MARTIN/NITRA. Martinských hasičov vlani privolali k takmer tristo dopravným nehodám. Približne pri tretine z nich museli z havarovaných áut vyslobodzovať pasažierov. Bezpečne ich dostať von a v prípade potreby im aj poskytnúť prvú pomoc.
Záchranu zranených osôb si môžu trénovať aj vďaka špeciálnej súťažnej disciplíne. Hasiči z Martina sa v nej tento rok stali majstrami.
Vlani striebro, teraz zlato
V piatok 4. októbra sa v areáli výstaviska Agrokomplex Nitra konali Majstrovstvá Slovenska vo vyslobodzovaní zranených osôb z havarovaných vozidiel. Išlo v poradí už o 14. ročník.

Súťažné tímy čakala nasimulovaná dopravná nehoda. Zrážka áut či vozidlo prevrátené na strechu.
„Úlohou súťažných družstiev je rýchle, bezpečné a efektívne vyslobodenie zranenej osoby či osôb z havarovaného vozidla. Súčasťou vyslobodenia je aj poskytnutie prvej pomoci zranenej osobe a jej následný transport na stanovené miesto,“ priblížil Hasičský a záchranný zbor SR.
Súťaže sa zúčastnili dve družstvá z Čiech, jedno z Maďarska a deväť zo Slovenska. Turiec reprezentovali martinskí hasiči Jozef Pravňan, Peter Ondrľa, Patrik Herle, Matej Kišša, Ján Vaško a vedúci družstva Miloš Kmeť.

Vlani skončili druhí najlepší a aj tento rok sa postavili na víťazné stupienky. Domov odchádzajú s prvým miestom a titulom majstrov Slovenska. V celkovom poradí sa umiestnili na druhej priečke za pražským družstvom.

Úlohu splnili za 18 minút. No nielen rýchlosť bola rozhodujúca. „Rozhodcovia berú do úvahy taktiku, techniku, zdravotnú pomoc a velenie veliteľa,“ dopĺňa Marek Veselovský z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Martine.
Pomoc pri reálnych zásahoch
Martinskí hasiči sa netešia len z umiestnenia a cenného kovu, skúsenosti zo súťaže a tréningov môžu zúročiť aj pri reálnych zásahoch.

„Vďaka takýmto súťažiam si hasiči zdokonaľujú svoje schopnosti pri záchrane osôb z havarovaných vozidiel,“ konštatuje Veselovský.
Ako dodáva, vlani zasahovali pri 288 dopravných nehodách a približne pri tretine z nich bolo potrebné dostať osoby bezpečne von z vozidla.
Myslieť pritom musia aj na protipožiarne opatrenia. „Pri takejto udalosti je tiež dôležité zabezpečiť vozidlo proti pohybu a úniku nebezpečných látok, a, samozrejme prvú predlekársku pomoc,“ dopĺňa.
Hasiči aj trénovali, vďaka spolupráci s tunajšími firmami mohli vo vhodných priestoroch a na vrakoch simulovať dopravné nehody.
„Vďaka patrí aj Natálii Sklenárovej, ktorá robila figurantku, ,zranenú osobu‘, a aj firme Metalskoba, ktorá nám pomohla s kúpou pracovného náradia,“ dodáva na záver.
