MARTIN. Priestory známej Kohútovej vily v centre mesta budú od decembra prázdne, detské sanatórium v nej končí svoju dlhoročnú činnosť. Mesto má zámer objekt znova prenajať, záujemcu chce hľadať v obchodnej verejnej súťaži.
Naplniť chcú aj ďalší historický objekt v meste, ktorý dlhé roky slúžil advokátom.
Detské sanatórium končí
Viac ako storočná vila na Ul. M. R. Štefánika slúžila už od svojich počiatkov na zdravotnícke účely. Býval a ordinoval v nej významný všeobecný lekár a zubár Ján Kohút, ktorý v nej mal svoje ambulancie. V minulosti objekt slúžil aj ako detské a neskôr rehabilitačné jasle.

Posledných dvadsať rokov sídlilo v prenajatej vile detské sanatórium. Navštevovali ho deti s chorým pohybovým ústrojenstvom a rôznymi zdravotnými znevýhodneniami. Pomoc v týchto priestoroch nateraz už nenájdu.
V článku sa dozviete aj:
- na aké účely navrhujú stavby prenajať,
- prečo budú priestory Kohútovej vily prázdne,
- koľko chcú pýtať za nájomné,
- aké prekvapenie našli počas renovácie bývalej advokátskej komory.
„V januári 2024 pôvodná konateľka túto svoju činnosť ako aj celú spoločnosť previedla na novú konateľku a pokračovateľku, ktorá k 30. novembru tohto roka požiadala o ukončenie nájomnej zmluvy z dôvodu zníženého záujmu detí o služby a z toho vyplývajúcich ekonomických dôvodov. Preto mesto Martin pristúpilo k dohode o ukončení nájomného vzťahu,“ ozrejmila hovorkyňa mesta Zuzana Jenigár.

Účel chcú zachovať
Od decembra sú tak priestory vily voľné. Radnica ich plánuje znova prenajať, vrátane priľahlej záhrady a hospodárskeho pavilónu, ktorý slúži ako sklad.
Sídlili v nej aj geodeti
Kohútova vila je dnes národnou kultúrnou pamiatkou, pred vyše desaťročím prešla aj renovačnými prácami. Naprojektoval ju v tom čase obľúbený architekt Milan Michal Harminc a v roku 1908 budovu postavil Eduard Jančarík.
V mestskej vile mal ordinačné miestnosti všeobecný a zubný lekár Ján Kohút (1875 – 1943). Historické pramene ho uvádzajú ako vychýreného a vyhľadávaného odborníka, ktorý sa zaslúžil o rozvoj viacerých nemocníc na Slovensku vrátane ten martinskej. Neskôr pôsobil aj ako okresný a župný lekár v Martine.
Po znárodnení vily v nej do roku 1968 sídlil Oblastný ústav geodézie a kartografie Žilina. Následne v nej našli svoje miesto detské jasle, a to až do rekonštrukcie v roku 1984, ktorou objekt prispôsobili na činnosť rehabilitačných jaslí. Tie sa neskôr zmenili na detské sanatórium, ktoré fungovalo dodnes.
Záujemcov chce hľadať formou obchodnej verejnej súťaže.
Jej vyhlásenie budú mestskí poslanci schvaľovať na decembrovom zasadnutí.
„Predmet nájmu pozostáva z 12 miestností a ďalších 9 miestností ako príslušenstva, chodby a pivničných priestorov, rovnako podkrovnej časti, ktoré spolu tvoria výmeru vyše 400 metrov štvorcových,“ spresňujú v rokovacom materiáli k vyhláseniu obchodnej verejnej súťaže.
Účel budovy chce radnica zachovať, budú v ňom môcť sídliť zdravotnícke alebo sociálne zariadenia.
Nájomné navrhujú minimálne 20-tisíc eur ročne. V prípade, že záujemca bude priestory využívať na podnikateľské účely, chce samospráva pýtať minimálne 40-tisíc eur.
Kultúrnu pamiatku chcú vrátiť advokátom
Aj ďalší historický objekt vo vlastníctve mesta čaká na opätovné využitie.
Budova bývalej Advokátskej komory prešla pred časom renováciou a radnica už počas prác zvažovala, že časť priestorov ponúkne na prenájom.