MARTIN. Dočasného kruhového objazdu v Košútoch, v martinskej mestskej časti, už majú plné zuby nielen vodiči, ale aj obyvatelia Hurbanovej a Hodžovej ulice.
V poobedňajších hodinách sa pred ním smerom od centra do Vrútok vždy tvoria dlhé kolóny.
Vodičov často omrzia a volia jednoduchšiu cestu. Obídu ich cez sídlisko. Odbočia na Severnú ulicu smerom ku katastrálnemu úradu a po Hurbanovej ulici plynule prejdú na Hodžovu ulicu.
Vodiči smerujúci do Vrútok pokračujú popred Kaufland, odkiaľ sa na hlavnú cestu dostanú oveľa ľahšie.
V Košútoch majú rušno
Obyvatelia spomínaných ulíc však takémuto zľahčovaniu naklonení nie sú. Popod ich okná na panelákoch prechádza auto za autom, majú tu pomerne rušnú premávku.
Cesta je navyše kľukatá a úzka. V niektorých úsekoch sú z oboch strán odparkované autá, s ktorými majú majitelia problém vycúvať. Hneď pri ceste sídli najväčšia škola so škôlkou v meste.
„Nie je to príjemné, niektorí vodiči tadeto jazdia dosť rýchlo. Ešteže moje dieťa, ktoré už chodí zo školy samo, nemusí prechádzať cez cestu a príde domov rovno po chodníku. Je to kvôli kolónam, mali by tam postaviť poriadny kruhový objazd,“ zhodnotil Martin Bieľak.
„Je to tu veľmi rušné. Pre deti, ak križujú cez cestu, aj veľmi nebezpečné,“ pridala sa Zuzana Živčáková. Pri škole sme stretli aj Pavla Pekára, ktorý tu nebýva, ale „na Hurbanku“ chodí jeho dieťa.
„Verím tomu, že to tunajším obyvateľom prekáža. Ale ak idete cez kruháč a stojíte v pravom pruhu, vodiči vľavo vás nepustia. Zipsovanie im nič nehovorí. Takže ak ja idem do Kauflandu, tiež idem radšej tadeto,“ priznal.
Poslanci prišli s návrhmi
Situáciu komplikuje aj zrušenie obytnej zóny, ktorá pre túto časť platila. Vodiči cez ňu museli prechádzať dvadsiatkou.
Dopravný inšpektorát tu zaviedol zónu s tridsiatkou, mnohí si však myslia, že vodiči ju nerešpektujú. Navyše, počet áut sa tento krok neznížil.
Obyvatelia dotknutých ulíc sa preto už neraz obrátili aj na poslancov mestskej časti. Poslanec Jozef Petráš hovorí, že problémom tranzitných vozidiel sa s kolegami zaoberajú už dlhšie, zatiaľ bezvýsledne.

„Navrhli sme cestu zjednosmerniť, dopravný inšpektorát to však zamietol. Budeme na tom však trvať znova. Ako druhé riešenie vidíme zákaz transferu, ako to urobili pri vjazde do Ružomberku cez Černovú. Chceli sme tu tiež obnoviť obytnú zónu, ale vraj to už nie je možné,“ povedal poslanec.
Zrušili obytnú zónu
Podľa Okresného dopravného inšpektorátu (ODI) v Martine Hurbanova ulica už nemôže byť obytnou zónou, pretože nespĺňa na to podmienky.
Na ulicu označenú ako obytná zóna treba hľadieť ako na chodník, na ktorom je v obmedzenej miere povolená aj premávka vozidiel, z čoho vyplýva, že v obytnej zóne môžu byť len ulice, na ktorých je minimálna, spravidla rezidentská premávka.
Okrem toho sa tu nesmú používať žiadne dopravné značky okrem tých, ktoré upravujú parkovanie. Vylúčené sú teda aj priechody pre chodcov, ktoré sa na Hurbanovej a Hodžovej ulici nachádzajú.
Jednosmerka a zákaz prejazdu neprejdú
ODI vylučuje aj ďalšie návrhy poslancov. „Zjednosmernením uvedených ciest sa predpokladá, že by v jednotlivých križovatkových uzloch došlo k neúmernému vytváraniu kolón,“ tvrdí Martin Polka, dopravný inžinier z ODI Martin.
Dopravný inšpektorát pri tom prihliadal v tejto lokalite na plánovanú výstavbu nových obchodných domov či bytovej výstavby známej ako Martinské terasy.
ODI zmietlo zo stola i návrh týkajúci sa zákazu prejazdu. „Pri prípadnej kontrole by sa len vytvorili špekulácie vodičov,“ vysvetlil Martin Polka, podľa ktorého sa tu nachádzajú aj iné objekty občianskej vybavenosti.

Navštevujú ich rôzni návštevníci a klienti aj z iných miest ako z týchto ulíc. Okrem školy je na Hurbanovej a Hodžovej ulici zdravotné stredisko, predajňa automobilov či futbalové ihrisko.
Križovatka je v pláne
Problém s dopravnou špičkou a tranzitom cez sídlisko by podľa ODI vyriešilo len jedno: riadne vybudovanie dočasnej okružnej križovatky.
Mesto Martin ju už zaradilo medzi svoje plány, počkáme si na ňu však ešte pár rokov. „Mesto plánuje v miestach súčasnej malej okružnej križovatky vybudovať veľkú svetelnú križovatku v rámci I. etapy budovania Východného okruhu. Rozpočtový náklad svetelnej križovatky je približne 8 miliónov eur,“ uviedla hovorkyňa Zuzana Jenigár.
Východný okruh sa plánuje vybudovať kvôli napojeniu na novú nemocnicu, ktorá má byť skolaudovaná v roku 2028.
