TURIEC. V Turci naďalej platí mimoriadna situácia, ktorú vyhlásili v lete kvôli zvýšenému výskytu medveďa hnedého. Na pohyb v blízkosti dedín upozorňujú viaceré dediny, nedávno to urobila Turčianska Štiavnička, v ktorej sa šelma pohybuje v blízkosti turistickej atrakcie.
Zbystriť pozornosť by mali najmä hubári, ktorí sa s medveďom stretávajú pomerne často. Smutným príkladom je aj hubár v obci Hybe, ktorý začiatkom októbra po strete so zvieraťom zomrel.
Chodia na jablká
Na sociálnej sieti obec Turčianska Štiavnička už opakovane uvádza, že šelmu vidieť v blízkosti dediny, a to v okolí cintorína a turisticky obľúbenej atrakcii ako je prameň Medokýša, odkiaľ sa vychádza k Teplickým serpentínam.
Aj pri serpentínach vídať ráno okolo ôsmej hodine medvedicu s mláďaťom.
Meteorológovia hlásia príchod babieho leta, ľudia budú serpentíny v lese pri kaštieli vyhľadávať. Starosta Peter Vrabec preto upozorňuje, aby si tu dávali pozor. A nielen tu.
„Občania ma pravidelne informujú, že medveďa videli. V lete chodili ku kukurici, teraz chodia k jablkovej aleji smerom do Sučian pri cintoríne,“ upozorňuje starosta Peter Vrabec, ktorý výskyt šelmy nahlasuje pravidelne aj zásahovému tímu.
V dedine už pristúpili aj k opatreniam. „Aby sa ľudia nebáli chodiť po dedine, verejné pouličné osvetlenie vypíname neskôr a dlhšie svietime i ráno,“ dodal starosta.

V Podhradí sa už strieľalo
Nebezpečne blízko pri dedine sa pohybujú viaceré medvede aj v Podhradí.
„Objavujú sa pri tanečnom kole pri záhradách. Kedysi tu za sezónu chodil jeden medveď, teraz ich tu je viac. Dokonca aj medvedica s dvomi malými,“ povedal starosta Miroslav Jánošík, ktorý prítomnosť medveďa pravidelne nahlasuje zásahovému tímu. Jedného v júni museli odstreliť.
Za mesiac a pol 145 hlásení
Turiec spadá do kompetenčného územia Zásahovému tímu pre medveďa hnedého – Západ. Jeho vedúci Juraj Žiak pre MY Turčianske noviny uviedol, že hlásení majú dosť.
„Od začiatku septembra evidujeme spolu 145 hlásení o pohybe medveďa hnedého v intraviláne alebo v jeho tesnej blízkosti,“ povedal.
Z martinského okresu bolo 112 hlásení, 42 z okresu Turčianske Teplice.
Zásahový tím eviduje najmä počet problémových šeliem, ktoré sa snaží prioritne vyhnať z blízkosti dedín. Snažia sa o to plašením, streľbou z plynovej pištole so šrapnelom, nastreľovaním problémového jedinca gumenými projektilmi, montážou akustických plašičiek, monitorovacími zariadeniami a elektrickými ohradníkmi.
„Ak sa ani po opakovanej systematicky realizovanej preventívnej činnosti nepodarí jedincovi prinavrátiť plachosť, pristupujeme k samotnej eliminácii,“ povedal Žiak.

Problémové medvede sa strieľajú
Od mája do 15. októbra v oblasti podhoria Veľkej a Malej Fatry usmrtili 24 problémových medveďov, ktorí spôsobovali škody na majetku, ovocných drevinách, oplotení, hydine a hospodárskych zvieratách.
Ako ďalej uvádza Juraj Žiak, v súčasnosti plánujú odstrel ďalších, a to v troch lokalitách Turčianskej kotliny. Počet a miesto však nechcel zverejniť kvôli bezpečnosti obyvateľov.

Cez deň spia
Medvede sa podľa neho objavujú najmä vo večerných hodinách, zvyčajne v tom istom čase. Zásahový tím monitoruje pohyb medveďov v intravilánoch obcí najčastejšie medzi 22. a 2. hodinou.
„Lákajú ich ovocné stromy a orechy, ktoré konzumujú aj so škrupinami. Vchádzajú aj do záhrad a dvorov,“ opisuje skúsenosti Juraj Žiak.
Cez deň spia, no napriek tomu sú známe práve ich denné strety s človekom.
„Hubári ich zvyčajne v ich ležoviskách, ktoré majú v hustom poraste, vyrušujú. Ak sa medveď pohybuje po lese cez deň, tak preto, že ho niekto zobudil a vyplašil,“ vysvetlil zoológ s niekoľkoročnými skúsenosťami.
Ako predchádzať stretu s medveďom?
- pred vstupom do lesa si zistite, či lokalita nepatrí k tým, kde je výskyt medveďa vyšší,
- všímajte si stopy,
- vyhýbajte sa hustému porastu a zdrojom potravy pre medveďa (čučoriedky, maliny, mraveniská…),
- medvede sú aktívne skoro ráno, večer a v noci,
- upozornite na svoju prítomnosť pískaním, hlasným rozhovorom, búchaním palice do stromov,
- pohybujete sa po lese v skupinkách a po turistických trasách, po ktorých chodí viac turistov,
- pri chatách alebo stanoch netreba nechať zvyšky jedál, ktoré môžu medveďa prilákať
Ako sa správať pri strete s medveďom?
- ostať pasívny, neutekať, ani sa k nemu nepribližovať,
- nepozerať mu do očí, pre zviera je to znak agresie,
- ak dôjde k napadnutiu, treba si nehybne ľahnúť na brucho, aby ste si ochránili životne dôležité orgány, rukami si chrániť hlavu a krk,
- účinný je aj paprikový sprej s dosahom 7,5 metra. Sprej na medvede by mal mať minimálne 225 g a obsahovať 1 – 2 % kapsaicínu.
Dediny, v ktorých nahlásený výskyt medveďa a vyhlásená mimoriadna situácia
- Belá-Dulice, Blatnica, Ďanová, Folkušová, Kláštor pod Znievom, Lipovec, Necpaly, Nolčovo, Podhradie, Sklabinský Podzámok, Sučany, Turčianske Jaseno, Turčianske Kľačany, Turčianska Štiavnička, Vrícko a v meste Vrútky.
- Čremošné, Háj, Mošovce, Rakša, Slovenské Pravno, Turček a mesta Turčianske Teplice
Zásahový tím pre medveďa hnedého – Západ
Turiec - 0910 658 615
tiesňová linka 18 0 81