PRÍBOVCE. Šesť labutí našli uhynutých v rybníku v Príbovciach, 28. októbra sa potvrdilo, že boli pozitívne na vysokopatogénnu aviárnu influenzu HPAI. Dotknutú obec o tom informovala Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Martine.
Ide o tretí potvrdený prípad výskytu vtáčej chrípky HPAI u voľne žijúcich vtákov na Slovensku. Prvým bol hromadný úhyn labutí pri Komárne, druhým volavka na Dubovom v okrese Turčianske Teplice.
Opatrenia pre okolité obce
Regionálna veterinárna a potravinová správa v Martine nariadila v okruhu troch kilometrov opatrenia. Do možného infikovaného územia patria okrem Príboviec aj obce Rakovo, Ležiachov, Ďanová, Valča a Trnovo.
Chovatelia domácej hydiny majú podľa pokynov zamedziť jej styk s voľne žijúcimi vtákmi tak, že ich budú držať v uzavretom priestore. Voda do zásobníkov nesmie pochádzať zo zdrojov voľne prístupných voľne žijúcim vtákom.
Taktiež treba oznámiť RVPS akúkoľvek zmenu v správaní hydiny, a to je pokles príjmu krmiva, dvojdňovej produkcie vajec, zvýšená úmrtnosť.
Choré vtáky majú modré a napuchnuté hrebene a laloky, trpia nadmernou vodnatou hnačkou, nadmerným smädom, na častiach kože pod perím vidieť krvácaniny.

Zlikvidovali tisícky sliepok
Vírus vtáčej chrípky sa objavuje každoročne u voľne žijúcich vtákov a je prenosný na domácu hydinu. V posledných dňoch sa ním infikoval aj komerčný chov v Komárne i v Nových Zámkoch, kde došlo k hromadnému úhynu kury domácej.
V prvom prípade uhynulo 150 kusov, veterinári museli zlikvidovať ďalších 40 tisíc sliepok. V Nových Zámkoch sa prvotne nakazilo vírusom 500 kurčiat, utratiť museli ďalších 400 tisíc sliepok.
Rovnako sa vírus potvrdil aj u drobnochovateľa v okrese Pezinok, ktorému uhynulo šesť sliepok.
Slepačiu chrípku hlási aj Česká republika, a to kúsok od hraníc v Hodoníne. Kvôli opatreniu sa vymedzilo trojkilometrové pásmo, pod ktoré spadá aj Skalica a okolie.

Vajcia stiahnuté z trhu
Chovateľ z okresu Nové Zámky je zároveň aj producentom konzumných vajec. Nákaza bola potvrdená na jednej z ich fariem, a to v Dvoroch nad Žitavou. Vajcia už boli stiahnuté z trhu.
„Problém s nákazou má celá Európa a ohniská rýchlo pribúdajú. Situáciu zhoršujú aj povodne, ktoré zaplavili mnohé oblasti a na ktorých sa zdržuje voľne žijúce vtáctvo, ktoré šíri nákazu,“ uviedol v súvislosti s týmito prípadmi Ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) Martin Chudý.
Sledujú turčianske farmy
RVPS v Martine preto pozorne sleduje farmy na chov brojlerov, sliepok a produkciu vajec aj v Turci. V regióne ich je šesť, a to v Diviakoch, Hornej Štubni, Sučanoch, Šútove, Mošovciach a martinskej časti Priekopa.