VRÚTKY. Historická lokomotíva s vagónom stoja pred firmou ŽOS Vrútky desiatky rokov.
Nielen okoloidúci, ale aj nadšenci železničných vozidiel si chodili pomníkovú dvojicu fotiť a na sociálne siete vešali ich fotky so smutným popisom, že sú v žalostnom stave. Oba boli zanedbané, zhrdzavené, pôvodný náter vybledol.
Dvojmesačná poobedňajšia šichta
Od leta to je však už minulosť. Klub železničných modelárov vo Vrútkach obnovili pomník v spolupráci so ŽOS-kou. Stalo sa tak pri príležitosti 150. výročia činnosti tejto fabriky, ktorá vyrába koľajové vozidlá.
„Naposledy bol pomník rekonštruovaný asi v osemdesiatych rokoch, keď k vystavenej lokomotíve pribudol aj vagón,“ prezradil šéf klubu Ivan Jandík.
Spolu so šiestimi kolegami sa v lete pustili do práce a za dva mesiace sa vozidlá lesknú ako nové.
„Máme v tíme dvoch profesionálnych lakýrnikov, ktorí pracujú v ŽOS-ke, takže to mali ako popoludňajšiu smenu,“ zasmial sa nadšenec historických vlakov.
Vozidlá najprv vyčistila od pôvodného náteru externá firma s mobilným pieskovacím zariadením. „Najviac nánosov bolo v stanovišti rušňovodiča. Tu sme museli urobiť i novú podlahu,“ vysvetlil Ivan Jandík.
Na vlaky použili špeciálny antigrafitový náter s vysokým leskom a odtieňom podľa dobovej dokumentácie. Oba majú namaľované aj svoje výrobné čísla.
Malá Maďarka Anča
Parná lokomotíva má číslo 310.513 a vyrobili ju v roku 1893 v Budapešti s nízkou obstarávacou cenou i prevádzkovými nákladmi. Označenie 310.5 malo na Slovensku 13 rušňov, ktoré jazdili po lokálnych tratiach Košicko - bohumínskej železnici. Niektoré premávali medzi Prešovom a Bardejovom, tri po Orave.
Pre svoj pôvod ich železničiari volali Malá Maďarka. Na Slovensku sú z tejto päťkovej rady vystavené a zachované len dva rušne – jeden je v Železničnom múzeu v Bratislave, druhý vo Vrútkach.

Slúžila viac ako 80 rokov
Lokomotívu z Vrútok volali familiárne aj Anča. Po vojne jazdila po Spiši, istý čas bola v Leopoldove, až ju predali do Zvolena. V päťdesiatych rokoch vyradili z prevádzky na tratiach aj posledné 'tristodesiny.'
Túto trinástu v roku 1954 kúpila ŽOS-ka. Ešte začiatkom sedemdesiatych rokov ju po boku motorovej lokomotívy v dielňach využívali na posunovanie a obsluhu vlečky. Jej rýchlosť dosahovala maximálne 45 kilometrov za hodinu. Po vyradení ju nedali do šrotu, ale vystavili pred budovu.
Pripojený osobný vozeň Ci je vozňom 3. triedy a zrodil sa v Kopřivnici v dvadsiatych rokoch minulého storočia. Podobné vagóny sa vyrábali aj v Rakúsku, tie české však mali toalety v strede vozidla.

Pojazdné múzeum
Klub železničných modelárov vo Vrútkach po troch rokoch dokončil nedávno aj rekonštrukciu ďalšieho vagóna, tentoraz však bude slúžiť na jeho vlastné účely ako pojazdné múzeum.
Modelári chcú doň inštalovať zmenšený model železničnej trate Kraľovany – Oravský Podzámok, ktorý majú v pláne v blízkej budúcnosti vybudovať. Vozeň pochádza zo sedemdesiatych rokov a Vrútočania boli poň v Čiernej nad Tisou.
Takto už majú v dvoch vagónoch vymodelované aj rozsiahle a detailné koľajisko z Vysokých Tatier, druhé je fiktívne. S vagónmi cestujú po rôznych výstavách a podujatiach na železniciach po celom Slovensku i okolitých štátoch.
„V dvoch sú koľajiská, tretí je kinovozeň so spoločenskými hrami pre deti, ktorým tiež premietame Smejka a Tanculienku či rôzne rozprávky,“ pochválil sa Ivan Jandík.
S historickou súpravou bol klub naposledy v Prahe. Najbližšie si tieto vagóny budú môcť pozrieť i Martinčania a to 16. novembra počas podujatia Noc divadiel. Odstavené budú pri martinskej železničnej stanici.

Patálie so zmluvou
Klub s približne desiatimi členmi funguje od roku 2001, od roku 2014 majú priestory v areáli SIM v Priekope, kde otvorili i železničné múzeum s niekoľkými zreštaurovanými koľajovými vozidlami.
Najväčšie koľajisko majú v jednej z budov. Obsahuje stanice v Banskej Štiavnici, vo Východnej, v Príbovciach, Strečne alebo Čremošnom. Momentálne je však zatvorené, keďže mesto Martin nemá so Železnicami SR podpísanú aktuálnu zmluvu, ktorá by povoľovala používanie tamojších koľají.
Tri zrekonštruované vagóny s rušňom, ktoré klub využíva ako pojazdné múzeum, má odstavené na koľajisku mimo areálu.
Spanilé jazdy po Slovensku
Vrútockí modelári vlastnia asi 25 koľajových veteránov, ktoré vyraďujú z prevádzky železničné spoločnosti alebo fabriky. S tými pojazdnými v lete organizujú pre verejnosť špeciálne jazdy po Slovensku.
Tieto prázdniny boli na kremnických gagoch, v máji vzali cestujúcich s bicyklami na cyklovýlet do Liptovského Hrádku. Veľmi nostalgická bola jazda Harmaneckej jaskyne, pretože tu už vlaky nezastavujú.
Členovia klubu tiež zrekonštruovali ikonický červený motoráčik Hurvínek. V lete vozí z hlavnej stanice v Ružomberku nadšencov jazdy na dvoch kolesách ku Zápalkárni, kde sa začína cyklochodník Cyklokorytnička.