MARTIN. Neplodnosť mužov bola kedysi tabu, Pandorinu skrinku viac pootvoril až známy moderátor.
O tom, ktoré povolania sú rizikové a ktorí muži majú spermie najkvalitnejšie, sme sa porozprávali s lekárom PETROM KRAJKOVIČOM, ktorý je špecialistom v reprodukčnej medicíne, dvadsať rokov pôsobí v jednom z prvých centier asistovanej reprodukcie Helios v Martine.
Neplodnosť je pre mužov veľmi intímna záležitosť. Nespôsobuje to problém pri jej riešení?
Kedysi bola mužská neplodnosť obrovským tabu. Nie každý muž dokázal priznať sám sebe či okoliu, že má problém. Vždy ich k nám dotlačili ženy. Dokonca mali pocit, že len oni majú spermiogram zlý a všetci ostatní ho majú v poriadku.
Tú Pandorinu skrinku ešte viac nedávno otvoril známy moderátor, ktorý sa verejne priznal, že nemôžu mať deti, lebo má horší spermiogram. Je dobré, že sa o tom chlapi rozprávajú.
Dnes si chodia urobiť spermiogram dobrovoľne aj každé dva týždne, aby vedeli, či sa im zlepšil alebo nie. Dnes keď poviete, že som bol na spermiograme alebo umelom oplodnení, tak to je ako by ste povedali, že som bol kúpiť chlieb.
Kedy by mali muži prísť si urobiť spermiogram?
Určite pri snahe otehotnieť, po roku nechráneného pohlavného styku je to jedno z prvých vyšetrení pri diagnostike neplodnosti. Druhou veľkou skupinou sú onkologické ochorenia pred plánovanou chemo alebo rádioterapiou, ktorá ovplyvňuje a znižuje kvalitu reprodukčných buniek.

Časť mužov si robí spermiogram pre zaujímavosť, je v ňom dokonca možné vidieť úroveň stresu v organizme. Často nám odosielajú pánov na vyšetrenie urológovia alebo endokrinológovia pri iných ochoreniach urologických a hormonálnych. Vojaci si dávajú mraziť spermie pred zahraničnými misiami.
Čo všetko prezrádza spermiogram? Ako má vyzerať zdravá spermia?
Pri vyšetrení sa vyhodnocuje asi tridsať parametrov. Najznámejšie sú počet, pohyblivosť a tvar spermií. V normálnom spermiograme nájdeme viac ako pätnásť miliónov spermií na mililiter ejakulátu s pohyblivosťou viac ako štyridsať percent a morfológiou správnym tvarom nad štyri percentá.
Väčšina mužov si myslí, že všetky ich spermie sú tvarovo pekné, bohužiaľ takto to nie je. V ejakuláte iba asi štyri až šesť percent spermií má ideálny tvar, ostatné sú deformované. Deformovaná spermia oveľa ťažšie oplodní vajíčko ženy. Z iných parametrov je to objem ejakulátu, pH, genetika spermie a iné.
Aké majú dnešní muži spermiogramy?
Zhoršujú sa.

Dá sa im pomôcť?
Kvalita spermií je jedna z mála medicínskych oblastí, kde sme sa pohli minimálne. Priznám sa, že ani po 25 rokoch praxe neviem u väčšiny mužov „vyliečiť“ zlý spermiogram.
Existujú rady, že zlepšiť životosprávu, nenosiť tesné slipy, mobil vo vrecku, nefajčiť, schudnúť. Ale klient príde o dva mesiace a spermiogram môže mať ešte horší.
Ako je to možné?
Spermie rastú 74 dní, teda asi dva a pol mesiaca. Sú jedny z najrýchlejšie rastúcich tkanív tela, pričom semenníky dokážu denne vyprodukovať desať miliónov spermií. Čo však rýchlo rastie, to dokážete aj rýchlejšie zničiť alebo ovplyvniť, napríklad fajčením, alkoholom, vplyvom žiarení, zvýšenou teplotou.
Ale nedokážeme zistiť vplyv jedného faktora. Vždy je to zmes viacerých. V tom prípade nevieme kontrolovať, či muž dodržiava všetky opatrenia, ktoré má. Musel by som ho kontrolovať celý deň počas dva a pol mesiaca a aj tak nemusím prísť na to, čo zhoršilo jeho kvalitu spermií.
Ja to vysvetľujem takto: Máte sto fajčiarov, prečo len desať z nich dostane rakovinu? Je to o individuálnej citlivosti.
Do istej miery vieme niečo vysledovať u darcov spermií. Sú to mladí muži, ktorí k nám chodia každý týždeň, takže zistíme, ktoré aktivity za uplynulé dni mohli ich vývoj ovplyvniť.
Čo sa ďalej dočítate?
- Ktoré povolania majú negatívny vplyv na spermie,
- v akých odvetviach si majú ženy hľadať budúcich otcov svojich detí,
- prečo sú špeciálnou skupinou svalnatí muži,
- kto je na tom s neplodnosťou horšie - muži alebo ženy?
Samozrejme, máme desať až pätnásť percent pacientov, u ktorých príčinu horšieho spermiogramu vieme určiť ľahko. Je to následok chorôb, napríklad cukrovky, vysokého krvného tlaku, genetického ochorenia, rádiochemoterapie.
