DUBOVÉ. V Dubovom v okrese Turčianske Teplice našla miestna obyvateľka uhynutú volavku. Podľa zoologičky Márie Apfelovej zo Správy národného parku Veľká Fatra, volavka nevykazovala žiadne známky poranenia ani viditeľné poškodenie.
Vták preto putoval na vyšetrenie Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) v Martine, ktoré potvrdilo podozrenie na vtáčiu chrípku.
„V tomto období prebieha migrácia vtákov a ich koncentrácia vo veľkých kŕdľoch, kde je prenos vtáčej chrípky, ako aj iných chorôb ľahší a rýchlejší,“ vysvetlila Mária Apfelová.
Veterinári už v súvislosti s prvým prípadom prijali opatrenia „Robíme bioochranu chovu domácej hydiny v postihnutej obci a zároveň prebieha monitoring sťahovavého vtáctva. Výskyt vtáčej chrípky sa objavuje v tomto období každý rok,“ povedal riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Martine Jaroslav Hurník.
Prvá bola labuť
Prvý tohtoročný prípad vtáčej chrípky sa objavil na Slovensku 23. septembra pri Komárne, kde našli uhynutú labuť.
Jej výskyt hlásia viaceré európske krajiny. Francúzsko, cez ktoré migrujúce vtáky prelietavajú, zvýšilo stupeň ohrozenia zo zanedbateľný na stredný. Znamená to, že sa sprísnia bezpečnostné opatrenia v okolí hydinárskych fariem.
Podľa TASR Francúzsko od leta zaznamenalo už štyri miesta výskytu vtáčej chrípky na farmách. „Po úspešnej minuloročnej očkovacej kampani sa preto krajina rozhodla začiatkom októbra spustiť druhú kampaň vakcinácie kačíc na farmách, kde sa nachádza viac ako 250 vtákov,“ uvádza TASR.

Najnebezpečnejšie sú kačice
Mária Apfelová upozorňuje, že vírusom sa môžu nakaziť aj niektoré druhy cicavcov, vrátane človeka. Sťahovavé vodné vtáctvo a najmä kačice divé sú prírodným rezervoárom vtáčej chrípky a zároveň sú aj najviac odolné voči infekcii.
Ľahšie nakaziteľná je domáca hydina. Zoologička z NP Veľká Fatra tvrdí, že prejavy sa dajú ľahko rozpoznať. „Pokles príjmu krmiva alebo vody, pokles produkcie vajec po viac ako dva dni a vyššia miera týždennej úmrtnosti,“ uvádza Apfelová.