovali sme im potraviny, šatstvo, vytvorili sme priestor na stretávanie, organizovali vzdelávačky, učili ich po slovensky, pomáhali im hľadať zamestnanie,“ vymenoval Tomáš Gulán.
Za pomoc získala Synergia od mesta Martin ocenenie Dobrovoľník roka 2023, čo členov nakoplo do novej myšlienky.
„Pán primátor s nami podpísal Memorandum o spolupráci. Chcel, aby sme v takejto činnosti pokračovali. My sme však prišli s iniciatívou vytvoriť priestor pre všetky zraniteľné skupiny,“ vysvetlil Gulán.
Navaria čaj, urobia hot-dogy
Členovia Synergie sa zamerali predovšetkým na školákov druhého stupňa základnej školy. „Nemajú družinu, potulujú sa po meste a nemajú sa kde stretávať. Na sedenie pri čaji v kaviarni nemajú peniaze,“ poukázal na možno najzraniteľnejšiu skupinu.

V centre majú školáci čaj zadarmo. Dospelí si v malej kuchynke môžu urobiť kávu a nedávno si spoločne pochutnali na pudingu. Nabudúce vraj budú možno aj hotdogy.
„Chodím sem kvôli zábave, hrám a šípkam zvyčajne s kamarátom, ale dnes nemohol prísť. Doteraz sme sa stretávali v knižnici alebo v školskej klubovni. Táto je ale lepšie vybavená,“ zhodnotil Matej Gurka, šiestak z Martina, ktorého sme tu stretli minulý týždeň v pondelok.
Poobedňajšia klubovňa bola v ten deň dosť tichá, partičku spoločenskej hry si s ním zahrala koordinátorka Ema Ondráčková.
V iné dni tu vraj bývalo veselšie, no mnohých v deň našej návštevy zrejme viac lákalo vonku slnko. Priemerne tu denne príde okolo 30 návštevníkov. Pomaly sa tu učia chodiť. Predsa len, centrum otvorili len nedávno – začiatkom septembra.
Do budúcnosti by chceli „Synergiťáci“ začleniť do centra viac i stredoškolákov. „Napríklad maturantom tu plánujeme počas akademického týždňa sprístupniť non-stop študovňu, aby sa tu mohli spoločne v tichosti učiť,“ uvažuje na hlas Tomáš Gulán.

Multifunkčné centrum
Asi 130 metrov štvorcových v budove kina Moskva naplnili tvorcovia rôznymi aktivitami. Na stoloch si deti môžu kresliť, zo zásuviek povyberať rôzne hry, zahrať si na gitare alebo relaxovať na tuli-vakoch.
V zadnej časti je pingpongový stôl, terč na šípky, fitnes zóna s činkami na posilňovanie. Badmintonové rakety, lietajúce taniere či lopty si môžu zobrať deti do blízkeho parku. Čoskoro pribudne aj kútik s počítačmi. A tomu všetkému kraľuje papagáj Cziggy, miláčik všetkých detí.
Svoje miesto tu majú aj maminy s bábätkami, pretože táto verejná obývačka funguje doobeda ako materské centrum. V malom kútiku si môžu v pokoji dieťa prebaliť i nakojiť, a potom s ním trénovať s niektorými pomôckami motoriku.
Prídu sa porozprávať v slovenčine
Naboso je naďalej aj klub pre ukrajinskú komunitu, ktorá našla v Martine domov. „V našich školách je vyše sto ukrajinských detí, ktoré tu majú tiež vymedzený čas. Spolupracujeme s ukrajinskou učiteľkou, ktorá im pomáha s učením a domácimi úlohami,“ vysvetlil Tomáš Gulán.
Doobeda sme tu stretli dôchodkyňu Svetlanu s Oľgou, ktorá je vydatá za Martinčana. „Konverzujeme tu v slovenčine, aby sme sa v nej zdokonalili,“ zhodli sa. Ako sme sa dozvedeli, potrebuje to najmä Oľga. Má vyššie vzdelanie, no ak sa chce zamestnať, chce sa v slovenčine zlepšiť.

Učia sa pre život
Poobede sme natrafili na dve ukrajinské maminy s deťmi. „Mám tri deti a páči sa im tu, najmladšia ani nechce chodiť do škôlky. Pýta sa viac sem, lebo tu sa pohrá so slovenskými i ukrajinskými deťmi. Naučí sa tak oba jazyky,“ povedala nám s ukrajinským prízvukom Svetlana, ktorá je zaradená do projektu Učenie pre život.
„Projekt je z Únie materských centier a je pre maminy a ich deti do šesť rokov. Ide o začlenenie do spoločnosti formou rôznych edukatívnych aktivít. Podstatou je, aby boli v kolektíve a uľahčili si tak napríklad prechod do škôlky,“ vysvetlila koordinátorka Ema Ondráčková.
Pod dohľadom učiteľov
V klube Naboso je vždy niekto z koordinátorov. Všetci majú pedagogické vzdelanie alebo skúsenosti. Z centra si niektorí odskakujú do škôl, odučia pár hodín a opäť sa tu vracajú. Deň v Naboso spestrujú rôznymi projektami, vďaka ktorým pokryli i financovanie centra. Finančne ich podporilo i mesto, ktoré na ich činnosť vyčlenilo 14-tisíc eur.