Po mumpse nemusí mať muž vôbec žiadne spermie. Taktiež sa výsledky zhoršia po horúčke, chrípke. Spermiogram však nikdy nie je rovnaký. Je to tkanivo, ktoré rastie nanovo. Takže výsledok jedného spermiogramu nie je diagnóza na celý život.
Čo vo všeobecnosti odporúčate na zlepšenie kvality spermií? Pomôžu vitamíny?
Vitamínov je na trhu veľa, ale ani jedny neplodnosť nevyliečia. Sú len podporným prvkom. Odporúčam ich, ale s upozornením, že ak nijako nepomôžu, určite neublížia. Dnes máme vitamíny v každom jedle, takže nepredpokladám, že muž, ak má pestrú stravu, ich má nedostatok.
Je dobré vyhnúť sa zahrievaniu semenníkov, teda nenosiť tesné slipy a nohavice. Menej šoférovať, bicyklovať, lebo sa pri tom zahrievajú semenníky, nenosiť mobil vo vrecku, pretože je blízko semenníkov, vyhýbať sa fajčeniu, alkoholu, rôznym žiareniam. A najmä vyhýbať sa stresu.
Ktoré sú rizikové povolania?
Tie, ktoré napríklad vyžadujú dlhé šoférovanie, lebo semenníky majú byť v teplote pri 34 stupňoch. Pri dlhšom sedení, keď si ešte aj zapne muž vykurovanie sedadla, sa vyhrejú na 37 stupňov, a to nie je dobre. Spermie teplo ničí. Preto sú rizikoví aj zvárači alebo tí, ktorí robia pri výparoch, horúcich peciach.
Ďalšou skupinou sú manažéri, u ktorých je nežiadúci stres-faktor, a IT-čkári. Všeobecne existuje veľa štúdií, podľa ktorých žiarenie a siete na zdravie nemajú vplyv, no vo všeobecnosti majú IT-čkári horšie spermiogramy.
Radím im, aby nenosili mobil vo vrecku, počítač nedržali na nohách, ale ďalej od tela, namiesto bezdrôtových zariadení používali radšej tie s káblikmi.
Samostatná skupina sú policajti a vojaci. A príliš svalnatí, vypracovaní muži.
Svalnatí muži...?
Áno. Čím je muž svalnatejší, tým sú jeho spermie v horšom stave. Mierne a pravidelné cvičenie je v poriadku, lebo má dobrý vplyv na vyplavovanie testosterónu, ktorý je dôležitý pri tvorbe svalovej hmoty. Ale nadmerné cvičenie môže mať opačný efekt.
Najmä ak muž užíva rôzne testosterónové preparáty na zväčšenie svalovej hmoty. Keď telu dodáte príliš testosterónu, mozog vypne semenníky, ktoré tvoria testosterón. Lenže tým pádom vypne aj tvorbu spermií.
V akom odvetví si má potom žena hľadať vhodného budúceho otca svojich detí?
Najplodnejší sú – nazvem ich - „leháristi“. Úplní flegmatici, ktorí nemajú stres a majú celý svet na háku.
Rastie neplodnosť u mužov?
Myslím, že áno, ale spôsobujeme si to my sami. Neplodnosť však nie je choroba, ale stav, keď sa páru nedarí otehotnieť. Vieme neplodnosť obísť inou – asistovanou cestou, ale nie ju vyliečiť. Vždy pozývame na stretnutie oboch partnerov, pretože neplodnosť sa netýka len jedného z nich, ale oboch.
Uvediem príklad. Máme dvoch mužov štyridsiatnikov, ktorí majú zhoršený spermiogram. Jeden má 28-ročnú, druhý 42-ročnú partnerku. Ich manažment neplodnosti je úplne iný.
Prvému poviem, nech užíva vitamíny, majú pohlavný styk a prídu o mesiac na kontrolu. Druhému, ktorý má 42-ročnú partnerku, poviem, že jeho spermiogram ma až tak netrápi, ako jeho partnerka. Lebo uňho je vek len číslo, ale jej už starnú vajíčka.
Keď za mnou príde 40-ročný pár a žena otehotnie, to embryo vlastne vzniklo spojením dva a pol mesačnej spermie so 40-ročným vajíčkom.
U koho sa stretávate s väčšou neplodnosťou – u mužov či u žien?
Kedysi existovali tabuľky, že z päťdesiat percent je neplodnosť prítomná u žien, v tridsiatich percentách u mužov a v dvadsiatich percentách je to spoločný problém. Lenže tá istá žena je v istom období plodná, v istom nie. Kam ju zaradiť? Päťdesiatnik s polovičnou dávkou spermií oveľa ľahšie otehotnie s 28-ročnou ako so 43-ročnou partnerkou.
Je veľa párov, ktoré majú prvé dieťa po umelom oplodnení. Po tom pôrode sa jej cesty akoby premažú. Ako motor po naštartovaní. Žena sa venuje dieťatku, majú pohlavný styk vtedy, keď majú chuť.
Pritom partner má zhoršený spermiogram a v pohode otehotnejú. Je to úplne bežné. Podstatou je faktor hlava. Mužov vek netlačí, niektorí sú plodní do smrti. Ženy áno, preto začnú tlačiť na pílu. Vtedy sa dostávajú do stresu, ktorý im ovplyvňuje cyklus i kvalitu vajíčok.