MARTIN. Haldy kartónu, plné vrecia odpadkov. Aj takto vyzerá každé ráno pešia zóna v Martine. A to v čase, keď ľudia cez ňu prichádzajú do práce či do škôl. Kopy pri odpadkových košoch nepôsobia vábne.
Nikto im nepovedal, že sa to nemá
Hromady odpadu zbiera Brantner Fatra okolo 9. hodiny ráno, keď už pešia zóna naplno žije ľuďmi. Najviac kartónov sa zväčša nachádza pri gastroprevádzkach. Podľa Miroslava Hamara z mesta Martin to majú niektoré prevádzky povolené.
„V súlade s platným Všeobecne záväzným nariadením o odpadoch majú podnikatelia a prevádzky v pešej zóne, kde nie je prístup k obslužným komunikáciám, možnosť vyložiť komunálny odpad k smetným košom,“ povedal.
Niektoré z nich však majú kontajnery aj za prevádzkami, no vrecia a kartóny vykladajú na pešiu zónu. „Robíme tak od začiatku, lebo tam odpad dávajú všetci. Nikto nás nikdy neupozornil na to, že sa to nesmie a máme to robiť inak,“ povedala nám manažérka jednej z gastroprevádzok.
Kopy kartónov sa nepáčia ani okoloidúcim. „No to je teda vizitka! Celé mesto by bolo dobré upratať a vyčistiť,“ kritizovali.

Sú tam aj zvyšky jedál
Už dlhšie na tento problém poukazuje aj poslanec a predseda za mestskú časť stred Juraj Stahl, ktorý podniká v cestovnom ruchu práve na pešej zóne. „Niektoré reštaurácie vyhadzujú kartóny so zvyškami jedál, ktoré sú lákadlom pre mačky či potkany. Okrem toho je aj dlažba z tých jedál mastná. Toto na pešiu zónu ozaj nepatrí,“ vytkol jeden z problémov.
Hovorí, že pravidlá nie sú nastavené správne. A treba v nich urobiť poriadok. „Mesto podnikateľom vychádza v ústrety až do takej miery, že prispôsobilo čas vývozu odpadu. A to na začiatok otváracích hodín prevádzok,“ povedal.
Vybudujú päť stojísk s kontajnermi
Na radnici už mali pracovné stretnutie, na ktorom spolu s odborom komunálnych služieb a hlavným architektom navrhli nové riešenia. Výsledkom majú byť pre všetkých dostupné stojiská s kontajnermi.
Spoločne vytipovali v zadných traktoch mimo pešej zóny miesta, ku ktorým môže dostať smetiarske auto. „Možno budú musieť majitelia prevádzok prejsť o pár metrov ďalej, ale aspoň bude pešia zóna čistá,“ podotkol poslanec.

Jedno stojisko bude na ulici známej ako „jednosmerka“ pri bare Elephant, druhé pri Štúrovej štvrti, dva na Moskovskej ulici a piate medzi divadlom a knižnicou.
„Posledné stojisko nie je na ideálnom mieste, ale iný vhodný a dostupný pozemok na pešej zóne pre blízke prevádzky nie je. Samozrejme, budeme sa snažiť ho stavebne esteticky upraviť tak, aby neprekážal,“ povedal poslanec.
Okrem kontajnerov na komunálny odpad tu podľa požiadaviek od majiteľov prevádzok môže mesto pristaviť aj kontajnery na sklo, plast či papier.
Poistia to novým VZN
V súčasnosti zbiera na pešej zóne odpadky veľké a ťažké smetiarske auto, ktoré zaťažuje dlažbu. Postupne by mali klasické smetné koše nahradiť samolisovateľné nádoby, do ktorých vojde viac odpadu, čím sa zníži frekvencia vjazdov smetných áut na pešiu zónu. Jedna takáto nádoba je už osadená na skúšku v "jednosmerke".

Na pracovnom stretnutí sa tiež dohodli, že by firma Brantner Fatra mohla upratovanie stihnúť aj v skorších hodinách. Vyprázdniť smetné koše a pozametať pešiu zónu by mohli už okolo šiestej hodiny ráno, aby domáci i návštevníci prechádzali po čistom a upratanom meste.
Poslanec Juraj Stahl zároveň navrhuje upraviť všeobecne záväzné nariadenie (VZN) tak, aby sa zamedzilo opakovaniu sa súčasnej situácie. „Poistíme to nariadení mesta, aby si ti nikto nezačal zasa zľahčovať,“ prízvukoval Stahl.