TURIEC. K viac než trom tisícom výpovedí lekárov naprieč Slovenskom sa pridali aj zdravotníci v Martine. Snažia sa tak presadiť dohodnutý nárast platov ešte spred dvoch rokov, ako aj ďalšie požiadavky, ktoré majú podľa nich riešiť kolabujúce slovenské zdravotníctvo.
Kľúčové oddelenia?
V Univerzitnej nemocnici Martin (UNM) aktuálne pracuje 601 lekárov. Výpovede podala približne štvrtina z nich.

„K 31. októbru sme zaevidovali 154 výpovedí lekárov v súvislosti s aktivitami Lekárskeho odborového združenia,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Katarína Kapustová. Dodala, že k tejto strede (6. november) štyria lekári svoje výpovede stiahli.
Zaujímali sme sa aj o konkrétne oddelenia, z ktorých zdravotníci vypovedali svoje pracovné zmluvy, nemocnica ich už nespresnila.
V článku sa dozviete aj:
- Čo by hrozilo po odchode lekárov,
- čo odbory žiadajú od vlády,
- prečo výpovede ohrozujú aj nemocnice, kde ostane dostatok zdravotníckeho personálu.
Podľa riaditeľky odboru zdravotníctva na žilinskej župe, Silvie Pekarčíkovej, ide o kľúčové oddelenia, bez ktorých je ohrozený chod nemocnice a poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Napríklad oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny, urgentný príjem, ale aj detské a interné oddelenia.
Ochromenie starostlivosti
Aktuálne zdravotníkom plynie dvojmesačná výpovedná lehota. Pre pacientov sa tak v praxi do konca roka zatiaľ veľa nemení. Otázne je, ako bude nemocnica vedieť zabezpečiť svoju riadnu prevádzku v prípade, že sa lekárske odbory s vládou nedohodnú a lekári do práce nenastúpia.
„Nakoľko dĺžka výpovednej doby je u podaných výpovedí dva mesiace, v týchto dňoch je predčasné hodnotiť, ako bude ovplyvnený chod nemocnice v januári. To budeme vedieť objektívne posúdiť koncom decembra,“ reagovala hovorkyňa UNM.
Ak obe strany nedospejú ku kompromisu, črtá sa podľa Pekarčíkovej problém.

„Po uplynutí výpovednej lehoty a odchode lekárov nastane situácia, ktorá ohrozí neodkladnú zdravotnú starostlivosť na území okresu Martin,“ vraví šéfka zdravotníckeho odboru.