MARTIN. Mesto Martin ako každoročne v piatok 15. októbra slávnostne udelilo verejné uznania a ocenenia mesta Martin za rok 2024. Ocenenia odovzdával počas večera v Slovenskom komornom divadle primátor Ján Danko.
Cena mesta Martin
Ivan Klein in memoriam
- za významný prínos v oblasti stavebníctva a architektúry.
Jeho dielom sú polyfunkčné domy a Ulici P. Mudroňa, rodinné domy na Ulici P. O. Hviezdoslava či obytný komplex Štúrova štvrť. Medzi historicky najvýznamnejšiu budovu patrí vila a ateliér Martina Benku, ktorú postavil na základe požiadaviek umelca.
Stanislav Marček
- za vynikajúce výsledky v jazyku esperanto, vydavateľskej, prekladateľskej oblasti a za zviditeľnenie mesta Martin doma i v zahraničí.
Stanislav Marček je medzinárodne uznávaný a oceňovaný slovenský esperantista, učiteľ, vydavateľ, redaktor a člen Akadémie esperanta. Ako prvý Slovák sa stal laureátom medzinárodnej ceny Deguĉi (esperantská cena mieru).
Viac ako 50 rokov zviditeľňuje mesto prostredníctvom článkov v rôznych časopisoch, v rôznych jazykových kurzoch vo svete. V roku 2008 bol vyhlásený za esperantistu roka na Slovensku.
Zita Sekerková
- za aktívny prínos v komunálnej oblasti a pri príležitosti jej životného jubilea.
Zita Sekerková pracovala na Mestskom úrade v Martine od svojich 18 rokov až do dôchodku na rôznych pozíciách. V rokoch 2002 – 2022 zastávala päť volebných období mandát mestskej poslankyne za mestskú časť Sever.
Jej pričinením sa vybudovala fontána či detské ihrisko na Námestí francúzskych partizánov. Prispela tiež k obnove spomínaného námestia.
Slovenské komorné divadlo
- za vynikajúce výsledky v oblasti divadelníctva a pri príležitosti 80. výročia jeho vzniku.
Slovenské komorné divadlo vzniklo v roku 1944 ako druhá profesionálna scéna na Slovensku. Zásluhu na tom mali režisér a herec Andrej Bagar, správca Matice Jozef Cíger-Hronský či ochotník Ján Marták. Prvou inscenáciou bola hra Filip II. Divadlo prešlo viacerými názvami a vychovalo množstvo hereckých osobností.

Cena dobrovoľníka mesta Martin
Ladislav Stronček in memoriam
- za záslužnú dobrovoľnícku činnosti v prospech nevidiacich a slabozrakých v regióne Turiec.
Ladislav Stronček prežil celý život v rodnom Martine, začínal vo Zväze invalidov, kde pomáhal ako vidiaci so sprievodcovstvom. Neskôr sa stal jedným zo zakladajúcich členov Únie nevidiacich a slabozrakých, základnej organizácie v Martine.
Počas svojho života budoval stredisko sociálnej rehabilitácie, ktoré máme v Martine dodnes. Učil zrakovo postihnutých chôdzi so slepeckou paličkou, s vodiacim psom či sprievodcom.
Venoval sa tiež turistike zrakovo postihnutých. Bol aj športovo aktívny, ako rozhodca sa venoval najmä kolkárskemu športu. Taktiež bol dlhoročným členom Hasičskému zboru Priekopa.

Cena primátora mesta Martin
Jesseniova lekárska fakulta (JLF) Univerzity Komenského v Martine
- za excelentné výsledky vo vedeckej a vzdelávacej oblasti a k 55. výročiu jej založenia.
JLF je jednou z troch slovenských lekárskych fakúlt. V roku 1969 bola zriadená ako samostatná fakulta, je integrálnou súčasťou Univerzity Komenského.
Poskytuje možnosť štúdia v študijnom programe všeobecné lekárstvo v slovenskom i anglickom jazyku, zubné lekárstvo a v nelekárskych bakalárskych študijných programoch ošetrovateľstvo, pôrodná asistencia a verejné zdravotníctvo a magisterskom štúdiu pôrodná asistencia a verejné zdravotníctvo. JLF v Martine patrí medzi popredné fakulty vo svete.

