MARTIN. Udalosti Nežnej revolúcie sú v rámci našej histórie prelomovými. Vyústili do pádu totalitného komunistického režimu, ktorý tu vládol 41 rokov.
Chceli len osláviť Deň študentstva
Nespokojnosť občanov s neriešením problémov a porušovaním ľudských práv bola veľká, ale až pokojná študentská manifestácia zo 17. novembra 1989, ktorú zložky vtedajšej štátnej a verejnej bezpečnosti tvrdo až brutálne potlačili, roztočili koleso dejín. Mladí ľudia si vtedy chceli len pripomenúť Medzinárodný deň študentstva.
Študenti prišli šíriť náladu z Prahy
O piatkových udalostiach v Prahe sa v Turci začalo hovoriť až v pondelok 20. novembra. Zásah poriadkových síl ako prvý odsúdil kolektív z martinského divadla, neskôr sa pridali aj študenti lekárskej fakulty.
Zaregistrovali ich však aj Okresný výbor Komunistickej strany Slovenska (OV KSS), a tak, keď v utorok 21. novembra dorazili do Martina študenti z Prahy, aby o udalostiach z Národnej trieda, nedostali sa do škôl, závodov, kultúrnych inštitúcií.
Vyvalili dvere na divadle
Nasledovalo niekoľko stretnutí zástupcov OV KSS s divadelníkmi i študentmi, ktorí žiadali väčšiu informovanosť, potrestanie vinníkov za brutálny zákrok v Prahe a právo na zhromažďovanie.

Štrajkujúci si spoločne s pražskými študentmi pozreli videozáznam z pražských udalostí a rozhodli, že sa pripoja k pripravovanému generálnemu štrajku 27. novembra. Politickí predstavitelia obhajovali posledných 40 rokov vývoja, v súvislosti s generálnym štrajkom vyzývali k uvážlivosti.
Vo štvrtok zvolali štátne a stranícke orgány v divadle ďalší míting. Nepozvaní občania, ktorí sa nahromadili pred divadlom, však násilne vnikli do budovy, vyvalili dvere a žiadali si reproduktory.
Herci vo dvojiciach neskôr chodili po celom regióne a informovali o štrajkovom hnutí. Vznikli tiež prvé štrajkové výbory vo veľkých podnikoch.
Generálny štrajk
Tieto aktivity vyústili do generálneho štrajku 27. novembra. V Martine sa konal na námestí SNP pri vtedajšom Priore, v ten deň vzniklo v meste aj Martinské združenie občianskej iniciatívy VPN. Sídlo malo v divadle.
A potom to už išlo rýchlo. Hneď 1. decembra sa uskutočnilo prvé rokovania vedenia Okresného národného výboru na čele s Pavlom Hankom a VPN, ktoré zastupovali V. Matejík, J. Ciller a Ď. Straka. Postupne sa menili predsedovia národných výborov, poslanci, riaditelia závodov, kultúrnych inštitúcií a vznikali nové politické strany.

Gustáva Husáka vo funkcii prezidenta vystriedal Václav Havel, Slováci si volili v prvých slobodných voľbách v júni 1990 poslancov do Slovenskej národnej rady i do Federálneho zhromaždenia Česko-slovenskej federatívnej republiky. Na voľbách sa zúčastnilo 95,39 percenta voličov, čo je doteraz neprekonaná účasť.
Na turčianskom „poli“ sa v septembri 1990 prvými primátormi stali Štefan Jokel v Martine, Jozef Nagy vo Vrútkach, ktoré sa zároveň odčlenili od Martina, a Alena Chlapíková v Turčianskych Tepliciach.