TURANY, MOŠOVCE. V minulosti známe učilištia s tradičnými odbormi poznačila súčasná doba, v ktorej remeslo už nie je v kurze. Drevárske učilište skončilo v Turanoch v roku 2011, o rok na to aj poľnohospodári a rybári v Mošovciach.
Obe sa stali organizačnou zložkou bývalej strojárskej, dnes Spojenej školy v Martine. Drevárske odbory medzitým zanikli, rybári ešte prežívajú, i keď v malom počte. Budovy, z ktorých sa vysťahovali, chátrajú. Žilinský samosprávny kraj ich už roky nemôže predať.
Liečebňa padla
Stredoškolská budova v Mošovciach mala slúžiť pre 26 pacientov s Alzheimerovou chorobou a pre štridsať obyvateľov zariadenia sociálnych služieb. V bývalom internáte kraj plánoval zdravotnícke zariadenie na preliečenie geronto-psychiatrických ochorení s lôžkami, v telocvični zas rehabilitačnú časť.
Tiché prostredie pri športovo-rekreačnom areáli Drienok bolo na to ako stvorené a župa hovorila o špičkovej zdravotnej starostlivosti. Súčasťou mala byť kaplnka i ubytovanie pre správcu a občasné ubytovanie pre rodinných príslušníkov.
Krajskí poslanci jeho výstavbu v roku 2018 schválili, mali pripravený i projekt. Odhadované náklady boli takmer päť miliónov eur. Avšak ani po šiestich rokoch sa na budove nezačali žiadne stavebné úpravy a pustne.
„Bohužiaľ, podmienky výziev, ktoré sme chceli využiť na financovanie zariadenia, nám neumožňovali rekonštrukciu z Plánu obnovy a odolnosti. Ide napríklad o limitujúcu podmienku ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré určuje celkovú maximálnu kapacitu podporeného projektu na tridsať klientov. Z toho dôvodu musíme hľadať iné zdroje financovania,“ reagovala hovorkyňa župy Eva Lacová.
Školu v Turanoch nikto nechce
Prázdnotou zíva aj bývalé drevárske učilište v Turanoch. Budova s rozsiahlym areálom blízko železničnej stanice vzbudzuje u domácich smútok. Škola v mestečku, v ktorom drevárska výroba siaha do druhej polovice 19. storočia, vychovala tisícky stolárov.
Podľa našich informácií malo o budovu v minulosti záujem mesto Turany, ktoré chcelo prestavať internát na jednoizbové nájomné byty pre mladých, jedáleň využiť na denný stacionár a telocvičňu otvoriť domácim na športové aktivity.
Mesto vraj žiadalo previesť majetok do svojho vlastníctva, župa však nesúhlasila. Župa sa ju rozhodla predať a zatiaľ sa jej to nedarí.
Aktuálne ju opätovne od septembra ponúka na predaj cez obchodnú verejnú súťaž. Uzávierka pre záujemcov je do 29. novembra na poludnie. Jediným kritériom pri výbere víťaza je ponúknutá cena.
Župa si však stanovuje minimálnu hranicu, pod ktorú by sa záujemcovia dostať nemali. Za školskú budovu chce minimálne 750-tisíc eur.
Okrem samotnej budovy vrátane strojov a prístrojov ponúka na predaj aj kotolňu, garáž a pozemky. K areálu patrí tiež parkovisko a ihrisko pre plážový volejbal, ich kúpna cena je jedno euro.

Učilište predávajú po kúskoch
Časť majetku, ktorý patril k škole, sa už župe podarilo predať. V roku 2020 formou obchodnej verejnej súťaže predala v Drevine dielne odborného výcviku s okolitými pozemkami. Župa chcela za ne 170-tisíc, záujemca pridal tisícku naviac.
Školské dielne zo sedemdesiatych rokov kúpila miestna strojárska firma, ktorá v nich rozšírila výrobné priestory.
Ďalší miestny podnikateľ kúpil za 76-tisíc eur budovu so saunou a pozemkami, župa predala za 80-tisíc aj dom, ktorá mala v dlhodobom nájme fyzická osoba.
Školské budovy sú takmer nepredateľné
Školské budovy sú podľa Danice Molitorovej, konateľky martinskej realitnej kancelárie Reality Center, špecifické a ťažko predajné.
„Sú energeticky náročné, vyžadujú stavebné úpravy, čo si žiada veľké finančné náklady, preto nie sú pre kupujúcich zaujímavé. Na Slovensku je nedostatok domovov dôchodcov, zdravotníckych zariadení, na ktoré by tieto budovy mohli slúžiť, čo však opäť končí pri finančne náročných prestavbách,“ vysvetlila.

Tradícia zaniká
Do minulosti odchádzajú aj tradičné odbory z týchto škôl. Po zrušení učilišťa v Mošovciach prešlo do Spojenej školy v Martine len pár študujúcich rybárov. Keďže chcú toto remeslo zachovať, neotvárajú odbor každoročne a ročníky, v ktorom sú neraz len dvaja záujemcovia, spájajú s inými odbormi.
Na Slovensku sa dá študovať rybárstvo len na dvoch školách. Tunajší odbor sa zameriava na chov pstruhovitých rýb, v Ivanke pri Dunaji sa špecializujú na kaprovité ryby.
Aj z Turian odišlo do Martina len pár stolárov. O pár rokov sa na drevárske odbory prestali žiaci hlásiť, a tak skončili. Drevárska tradícia z Turian pokračuje len na elokovanom pracovisku v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Sučanoch, a to formou dvojročného štúdia.
