RAKOVO. Obchodný reťazec Lidl chce v Rakove postaviť logistické centrum, z ktorého bude zásobovať svoje predajne v širšom okolí. Kým vedenie obce investíciu víta, okolité dediny sú od začiatku proti.
Samotný zámer je známy už viac ako tri roky. Podľa pôvodných plánov už mali centrum stavať, proces sa však naťahuje. Obce sa snažia výstavbu zastaviť, posielajú námietky a odvolania.
Argumentujú zhoršením už teraz neúnosnej dopravnej situácie. Upozorňujú aj na hluk, ktorý budú spôsobovať denné prejazdy kamiónov s nákladom tovaru, ako aj samotná prevádzka centra.
Nepáči sa im ani to, že rozsiahly areál má vyrásť niekoľko desiatok metrov od rodinných domov.

Obce sa usilujú projekt zvrátiť, no zatiaľ bezvýsledne. Potrebné inštitúcie vydali súhlasné stanoviská. Martinský okresný úrad ešte dva roky dozadu rozhodol, že zámer nemusí prejsť procesom EIA, teda posudzovaním vplyvov na životné prostredie.
S týmto verdiktom sa stotožnil aj odbor opravných prostriedkov žilinského okresného úradu, ktorý sa vecou zaoberal po tom, čo sa voči rozhodnutiu martinského úradu obce odvolali.
Úrady sa pritom opierajú aj o závery dopravnej či hlukovej štúdie a potrebné opatrenia, ktoré musí investor splniť. Starosta Rakova dodáva, že lokalita je už dlhodobo určená na priemyselné účely, pričom sklady obchodného reťazca sú ekologickejšou voľbou.
Sklady tovaru
Navrhovaný logistický areál v Rakove má slúžiť na centrálne skladovanie sortimentu spoločnosti a zároveň na expedíciu tovaru do jednotlivých prevádzok. Skladovať tu plánujú napríklad potraviny, mäsové a mrazené výrobky či zeleninu.
Umiestniť ho chcú mimo zastavaného územia obce, v areáli bývalej drevovýroby. Aktuálne tu stojí už nefunkčná výrobná hala a pole.
Celý areál má zabrať približne 19 hektárov. Dominovať mu bude veľká skladová hala, ktorá si vyžiada sedem hektárov, zeleň ďalšie štyri. Projekt ráta s vytvorením 345 parkovacích miest pre osobné autá a 105 pre kamióny. Zamestnať tu plánujú 410 ľudí. Náklady Lidl odhadol na 50 miliónov eur.
Boja sa hluku aj kolapsu dopravy
Plánovaná výstavba trápi najmä susedné obce Rakova. Starostka Príboviec vidí najväčší problém investície v narušení pokojného života miestnych. Ako upozorňuje, centrum má byť postavené v blízkosti rodinných domov obyvateľov v časti Píla.
„Naši obyvatelia budú obmedzení hlukom, prachom, emisiami, zlou dopravnou situáciou, ktorá je od výjazdu z okresného mesta Martin až po Príbovce a naopak, či už v ranných špičkách, alebo na ceste domov,“ vraví starostka Viktória Fľaková.
Plánovaný areál bude približne 150 metrov od rodinného domu Michaely Šisitkovej. Budovať si ho s manželom začala pred dvadsiatimi rokmi, keďže Príbovce boli pokojná dedina. Hovorí, že s prevádzkou o pokoj prídu.

