MARTIN. Je to nelogické a zbytočné. Aj takto reaguje poslanec Žilinského samosprávneho kraja Michal Uherčík na spojenie legendárneho gymnázia s ďalšou významnou školou v meste, akou je obchodná akadémia.
Poslancom a riaditeľom škôl navyše chýbajú od župy informácie. Nevedia, ako sa ich plánovaná optimalizácia dotkne a chcú vyvolať na kraji stretnutie.
Zmeny v školstve sa v Turci dotýkajú troch škôl. Dve najstaršie sa majú spojiť, v Spojenej škole sa má rušiť pätnásť odborov.
Povedie ich jeden riaditeľ
Gymnázium Viliama Paulínyho Tótha v Martine je pokračovateľom tradície legendárneho gymnázia, ktoré vzniklo v roku 1867. V návrhu, ktorý vypracoval pre ministerstvo Žilinský samosprávny kraj (ŽSK), sa spomína spojenie s obchodnou akadémiou. Táto škola má tiež za sebou dlhú históriu. Jej počiatky siahajú do roku 1885.
V tomto školskom roku navštevuje gymnázium 488 študentov, obchodnú akadémiu 271 študentov.
„Pôjde o spojenie škôl pod jeden manažment, pričom identita oboch škôl zostane zachovaná. Dnes neuvažujeme o presune z pôvodných priestorov,“ vysvetlila hovorkyňa Eva Lacová žilinskej župy.
Župa pri tom nepredpokladá, že sa zníži počet pedagogických zamestnancov. „Naopak, môže dôjsť k pozitívnemu zdieľaniu učiteľov najmä všeobecno-vzdelávacích predmetov a tiež spoločné zdieľanie ekonomických, administratívnych, upratovacích či iných zabezpečovacích služieb, čo je vo viacerých školách dnes problém získať,“ ozrejmila.

Riaditeľky žiadajú stretnutie
Podrobnosti okolo fungovania škôl, ktoré sú od seba vzdialené asi kilometer, nepoznajú ani samotné riaditeľky dotknutých škôl.
„O optimalizácii našej školy sme sa dozvedeli len sprostredkovane. Zatiaľ sme sa na úrade ŽSK zišli na len s riaditeľmi stredných škôl, kde nám bol predstavený návrh spojenia škôl pod jeden manažment. Podrobné potrebné informácie sme sa nedozvedeli. Žiadame o stretnutie, kde nám bude návrh podrobnejšie predstavený,“ povedala nám riaditeľka Obchodnej akadémie v Martine Ivana Pišná.
Samotné gymnázium sa pre nedostatok informácií zatiaľ k téme nechcelo vyjadrovať.

Chýbajú im informácie
Bližšie informácie nemajú ani samotní poslanci, ktorí zastupujú Turiec v parlamente ŽSK.
„Plánujem vyvolať rokovanie s predsedníčkou kraja a príslušnými odbormi, ktoré sa tejto problematike venujú, aby nám predstavili svoju víziu. Je priskoro robiť unáhlené závery, pokiaľ ešte ani neprišlo k stretnutiu županky s poslancami. Ak už však vedenie župy spravilo kroky smerujúce k rušeniu škôl alebo iné zmeny bez diskusie s poslancami, tak považujem tieto kroky za veľmi nešťastné,“ vyjadril sa Stanislav Thomka, ktorý je zároveň členom rady školy na gymnáziu.
Osobné stretnutie s odborom školstva na župe plánuje aj ďalší poslanec Michal Uherčík.
„Celkom nerozumiem, čo sa týmto spojením dosiahne. Úspora je minimálna a nedáva mi to celé logiku. Zrejme všetci ostanú na svojich miestach a zrušíme len pár pozícií v manažmente škôl. Z pohľadu skladby odborov mi toto spojenie nepríde správne a logické, dokonca mi príde úplne zbytočné,“ myslí si o prepojení gymnázia a obchodnej akadémie.
Podľa ŽSK mali byť návrhy konzultované s príslušnými školami až po vyhodnotení zo strany ministerstva. „Predstavenie návrhov bolo plánované na porade riaditeľov 14. októbra, ktorá bola z dôvodu tragédie presunutá a uskutočnila sa 13.novembra. Diskusia o riešeniach bude kontinuálne pokračovať,“ reagovala Eva Lacová na nedostatočnú informovanosť župy s riaditeľmi škôl.

Spojená škola zmení názov
Treťou školou, ktorú župa navrhuje zahrnúť do optimalizačného projektu, je Spojená škola v Martine, ktorú tvoria tri odborné školy – strojnícka so 454 študentmi, rybárska so 4 študentmi a škola podnikania so 67 študentmi.
Dve posledné organizačné zložky župa navrhuje zrušiť a vytvoriť školu s jednotným názvom Stredná odborná škola polytechnická. Zo zrušených škôl ostanú len odbory.

Stolárom a maliarom nechce byť nikto
Župa v rámci optimalizácie navrhuje však aj rušenie niektorých odborov. Zo zoznamu tak zmiznú profesie ako hutník, zlievač, modelár, lakovník, stolár, maliar, v rybárskej strednej škole zanikne odbor agropodnikanie v chove koní a jazdectvo a ostane len odbor rybárstvo. V rámci strednej odbornej školy podnikania vyradia zo siete odbor verejná správa.
„Rušiť sa budú najmä odbory, ktoré už dávno neotvárame. Budem však bojovať o odbor stolár, pretože jeho výučba stále prebieha v sučianskej väznici,“ povedal riaditeľ Spojenej školy Milan Žingor, podľa ktorého ide v prípade ich školy viac-menej len o kozmetické zmeny.
Vyjdú však na niekoľko tisíc. „Budeme musieť kvôli zmene názvu vyrobiť nové pečiatky a tabule,“ uviedol riaditeľ.

Rybári sú jedineční
Napriek tomu, že rybárska škola má len 4 žiakov, župa ju vyradiť zo siete nemieni. „Snažíme sa o zachovanie odboru rybárstvo, lebo sú vybudované rybníky v Mošovciach. Ich hodnota je pre chov rýb vysoká a aj preto že odbor je možné študovať len v Martine a v Ivanke pri Dunaji,“ vyzdvihla jedinečnosť odboru Eva Lacová.
Dodala však, že s náborom a získaním žiakov na toto štúdium je veľký problém.
Školy budú silnejšími partnermi
Pripravované zmeny súvisia s optimalizáciou stredného školstva z dielne rezortu školstva. Podľa neho nie je zo strany študentov záujem až o 34 percent ponúkaných odborov. Ministerstvo už v lete vyzvalo všetkých osem žúp, aby navrhli, ako zefektívniť chod škôl, ktoré majú v pôsobnosti.
Spoločne navrhli 67 optimalizačných projektov a 89 optimalizačných zmien. Výsledkom majú byť stredné školy s kvalitným manažmentom, ktoré sa stanú silnejšími partnermi pre firmy a vysoké školy a lepšie pripravia žiakov na univerzity alebo trh práce.
Žilinský kraj patrí k tým, ktorých sa optimalizačné zmeny dotknú najviac. Župa podala až 10 návrhov týkajúcich sa 19 škôl. Z toho 3 sú v Turci.
ŽSK obhajuje zlučovanie škôl aj silným demografickým prepadom. Pred 15 rokmi navštevovalo stredné školy v kraji 42 500 žiakov, dnes ich je 28 tisíc.
