VRÚTKY. Chceli oživiť verejný priestor a zároveň zachytiť ducha vrútockého kúpaliska. A tak na novovybudovanom múre pri športovisku vzniklo umelecké dielo za sedemtisíc eur. Veľkoformátová maľba, ktorá si získala domácich naprieč generáciami.
Pozvánka aj história
Mesto v rámci výstavby chodníka na Hornej ulici vymenilo múr kúpaliska. Vznikol tak 40 metrov dlhý a vyše štyri metre vysoký betónový múr.
No namiesto chladnej steny dnes ľudia prechádzajú okolo obrovskej maľby, tzv. muralu z dielne skúsených streetartových umelcov z Martina. Prizvalo si ich mesto.

Vrútocké kúpalisko radi navštevujú domáci aj ľudia z okolia, zároveň tu sídli plavecký a vodnopólový klub. A to sa aj premietlo do maľby.
V článku sa dozviete aj:
- Čím je vrútocký mural unikátny,
- ako dlho na ňom pracovali,
- ako môže samosprávam prospieť, keď sa rozhodnú obohatiť verejné priestory muralom.
„Uchádzali sme sa o motív, ktorý by pôsobil ako pozvánka na kúpalisko a zároveň informácia o jeho využití tak na rekreačné účely, ako aj na vodné pólo,“ objasňuje vrútocký primátor Branislav Zacharides, aké predstavy mali o maľbe.
Úlohy sa zhostila umelecká dvojica Street art academy. Návrh tvorili približne mesiac.
„Spočiatku sa mohlo zdať, že je téma pomerne jednoduchá a priamočiara – športový motív vodného póla s prvkami kúpaliska. No v procese prípravy sme prišli s rôznymi nápadmi, ako k tomu pridať aj emocionálnu vrstvu, ktorá do diela vnesie nostalgiu a dynamiku,“ vysvetľuje umelec Martin Hríb. Nástenné maľby tvorí spolu s Branislavom Urbánkom.
Ako dodáva, v konečnom návrhu spojili históriu vodného póla s modernými prvkami street artu. Celý motív sa pritom nesie v odtieňoch, ktoré podporujú pocit sviežosti a pozitívnej energie.
„Veľkoformátová murálna maľba mala nielen vizuálne zaujať, ale aj zarezonovať verejnosťou a trvale obohatiť mestský priestor,“ dopĺňa.