Ako dopĺňa starosta Beníc, výstavba sa dotkne aj ďalších ľudí v regióne. Investor plánuje pri ceste I/65 vybudovať okružnú križovatku a tá podľa neho dopravu výrazne spomalí.
„Nemáme vybudovanú infraštruktúru na logistické centrum takého typu. Už teraz je problém dostať sa ráno do Martina a poobede naspäť. Ľudia z okolitých obcí potrebujú dochádzať do práce, školy, za zdravotnou starostlivosťou a službami. Už teraz je to zlé, po výstavbe to dobré nemôže byť,“ vraví starosta Milan Remšík a dodáva, že emisie a výfukové splodiny z dopravy budú mať veľký vplyv na životné prostredie.
Vraví tiež, že prínos centra v podobe nových pracovných miest pre štyristo ľudí nemôže byť nadradený nad tisícky ľudí v regióne.
V uplynulých týždňoch sa rozhodli vyjadriť svoj nesúhlas aj formou videa, ktoré sa šíri na sociálnych sieťach. „Video sme zvážili aj preto, že ľudia ani nevedia, čo znamená logistické centrum. Tu si nepôjdeme kúpiť pečivo, ako si niektorí myslia. Vyrastie nám tu obrovská hala, dominantná stavba do výšky 20 metrov. Treba si uvedomiť, že to bude obor v Turčianskej kotline,“ vysvetľuje ďalej starostka Príboviec Viktória Fľaková.
Ekologickejšia voľba
Starosta Rakova Patrik Antal hovorí, že lokalita existuje na priemyselné účely už viac ako 40 rokov. Ešte pred spoločnosťou Lidl si ju vyhliadol iný investor, ktorý tu chcel vyrábať súčiastky pre automobily.
V územnom konaní napokon obec nepokračovala a dali prednosť skladom potravín, čo sa im javilo ako lepšia a ekologickejšia voľba.
„Výhody vidíme nielen pre obec Rakovo, ale aj pre región. V tejto dobe má investor už platné stavebné povolenie na novú trasu vysokého napätia z Martina do Rakova. Posilní už teraz preťažené vedenie, ktoré je veľakrát poruchové. Tiež križovatka pri čerpacej stanici nie je dostatočne bezpečná. Lidl sa zaviazal vybudovať novú a bezpečnejšiu križovatku nielen pre seba, ale aj pre okolité komunikácie smerujúce na cestu 1. triedy 1/65,“ vysvetľuje prínosy investície starosta Rakova.

Odvoláva sa aj na dva dopravné prieskumy, jeden z konca septembra v roku 2019 a ďalší zo začiatku júna 2022. „Boli odsúhlasené správcom komunikácie SSC Bratislava a realizované v súlade s platnými STN a TP,“ dodáva starosta.
Investor sa vo svojom zámere rovnako háji dopravnou štúdiou, podľa ktorej bude navrhovaná okružná križovatka na štátnej ceste I/65 kapacitne vyhovovať aj po náraste dopravy kvôli logistickému centru. Zároveň však rátal aj s výstavbou rýchlostnej cesty R3, ktorá je aktuálne v nedohľadne.
Denne by malo do areálu prísť maximálne 250 kamiónov, v priemere rátajú s dvesto. V čase rannej dopravnej špičky rátajú podľa starostu s piatimi kamiónmi, v poobednej so šiestimi.
Spoločnosť zároveň dodáva, že zamestnanci logistického centra nemajú príchod sústredený v rannej špičke ako pracujúci v existujúcich závodoch v Košťanoch nad Turcom či v Martine.
Spoločnosť bude musieť prijať aj niekoľko zmierňujúcich opatrení, okolo areálu napríklad vybudujú protihlukovú stenu a na zdroje hluku, komíny či ochladzovače nasadia tlmiče zvuku.
Starosta Rakova aj súkromný investor rovnako pripomínajú, že lokalita je už dlhodobo nevyužívaná. "Pôda v lokalite nie je orná, ide o trvalý trávnatý porast, kde je celé územie podmáčané a nižšej bonity," dodáva starosta Antal.
Vo vyjadreniach je investor opatrný
Zaujímali sme sa, v akej fáze sa investícia aktuálne nachádza, či investor aj naďalej ráta s umiestnením logistického centra na navrhovaných pozemkoch v Rakove a prečo si vybrali práve túto lokalitu. Žiadali sme aj o reakciu na námietky obcí a rozbehnutú petíciu.
„Aktuálne máme na Slovensku 165 predajní, ktoré tovarom zásobujeme z troch logistických centier (Sereď, Nemšová, Prešov). V súvislosti s ďalším rozširovaním našej siete máme záujem rozšíriť aj počet našich logistických centier, pričom do úvahy prichádza aj spomenutá lokalita. Proces výstavby logistického centra je však mimoriadne náročný a dlhý, potrebné je správoplatnenie viacerých podkladov. Pred ukončením tohto procesu je z nášho pohľadu ťažké odhadnúť ďalší vývoj, a preto sa nateraz nebudeme bližšie vyjadrovať,“ uviedla za spoločnosť Adriana Maštalircová.

V reakcii na námietky obcí investor uviedol, že zvažoval viaceré lokality, napr. Sučany, Košťany nad Turcom, Martin.
„Nenachádzajú sa tu vhodné pozemky s požadovanou rozlohou 18 až 20 hektárov, ktoré by bolo možné z pohľadu vlastníckych vzťahov v akceptovateľnom časovom horizonte vysporiadať," odôvodňoval konečný výber parciel v Rakove.