RAKŠA. V malej dedine pri Turčianskych Tepliciach sa ťažil v dobývacom priestore dolomitový stavebný kameň desaťročia. Posledné roky to robila spoločnosť Stones Slovakia zo Serede, vtedy pod názvom Jiva-trade.
V roku 2010 jej skončilo banské povolenie, odvtedy žiadala dvakrát o obnovenie ťažby, a to v rokoch 2015 a 2021. Avšak neúspešne.
Ťažba áno, ale nie cez dedinu
Občania obce Rakša a mestskej časti kúpeľného mesta Turčiansky Michal nesúhlasili a spísali petíciu. Nepáči sa im, že by mali naďalej znášať prepravu vyťaženého nerastu na ťažkých nákladných autách.
Cez Rakšu a Turčiansky Michal vedie od lomu k hlavnému ťahu len jedna cesta, a to pomedzi domy.
Aktuálnej starostke Rakše Eve Gajdicovej pristála na stole od ťažobnej spoločnosti tretia žiadosť. Spoločnosť Stones Slovakia tu chce ťažiť stavebný kameň do roku 2054.
„Nemôžeme im brániť v podnikateľskej činnosti. Je to vyhradený nerast, ktorý je majetkom štátu. Sme však proti tomu, aby ho prevážali cez obec,“ trvá na svojom starostka, podľa ktorej za posledné roky doprava v obci zhustla a prechod nákladných áut by situáciu zdramatizoval.

„Máme úzke cesty, na križovatke v Turčianskom Michale sa majú problém obísť dve osobné autá. Bolo by to nebezpečné,“ hovorí ďalej starostka. Obec už v minulosti spoločnosti odporúčala, aby si vybudovala trasu mimo obytnej časti.
Lom je v národnom parku
Občania nie sú však jediní, kto s obnovou ťažby nesúhlasí. Od posledného povolenia k ťažbe, ktoré spoločnosť dostala, vstúpil v roku 2006 do platnosti zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.