Jozef Huťka
- za vynikajúce športové výsledky, oddanosť svojmu klubu a za úspešnú reprezentáciu mesta Martin doma i zahraničí.
Rodák zo Sv. Ondreja (terajšie Brusno), Jozef Huťka je žijúcou legendou turčianskeho športu. Známy bol svojou vytrvalosťou a húževnatosťou. Počas 19 sezón odohral v Martine neuveriteľných 524 ligových zápasov a ďalších 600 pohárových a prípravných stretnutí.
V sezóne 1984/1985 bol najlepším strelcom mužstva. Ľavý obranca, ktorý zvládal aj iné posty, sa dostal až do reprezentačného výberu Slovenska. Počas svojej kariéry bol 10-krát ocenený ako najlepší športovec okresu. Svoju aktívnu kariéru vo futbale ukončil ako 37-ročný, neskôr trénoval viaceré mužstvá v Turci.

Transplantačné centrum UNM a JLF UK Martin
- za dlhoročné hľadanie šancí pre ľudí, ktorí by bez darovaných orgánov neprežili.
Martinské transplantačné centrum vzniklo v martinskej nemocnici v roku 2003 ako najmladšie na Slovensku. Centrum slúži pacientom zo Žilinského kraja až po Považskú Bystricu a Ilavu.
Je jedným zo štyroch obličkových transplantačných centier na Slovensku. Jeho darcovský program je dlhodobo na veľmi vysokej úrovni. Má už viac ako päťsto úspešne transplantovaných pacientov.
Novinkou je samostatné transplantačno-nefrologické oddelenie, kde sa starajú aj o pacientov s obličkovými chorobami, ktorí neboli ešte transplantovaní. Zaradilo sa medzi centrá s najnižšou dobou čakania na transplantáciu obličky na Slovensku.

Dagmar Statelová
- za celoživotnú prácu v oblasti stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie a za prínos vo vedeckej a vzdelávacej oblasti.
Dagmar Statelová je uznávanou lekárkou na klinike stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie v UNM, kde pracovala vo funkcii prednostky do roku 2021. Pod jej vedením sa klinika zaradila medzi významné pracoviská.
Odborne sa zamerala najmä na náročnú rekonštrukčnú chirurgiu a onkologickú chirurgii v ústnej ako aj tvárovo-čeľustnej oblasti. V súčasnosti pôsobí vo vedení JLF UK vo funkcii prodekanky v študijnom programe zubné lekárstvo.
Onkologické centrum UNM a JLF UK Martin
- za príkladnú onkologickú starostlivosť a záchranu životov.
Onkologické centrum poskytuje pacientom komplexnú onkologickú starostlivosť v odboroch klinická onkológia a radiačná onkológia. Onkologickú liečbu a liečbu žiarením pre vybrané neonkologické ochorenia poskytuje hlavne pacientom z Turca, ale aj z ostatných regiónov.
Onkologické centrum z poverenia Ministerstva zdravotníctva SR je centrom pre posudzovanie indikácií protónovej terapie v zahraničí pre onkologické ochorenia pacientov s trvalým bydliskom na strednom Slovensku.

Ocenenie partnerskému mestu za spoluprácu
Miestne spoločenstvo Báčsky Petrovec (2004 – 2024)
Slováci žijúci vo Vojvodine tvoria početnú národnostnú menšinu, zachovávajú si bohatý kultúrny život.
Čulé kontakty obyvateľov našich miest sa utužujú na tradičných podujatiach v Báčskom Petrovci, ktoré sa každoročne začínajú už vo februári Klobásafestom a pokračujú v máji oslavami Dňa Petrovca.
Druhý augustový víkend patrí jedinečným Slovenským národným slávnostiam, v septembri sa tradične vo Vojvodine stretávajú divadelníci na Petrovských dňoch divadelných. Pred Vianocami sa konajú vianočné trhy.
Počas roka prebiehajú futbalové turnaje a vzájomné výmeny študentov v rámci vzdelávacích programov.